Mastercard OFF Camera 2022 - kto otrzymał nagrody?

Konkurs Główny

Po raz pierwszy w Krakowie nagroda filmowa została nazwana imieniem Andrzeja Wajdy. Otrzymała ją Marianne Blicher i jej "Miss Viborg" a statuetce towarzyszył czek na 25 000 dolarów. Duńską reżyserkę jury nagrodziło za historię niecodziennej przyjaźni zgorzkniałej 61-letniej lokalnej królowej piękności z nastoletnią sąsiadką. Opowieść napędzają świetnymi rolami Ragnhild Kaasgaard i Isabelli Møller Hansen.

- Za zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z wyjątkową główną bohaterką, jakiej z początku nie lubimy, ale koniec końców nie sposób jej nie pokochać. I ten proces zmienia nas wszystkich – tak międzynarodowe jury (Wojciech Smarzowski, Anną Pinnock, David Parfitt - uzasadniło przyznanie Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy Marianne Blicher za "Miss Viborg". Fabuła pokazuje, że nawet dwa pozornie niepasujące do siebie światy mogą mieć wspólny mianownik. Takie historie kino niezależne kocha najbardziej!  

„Piosenki o Miłości” Tomka Habowskiego z nagrodą dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych – 100 000 zł i „Sonata” Bartosza Blaschke z Nagrodą Publiczności.

Kolejne Jury - Kim Magnusson, laureat dwóch Oskarów, Trudie Styler, producentka filmowa i Grainne Humphreys - było pod wrażeniem liczby debiutów w konkursie polskim i z prawdziwą przyjemnością przyznało Nagrodę dFlights filmowi „Piosenki o Miłości”. Ta pełna życia historia miłosna została pokazana przy użyciu wspaniałych czarno-białych zdjęć i różnorodnych mediów oraz pięknie zagrana przez głównych aktorów, Tomasza Włosoka i Justynę Święs. Obraz okazał się prawdziwą walentynką dla kreatywności. 

Na Mastercard Off Camera swoją nagrodę przyznaje również publiczność. Za najciekawszy film festiwalu uznano "Sonatę" Bartosza Blaschke.

Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do Magdaleny Żak. Jej przekraczająca granice kreacja, portretującej skomplikowaną i złożoną postać młodej kobiety, podbiła serca jury. Pokochali ją za niuanse i pasję jaką wniosła do roli. Z kolei nagroda dla Najlepszego Aktora trafiła do Adama Woronowicza. Ten wszechstronny i empatyczny aktor stworzył fantastyczne kreacje w dwóch ulubionych filmach jury. - Pokochaliśmy go za to, że potrafił nas rozśmieszyć do łez w „Teściach”, jak również za umiejętne oddanie klimatu politycznego w „Zupie Nic” – uzasadniali jurorzy. Festiwal od zawsze stawia na młodych. W tym roku Nagroda Mastercard Rising Star trafiła do Michała Sikorskiego za rolę w „Sonacie” Bartosza Blaschke.  

Zwycięzcą Nagrody FIPRESCI - przyznawanej przez Międzynarodową Federacją Krytyków Filmowych - został Guðmundur Arnar Guðmundsson, twórca filmu „Beautiful Beings”.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych wyróżniła Darię Maślonę za produkcję filmu „Ucieczka na srebrny glob”. Nagroda KIPA trafiła do Marty Szarzyńskiej, producentki filmu „Piosenki o miłości”. 

Po raz kolejny ogłoszono też laureatów konkursu #63 organizowanego z Muzeum Powstania Warszawskiego i Onet.pl. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Woińska za film „Nadzieja”, drugie Małgorzata Miłek za „Lustro”, która stała się jednocześnie laureatka Nagrody Specjalnej Onet.pl, trzecie miejsce zajął Adam Marciniak za „Niezależnie od wszystkiego”. 

Festiwalowi goście nie tylko oglądali filmy w kinach plenerowych i kinach studyjnych, ale korzystali z atrakcji Krakowa. Jedną z ulubionych stała się wystawa Vilhelma Hammershøia – artysty uznawanego za najwybitniejszego duńskiego malarza przełomu XIX i XX stulecia, którą można było oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.