Na pewno nie raz słyszałaś o olejku rycynowym. Z jakichś powodów ten stary, dobry kosmetyk nie został jeszcze wyparty przez modne ostatnio olej arganowy, jojoba, kokosowy czy z czarnuszki. Każdy z nich miał swoje 5 minut, ale przeciwieństwie do nich, olej rycynowy jest zawsze „in”. Nawet modelki i gwiazdy stosują ten tradycyjny kosmetyk, aby wzmocnić włosy. „Nakładam go na brwi i skalp raz albo dwa razy w tygodniu. Sprawił, że moje włosy stały się zdecydowanie grubsze” – wyznała Charlize Theron w rozmowie z amerykańskim Harper’s Bazaar. Khloe Kardashian również aplikuje olejek rycynowy na brwi – to jej naturalny sposób na ich zagęszczenie. Opcji na jego wykorzystanie jest jednak jeszcze więcej.

Olejek rycynowy - właściwości

Dlaczego właśnie ten olejek stosujemy tak chętnie? Ponieważ jest pełny dobroczynnych dla naszej cery, włosów i paznokci składników. Zawiera miedzy innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i wiele minerałów, dzięki którym ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regenerujące. Do tego doskonale nawilża, a nawet przyśpiesza gojenie ran

Ten olejek jest hitem na TikToku! Dogłębnie nawilża, zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz zawiera wyciągi z roślin i witaminy. Kosztuje tylko 25 złotych >>

1. Olejek rycynowy na rzęsy

Olej z nasion rącznika pospolitego jest gęstszy niż na przykład popularny olej kokosowy – i nic w tym dziwnego, bo zawiera też o wiele większe ilości cennej witaminy E oraz kwasów tłuszczowych. To właśnie jego bogaty skład sprawia, że działa bardzo odżywczo na skórę i włosy, nie tylko te na głowie. Często można znaleźć go w składzie gotowych odżywek do rzęs, ale z powodzeniem możesz stosować go solo. Po prostu rozgrzej kilka kropel olejku rycynowego w palcach i wmasuj w rzęsy. Efekt? Już po dwóch tygodniach staną się dłuższe i ciemniejsze, oczywiście pod warunkiem, że olej będziesz aplikować systematycznie. Modelka Joan Smalls zdradza inny sposób na wykorzystanie olejku rycynowego: „Mieszam go z olejem kokosowym i lawendowym, nakładam na szczoteczkę i wyczesuję nią rzęsy”. Aplikacja szybka, wygodna i nie musisz brudzić dłoni.

2. Olejek rycynowy na brwi

W analogiczny sposób olej rycynowy podziała na brwi. Jeśli chcesz, aby były gęstsze, ciemniejsze i naturalnie wypełnione, codziennie wmasowuj odrobinę w łuk brwiowy. Nie nabieraj za dużo, aby ciecz nie dostała się do oka (możemy cię zapewnić, że to nic przyjemnego). Dodatkowy plus: włoski będą ładnie błyszczeć i pogłębi się ich kolor, więc możesz stosować ten trik nawet w ciągu dnia, by lepiej wyglądać.

Makijaż, który leczy. 7 podkładów poprawiających stan cery >>>

3. Olejek rycynowy na twarz

Stosowanie olejku rycynowego bezpośrednio na skórę budzi wątpliwości, szczególnie wśród posiadaczek tłustej cery. Wbrew krążącym mitom – nie, nie pomoże ci zwalczyć trądziku. Żadne z badań naukowych nie wykazało jego skuteczności w tej kwestii. Ze względu na gęstą, okluzyjną konsystencję, nie jest to dobry kosmetyk nawilżający do skóry problematycznej, co przyznają sami dermatolodzy. „Osobom z tendencją do niedoskonałości nie rekomendowałabym olejku rycynowego, bo oleje zatykają pory zaostrzając trądzik” – mówi nowojorska dermatolog dr Morgan Rabach. „Dobrze nawilża jednak spierzchnięte usta i bardzo suche ręce czy stopy. Istnieją pojedyncze badania, które mówią o właściwościach przeciwzapalnych oleju rycynowego, ale jest ich póki co zbyt mało” – dodaje ekspertka. A co ze zmarszczkami? W przypadku suchej cery z oznakami starzenia, rycyna może pomóc ją nawilżyć i ograniczyć ucieczkę wody z głębszych warstw skóry. Nie pomoże jednak w cudowny sposób spłycić już istniejących zmarszczek. Takie rzeczy potrafią tylko profesjonalne zabiegi i kosmetyki z retinolem.

