Denim od stóp do głów, wytarta bandana, skórzana kurtka i kowbojski kapelusz. Amerykanie doskonale wiedzą, jak jednocześnie mieć klasę i być cool. Dekady temu stworzyli modę, która przestała dzielić ludzi na płeć, kolor skóry czy status społeczny. Ta ponadczasowa estetyka, określana mianem vintage Americana, do dziś inspiruje światowych projektantów. Czy można ją skopiować, robiąc zakupy w sieciówce? Styliści z U.S.A. kręcą głowami, tłumacząc, że tu chodzi o prawdziwy "worn look", uzyskany po latach bycia wiernym luzackiemu, odważnemu stylowi życia. Po rzeczy z duszą Dzikiego Zachodu odsyłają do sklepów z odzieżą z drugiej ręki. Oto polecane przez nich adresy: wszystkie mieszczą się w pobliżu trasy Route 66, na słynnym odcinku Teksas-Kalifornia. W tych kopalniach złota vintage znajdziesz najlepszą pamiątkę.

Moda vintage - słownik eksperta. Od tych pojęć warto zacząć swoją przygodę:

Antyk - stary przedmiot kolekcjonerski. Pożądany przez ekspertów ze względu na swój wiek, piękno, rzadkość, stan, użyteczność czy wartość sentymentalną. Obiekt, który reprezentuje poprzednią erę lub dany okres w życiu ludzkości. Aby rzecz mogła zostać uznana za antyk, powinna mieć co najmniej 100 lat.

Vintage - przedmiot, który nie jest starszy niż antyk, ale ma przynajmniej 20 lat. Aktualnie tym mianem można już określić rzeczy wyprodukowane w latach 90. 

True vintage - czyli "prawdziwy vintage" mający przynajmniej 50 lat. W tej chwili określa się nim obiekty wyprodukowane jeszcze przed latami 70-tymi, które rozpoczęły erę syntetyków. Rzeczy sprzed tego okresu są wykonane z najmniejszą dbałością o detale. Wtedy jeszcze nic nie miało metki "made in China", a w produkcji korzystano z naturalnych materiałów. 

Vintage Americana - obiekty i ubrania wyprodukowane w XX. wieku na terenie U.S.A., czasem również w Meksyku. Reprezentują historię Stanów, amerykański folklor, sztukę, kulturę, modę, dany region lub grupę etniczną. Zbiór wszystkiego, co podręcznikowo obrazuje stereotypową Amerykę Północną.

Deadstock vintage - "nowe" (nigdy nie noszone) ubrania vintage wyprodukowane w większych ilościach, które z różnych powodów nie trafiły do sprzedaży i przeleżały dekady gdzieś w ukryciu. 

Second hand - ubrania "z drugiej ręki" lub sklep z odzieżą używaną. Nie wszystko, co zostało kupione w second handzie, zasługuje na miano vintage. 

Vintage Americana: najlepsze adresy na Dzikim Zachodzie

Rosebowl Flea Market - festiwal vintage 

Kalifornia jest prawdziwą kopalnią złota, jeśli chodzi o true vintage z najwyższej półki. To mekka stylistów i kolekcjonerów, przybywających tu z różnych części świata. W second handach w Los Angeles znajdują się ubrania, z których większość wystąpiła na wielkim ekranie. Możesz być pewna, że to właśnie stąd przywieziesz swoją najcenniejszą rzecz życia. Jednak znawcy tematu, zamiast do sklepów, najpierw wybierają się na Rosebowl Flea Market. Ten pchli targ odbywa się każdego miesiąca na stadionie w Pasadenie, mieście przylegającym do L.A. Zobaczysz na nim wszystko, od antycznych mebli, dywanów, winyli, sztuki, biżuterii i prawdziwych kowbojek, po odzież vintage z każdej epoki czy kolekcjonerskie plakaty filmowe. W przyzwoitych cenach, bo tu można się targować. Dlatego projektantom, stylistom i "szpiegom" badającym przyszłe trendy w modzie, opłaca się przylecieć z Azji, Europy, czy nawet Australii zaledwie na jeden dzień tych prestiżowych targów. Pierwsi klienci pojawiają się przed świtem, kiedy wystawcy zaczynają się rozstawiać. Z latarkami na głowie wertują asortyment, który wkrótce sprzeda się jak świeże bułeczki. Najlepsze kąski znikają z wieszaków wraz z pojawieniem się na niebie wschodu Słońca. Na szczęście wspaniałości nie brakuje dla nikogo, kto zawita na tych całodniowych targach. 

