Okulary przeciwsłoneczne: rodzaje filtrów  

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem mogą okazać się niezbędne z punktu widzenia naszego zdrowia. Światło słoneczne zawiera promieniowanie ultrafioletowe, które jest szkodliwe dla ludzi i należy się przed nimi chronić. Promienie ultrafioletowe, takie jak UV-A i UV-B, całkowicie wychwytują zwykłe przezroczyste szkła i niektóre rodzaje tworzyw sztucznych.

Okulary przeciwsłoneczne zaprojektowano tak, aby chronić nasze oczy przed widoczną częścią szkodliwego światła słonecznego. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne mają filtr zaprojektowany dla różnych stopni oświetlenia. W sumie mamy 5 stopni ochrony dla naszych oczu, a na produkcie producenta kategoria filtra przeciwsłonecznego jest oznaczona odpowiednią liczbą.

„0” oznacza, że szkła przepuszczają 80-100% światła. Jest to najniższy stopień ochrony, takie okulary są odpowiednie tylko w pochmurny dzień.

„1” - 43–80% przepuszczalności światła. Idealne na dni, gdy niebo jest częściowo zachmurzone.

„2” wyłapują 18–43% światła. Jasny, słoneczny dzień, wycieczka na zakupy - są to idealne warunki do noszenia okularów oznaczonych „2”.

„3”. Przepuszczalność światła - 8–18%. Okulary przeciwsłoneczne z kategoriami filtrów „1” i „2” nadają się do codziennego życia w mieście. Te, oznaczone „3”, można i należy wybrać na wycieczkę nad morze. Taka ochrona jest doskonała jednakowo, jeśli chodzi o opalanie się na plaży, jak i wycieczki statkiem.

„4” oznacza najwyższy stopień ochrony siatkówki przed destrukcyjnym światłem. Wydajność 3–8%. Wybór takich filtrów do okularów należy do wspinaczy i turystów wspinających się w góry.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem: dlaczego filtry są ważne?

Filtr okularów przeciwsłonecznych powinien być starannie wybrany. Dobre okulary słoneczne, mogą nas zabezpieczyć przed różnymi niebezpieczeństwami związanymi ze światłem słonecznym. Kolor soczewek okularów, a także kategorię filtra, należy wybrać na podstawie rodzaju aktywności, w którą zamierzasz się zaangażować.

Okulary przeciwsłoneczne powinny zapewniać 100% ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV) - promieniowaniem elektromagnetycznym niewidocznym dla oka, zajmującym obszar widma między promieniowaniem widzialnym a promieniowaniem rentgenowskim w zakresie długości fal od 100 do 380 nm. Udowodniono, że długotrwałe i intensywne narażenie na promieniowanie UV może prowadzić do rozwoju raka skóry, powodować zmętnienie rogówki i soczewki lub uszkodzenie siatkówki. Użytkownik powinien wziąć pod uwagę, że intensywne zabarwienie samych soczewek słonecznych nie gwarantuje ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Absorpcja promieniowania UV zapewnia albo materiał soczewek okularów ze względu na jego budowę chemiczną lub wprowadzenie specjalnych absorberów UV. Upewnienie się, że soczewki zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, bez specjalnego wyposażenia jest to niemożliwe. W takim przypadku gwarancją jakości powinna być reputacja producenta okularów. Jeśli nazwa producenta nic ci nie mówi, to obecność ochrony przed promieniowaniem UV można sprawdzić za pomocą specjalnych testerów UV lub spektrofotometrów, które są sprzedawane w niektórych sklepach optycznych.

Niebezpieczne jest nie tylko promieniowanie ultrafioletowe, ale także krótkofalowe promieniowania niebieskiego widma widzialnego, obejmującego fale świetlne w zakresie od 380 do 500 nm.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem: modne kształty

Okulary z filtrem UV pełnią nie tylko użyteczną rolę. Takie okulary słoneczne z filtrem są dziś projektowane także ze względu na modę. Szczególny nacisk na aspekt modowy kładzie się, jeśli chodzi o styl sportowy, a także modele w formacie technologii 3D.

W sezonie 2019/2020 modne są następujące modele okularów. Na popularności zyskują okulary z zaokrąglonymi dolnymi soczewkami i wydłużonymi zewnętrznymi rogami. W przeciwieństwie do „kocich oczu” z poprzednich sezonów nowe modele nieznacznie się zmieniły. Modny jest retro i futuryzm. Najmodniejsza opcja - okulary w szerokiej plastikowej ramce z półprzezroczystymi soczewkami. Rama może być w kolorze lub klasycznej czerni. Kolekcje modnych okularów przeciwsłonecznych są dziś utrzymane w kształtach geometrycznych. Zamiast idealnie okrągłych soczewek w oprawie widoczne są wyraźne linie rombów i trójkątów.

Także lekkie i kobiece „motyle” nie tracą na popularności. Projektanci nadali okularom motylkowym bardziej rygorystyczne kontury. Ich model podąża za modnym, futurystycznym trendem. Coraz częściej w kolekcjach pojawiają się futurystyczne elementy. Modne okulary na sezon wiosenno-letni 2019 to plastikowa rama w postaci okularów do oglądania filmów w formacie 3D i przyciemnione plastikowe soczewki.