4. Olejek rycynowy na włosy

Włosy (te na głowie) mogą za to bardzo skorzystać na pielęgnacji z użyciem oleju rycynowego. To znany od lat sposób na wzmocnienie cebulek i pobudzenie wzrostu nowych włosów, który przekazywały sobie kobiety z pokolenia na pokolenie. Rycynę należy wmasowywać w skórę głowy przynajmniej raz na tydzień, najlepiej na noc, aby składniki aktywne miały szansę zadziałać. Rano trzeba umyć włosy. Cały proces jest nieco czasochłonny, ale za to daje świetne efekty. Bonus? Ponieważ rycyna stosowana regularnie może przesuszać, taką wcierkę mogą bez obaw stosować osoby z włosami przetłuszczającymi się. Możliwe, że przy regularnej aplikacji, skóra głowy odzyska balans i będzie produkować mniej łoju.

Olej rycynowy może posłużyć też do olejowania kosmyków na mokro bądź na sucho, tylko uwaga – nie samodzielnie. Jest zbyt gęsty i zbyt trudno go zmyć z włosów, aby nadawał się do tego w 100-procentowym stężeniu. Zadziała jednak bardzo dobrze np. w duecie z olejem lnianym albo jakimkolwiek innym, który akurat lubisz lub masz pod ręką. Blondynki powinny uważać, bo rycyna trochę przyciemnia włosy, co może być dobrą informacją dla szatynek, które chcą pogłębić naturalny odcień swoich pasm.

Więcej o tym, jak olejować włosy, przeczytasz tutaj:

Olejowanie włosów – jaki olej i która metoda dają najlepsze efekty?

5. Olejek rycynowy na paznokcie

Twoje paznokcie są osłabione, łamią się i rozdwajają? A może właśnie zdjęłaś hybrydę i twoja płytka wymaga porządnej regeneracji? Olej rycynowy znakomicie się do tego nadaje. Możesz wmasowywać go kilka razy dziennie w skórki i w macierz, co nawilży oraz uelastyczni płytkę. Stanie się dzięki temu odporna na złamania i zacznie ładnie błyszczeć. Raz na tydzień zafunduj swoim paznokciom regeneracyjną kąpiel w olejku rycynowym i oliwie z oliwek z dodatkiem paru kropel cytryny –mieszankę podgrzej w garnuszku i zamaczaj w niej palce przez kilka minut.

Jak uratować zniszczone paznokcie po hybrydzie? >>>

6. Olejek rycynowy do demakijażu

Rycyna świetnie sprawdza się jako składnik olejku do demakijażu. Może nawet zmniejszyć przetłuszczanie się cery tłustej i problematycznej. Jeśli narzekasz na błyszczenie się twarzy, olej rycynowy powinien stanowić 30% mieszanki używanej do demakijażu. W przypadku cery mieszanej 20%, a suchej – 10%. Gdy takim preparatem będziesz zmywać rzęsy i brwi, dodatkowo je wzmocnisz i wydłużysz. Masz więc dwie korzyści w jednym. Olejek rycynowy znajdziesz m.in. w bestsellerowym olejku Annabelle Minerals Stay Calm:

Czytaj też: Olej kokosowy na twarz - właściwości i efekty stosowania