Adres: Rosebowl Stadium, 1001 Rose Bowl Dr, Pasadena, Kalifornia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rose Bowl Flea Market (@rosebowl_fleamarket) Wrz 9, 2019 o 5:30 PDT

Rosebowl to największy targ vintage na świecie, na którym można złapać najlepsze okazje. 

Double RL - retro Ralph Lauren

Ten, kto kojarzy Ralpha Laurena tylko i wyłącznie ze słynną polówką, z pewnością nie słyszał o marce RRL*, oddającej cześć vintage Ameryce. Słynny projektant w 1993 roku stworzył kultową linię Double RL, niezwiązaną z elegancką estetyką Polo. Zamysłem był powrót do ponadczasowej odzieży w stylu Old American West, produkowanej w pierwszej połowie XX. wieku. Pod tym terminem kryje się wszystko, co najlepsze w rzeczach z metką "Made in U.S.A.": jeansy nie do zdarcia, robocze uniformy, swetry, kapelusze, skórzane buty, flanelowe koszule czy klasyczne t-shirty z oldschoowymi napisami. Od samego początku projekt RRL nie miał mieć rozgłosu na światową skalę. Przeciwnie, ci, którzy o nim wiedzą, zdają się należeć do elity wybranych. W salonach tej właśnie marki można znaleźć klasyki z kategorii vintage Americana. Same ubrania z metką Double RL są stylizowane na dawne lata oraz wykonane w niewielkich ilościach. Z każdą kolejną dekadą zyskują prawdziwą wartość kolekcjonerską. Na zakupy warto wybrać się do serca Hollywood, gdzie brand ma swój najbardziej prestiżowy salon.

* RRL to skrót Double RL, wywodzący się od nazwy rancza Ralpha Laurena znajdującego się w Kolorado.

Adres: 8150 Melrose Ave, Los Angeles, Kalifornia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Double RL (@doublerl) Sie 8, 2020 o 8:52 PDT

„Od zawsze kocham ubrania zaprojektowane w konkretnym celu...Mają ponadczasową jakość, co dla mnie jest niezwykle amerykańskie." – Ralph Lauren

Santa Fe Vintage - showroom z perełkami

W Europie nadal słyszy się bardzo niewiele o stanie Nowy Meksyk, leżącym na trasie Route 66 z Teksasu do Kalifornii. Nic dziwnego, że to właśnie tam, gdzie nie ma jeszcze wielu turystów, znajduje się największy showroom w U.S.A. sprzedający odzież vintage Americana. Hala mieszcząca się na obrzeżach miasta Santa Fe została po brzegi wypchana perełkami, na które polują kolekcjonerzy, styliści gwiazd, muzycy, artyści czy nawet słynni aktorzy z Hollywood. Żeby się tam dostać, trzeba złożyć rezerwację, a terminy, niestety, bywają odległe. Zakupów dokonuje się indywidualnie, rzeczy można również tymczasowo wypożyczyć. W środku Santa Fe Vintage wygląda dosłownie jak muzeum XX-wiecznej mody. Salon podzielony jest tematycznie, na odzież militarną, roboczą, jeans, dział z sukienkami rodem z westernów, rzemiosłem Rdzennych Amerykanów, wytartymi koszulkami (z dziurami we wszystkich odpowiednich miejscach) czy kowbojskimi kapeluszami na każdą możliwą okazję. Ściany przystrajają wytarte flagi, poroża lub ręcznie malowane slogany dawnych firm, dziś będące kwintesencją "prawdziwej" Ameryki. Ceny są adekwatne do wartości, wieku i unikalności towaru. Cóż, za "real vintage" trzeba słono zapłacić. 

Adres: 7501 Avenger Way, Santa Fe, Nowy Meksyk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Santa Fe Vintage (@santafevintage) Cze 27, 2020 o 2:32 PDT

Santa Fe Vintage jest niczym archiwum wszystkich najbardziej cool rzeczy w Ameryce.