Obręcz mostka dwóch skoczków to trend z poprzednich sezonów, zwany „monobrow”. I z powodzeniem wszedł w sezon wiosenno-letni 2019. Modele takich okularów przeciwsłonecznych mogą się różnić: od ultranowoczesnych prostokątnych oprawek po modele retro z lat 60. - okrągłe „ważki”.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem: jak dobrać je do kształtu twarzy?

Podobnie jak w przypadku fryzur, makijażu, kolczyków i nakrycia głowy, należy skupić się na kształcie twarzy, aby wybrać okulary z filtrem polaryzacyjnym, które będą pasowały do naszego wyglądu. Zazwyczaj rozróżnia się następujące kształty twarzy - owalne, wydłużone, prostokątne, kwadratowe, trapezowe, trójkątne (serce), rombowe (diamentowe), koło w kształcie gruszki.

Aby określić kształt twarzy, możesz użyć jednej z dwóch metod: geometrycznej i wizualnej. Pierwszy opiera się na pomiarze niektórych parametrów twarzy i porównaniu wyników ze wzorami odniesienia. Aby wybrać kształt okularów zgodnie z kształtem twarzy, najczęściej wystarczy wizualny sposób: Stań przed lustrem. Zamknij oko i obrysuj na lustrze kontur twarzy czymś ścieralnym. Następnie porównaj wynik z obrazami głównych kształtów twarzy i wybierz najbardziej odpowiednią opcję.

Wybór okularów przeciwsłonecznych dla osób o owalnym kształcie twarzy jest najłatwiejszy, ponieważ jest uniwersalny. Możemy założyć prawie wszystkie okulary (od klasycznych po nowoczesne modele ), najważniejsze jest to, że nie przeszkadzają w utrzymaniu harmonijnych proporcji twarzy. Możesz eksperymentować z wyborem okularów, ale pożądane jest, aby górna linia ramki znajdowała się na poziomie brwi, a jej szerokość pokrywała się lub była nieco większa niż najszersza część twarzy. Należy jednak pamiętać, że głównym zadaniem okularów jest wizualne skrócenie długości twarzy i wygładzenie rogów. Aby wybrać okulary do prostokątnej twarzy, warto wziąć pod uwagę, że długość twarzy o tym kształcie znacznie przekracza szerokość, a jednocześnie ma pewną kątowość. Oznacza to, że najlepiej nadają się owalne lub okrągłe ramy. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcje bez ramek, które mogą znacznie złagodzić ostre cechy. Aby wybrać okulary przeciwsłoneczne do twarzy kwadratowej, należy pamiętać, że okulary z ramkami w formie geometrycznych kształtów pod kątem prostym będą najgorszym wyborem. Aby dodać wizualną równowagę proporcjom kwadratowej twarzy, należy preferować zaokrąglone ramki („ krople ”, owalne, „kot”, okrągłe, „motyle”, „ lotniki ”). Dla kobiet o trójkątnej twarzy wskazane będą zaokrąglone ramy z niskim obrzeżem.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem: modne kolory soczewek

Wiele osób nie zastanawia się nad wyborem koloru soczewek okularów przeciwsłonecznych, ponieważ uważają, że skuteczne okulary przeciwsłoneczne mogą być tylko ciemne. To mit, a ilość dostępnych rozwiązań i kolorów soczewek, powinien nas skłonić do eksperymentowania.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który kolor soczewek jest lepszy w okularach przeciwsłonecznych, ponieważ w zależności od wymagań i spodziewanych efektów użytkowania zalecenia w tym zakresie będą się różnić.

Zielone i brązowe soczewki doskonale nadają się do jazdy w jasny słoneczny dzień lub rekreacji na świeżym powietrzu. Lekko naruszają odwzorowanie kolorów, ale poprawiają kontrast, a także mają zdolność kojącego oddziaływania na oczy. Okulary z soczewkami różowymi mają niski poziom ściemniania. Powinny być noszone w warunkach umiarkowanej słonecznej pogody w mieście. Różowy kolor okularów jest dobry dla oczu, jeśli używasz ich do pracy na komputerze. W takim przypadku poprawiają kontrast obrazu na monitorze, pozwalają lepiej rozróżniać kolory i, co najważniejsze, pomagają zmniejszyć zmęczenie wzroku. Żółte i pomarańczowe okulary poprawiają widoczność w obecności mgły, przy pochmurnej pogodzie, a także przy słabym świetle, na przykład o świcie i zmierzchu. Poprawa kontrastu, zniekształceń kolorów, zwiększenie głębokości percepcji wolumetrycznej, zmniejszenie napięcia receptorów wizualnych – to ich zalety. Niebieskie soczewki przeciwsłoneczne zakłócają reprodukcję kolorów. Ponadto niebieska część spektrum najlepszego słońca dociera do oka swobodnie, co jest dość szkodliwe. Szczególnie nie zaleca się ich noszenia podczas prowadzenia samochodu.