Santa Fe Vintage Outpost - komnata skarbów

A jeśli w Nowym Meksyku będziesz tylko przejazdem, koniecznie udaj się do sklepu Santa Fe Vintage Outpost. Znajdziesz go w sercu zabytkowej części miasta. Tam wejdziesz z ulicy, bez konieczności umawiania spotkania. Daję głowę, że jak tylko przekroczysz próg, natychmiast skierujesz się do przymierzalni. Ten sklep jest maleńki, ale ma wszystko, czego pożądają miłośnicy mody vintage. Szczególnie jeśli zamiast eleganckiej sukienki poszukujesz jednych z pierwszych Levi's 501, oldschoolowych ogrodniczek, startych t-shirtów lub autentycznej biżuterii z turkusem. Oldschoolowy asortyment z najwyższej półki. 

Adres: 202 E. Palace Ave, Santa Fe, Nowy Meksyk

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Santa Fe Vintage Outpost (@sfvoutpost) Lip 22, 2016 o 10:00 PDT

W Santa Fe Vintage Outpost znajdziesz najpiękniejsze, modowe dzieła sztuki wykonane przez Rdzennych Amerykanów.

Tumbleweed Vintage - kowbojski saloon

Gratka dla tych, którzy z podróży po Dzikim Zachodzie chcą wrócić z prawdziwymi kowbojkami na nogach. Istnieje szansa, że z Tumbleweed Vintage wyjdą jeszcze z kapeluszem i kurtką z frędzlami. Ten salon mieści się w historycznym miasteczku Weatherford w Teksasie, które wygląda jak wyjęte z westernu. Środek od podłogi aż do sufitu jest wypełniony modą kowbojską. Znajdziesz tu każdy rodzaj kowbojek, począwszy od tych z lat 20., poszukiwanych przez kolekcjonerów, a skończywszy na teraźniejszych modelach, imitujących te z poprzednich epok. Oto true vintage oddający hołd wszystkiemu, co najlepsze w stylu Old American West.

Adres: 116 N Main St, Weatherford, Texas

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tumbleweed Vintage Boots (@tumbleweedvintageboots) Maj 7, 2019 o 11:29 PDT

Vintage kowbojki "made in Texas" zawsze będą mieć największą wartość kolekcjonerską. 

Sam Roberts L.A. - mekka hipisów

Tego adresu nie poda ci nikt, bo to największa tajemnica stylistów. Jest tak bardzo niszowy i ukryty, że gwiazdy udają się do niego osobiście. Mowa o sklepie Sam Roberts L.A., znajdującym się w budynku starej stacji benzynowej, w legendarnym mieście Ojai w Kalifornii. Miejsce ma niezwykle magiczną reputację. Przyciąga ludzi z całego świata, poszukujących głębszego sensu w życiu. Jego aura sprzyja zagłębianiu się w siebie z pomocą jogi i medytacji oraz obcowaniu z dziką naturą, otaczającą pobliskie wzgórza. Nic dziwnego, że prawdziwi hipisi traktują je niczym swoją duchową mekkę. Sklep Johna, twórcy Sam Roberts L.A. (marki nazwanej na cześć jego syna) przenosi w czasie o kilkadziesiąt lat, do drugiej połowy lat 60. Znajdziesz w nim najbardziej ekstrawaganckie stroje, z których większość pochodzi z szafy znanych muzyków. Możliwe, że w progu miniesz Micka z Fleetwood Mac, wpadającego tutaj po sąsiedzku. To największa baza wszystkiego, co mieści się pod pojęciem "hippie" oraz vintage Americana. Każda rzecz, jaką znajdziesz w sklepie vintage Johna, ma w sobie zaklętą starą duszę. Skrywa historię - jeśli o nią zapytasz, właściciel opowie ci ją z wielkim entuzjazmem.

Szczęśliwi czasu nie liczą. Sklep nie jest otwarty w regularnych godzinach. Lepiej umówić się wcześniej na wizytę i przy okazji zwiedzić cały Ojai. Z L.A. dojedziesz tam w 90 minut, najpiękniejszą trasą wzdłuż plaży w Malibu. 

Adres: 900 E. Ojai Ave, Ojai, Kalifornia

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @samrobertsla Cze 25, 2020 o 5:25 PDT

U Sama masz szansę spotkać Micka z Fleetwood Mac lub zakupić sukienkę z kolekcji Stevie Nicks. 

Najlepsze marki vintage kowbojek z U.S.A. >>

Autor: Zuzanna Isham mieszkająca w Teksasie, Instagram @oldgoldritual