Patrząc dokładniej na modę z tamtej dekady można zauważyć, że kobiece stylizacje były strojne i dopracowane. Od nienagannie skrojonych garniturów, przez operowe rękawiczki, aż po najróżniejsze kapelusze - dodając subtelne akcenty do swojego stroju, potrafiły wznieść go na wyższy poziom. Choć dziś wiele z nas chętniej szuka inspiracji w późniejszych dekadach, to właśnie styl lat 50. doprowadził do powstania niektórych z najbardziej pamiętnych projektów wszechczasów.

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach pomoże zbudować Wam szafę na wiosnę 2022. To must have czytelniczy tego roku>>

Charakterystyczne stylizacje lat 50.

W trendach lat 50. widać było wyraźny podział na płeć: podczas gdy moda męska szła w kierunku bardziej swobodnego stylu codziennego, moda damska stawiała na elegancję, klasykę i perfekcyjnie dobrane dodatki.

Kiedy w 1947 roku pojawił się New look Christiana Diora, odniósł natychmiastowy sukces, a podkreślona talia i pokaźnych rozmiarów spódnice stanowiły podstawę kobiecych stylizacji aż do połowy lat 50. W miarę upływu dekady dominująca sylwetka stawała się jednak coraz prostsza i smuklejsza, a gdy moda zaczęła szukać nowych inspiracji, elegancja i formalny styl z początku dziesięciolecia zaczęły powoli słabnąć.

Getty Images

Symbolem dekady stała się, nieznana wcześniej nikomu, modowa różnorodność. Zamiast podążać za jednym określonym stylem ubierania się, kobiety mogły nosić zarówno tiulowe spódnice, jak i dopasowane do figury suknie, i nadal wyglądać bardzo modnie. W miarę upływu dziesięciolecia wybory te stawały się coraz bardziej zróżnicowane, ponieważ nowi projektanci którzy pojawili się na rynku, tacy jak Cristobal Balenciaga, Charles James czy Hubert de Givenchy, zaczęli wprowadzać nowe, zrekonstruowane kobiece sylwetki.

W późnych latach 50. modę zdominowały wpływy Coco Chanel. Jej projekty charakteryzowały się krótkimi marynarkami z mosiężnymi guzikami i kieszeniami, które zawsze były noszone rozpięte tak, aby eksponowały bluzki z lat 50. (przed 1957 rokiem bluzki były mało znaczącym elementem garsonek, ale Chanel uczyniła z nich centralny punkt swoich projektów).

Coco Chanel, 1954 / Getty Images

Gdy dekada dobiegała końca, sylwetki zaczęły się jeszcze bardziej rozluźniać dzięki popularności workowatych sukienek i bluzek o luźnym kroju. Kolory nadal były żywe, ale kobiety równie chętnie sięgały też po ubrania w neutralnych odcieniach.

Popularne stylizacje w latach 50.

Bez względu na porę dnia, przez całą dekadę, kobiecy strój musiał być nienaganny. Oznaczało to idealnie zadbane włosy, nieskazitelny makijaż i zestaw pasujących akcesoriów. Długie lata niedostatku podczas II wojny światowej zrodziły tęsknotę za luksusem i modą, a kobiety podejmowały szczególny wysiłek, by ubierać się odpowiednio na każdą okazję. Niezależnie od tego, czy kobieta miała na sobie garsonkę, spódnicę poodle, sukienkę koktajlową czy jeden z projektów Diora, robiła wszystko, by wyglądać jak najlepiej.

Getty Images

Chociaż coraz bardziej powszechne stawało się noszenie przez kobiety spodni, ubrania lat 50. skłaniały się ku kobiecości i klasyce. Było to szczególnie widoczne w przypadku strojów wieczorowych, gdy pojawiły się pierwsze projekty sukienek koktajlowych. Noszone na coctail party, projekty stanowiły coś pomiędzy strojem dziennym a suknią wieczorową - miały długość sukienki na co dzień, ale jednocześnie były bogato zdobione.

Stosunkowo nowym trendem mody codziennej stały się również dzianinowe kardigany i noszone do nich szerokie spódnice, nazywane poodle skirts. Zaprojektowane przez Julię Lynne Charlot były skrojone z koła i zdobione różnymi wzorami, w tym rysunkiem psa pudla (stąd też wzięła się ich nazwa).

Moda damska w latach 60. Co nosiły wtedy kobiety? Płaszcze, sukienki, buty >>

Ikony stylu w latach 50.

Marilyn Monroe

Film “Mężczyźni wolą blondynki” zapoczątkował karierę Monroe i uczynił z niej międzynarodowy symbol seksu. Szybko stała się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych ikon lat 50., a także zdefiniowała glamour dla całego pokolenia.

Marilyn Monroe / Getty Images

Królowa Elżbieta II

Tak jak matka Elżbiety zapisała się w historii mody lat 20. swoją ślubną kreacją, tak koronacja nowej królowej Wielkiej Brytanii była jeszcze większym wydarzeniem w latach 50. Transmisję obejrzało ponad 20 milionów poddanych i tym samym zobaczyło okazałą suknię zaprojektowaną przez Normana Hartnella, do której tego dnia dobrała złotą pelerynę ozdobioną frędzlami, bogatymi haftami i biżuterię w stylu "więcej znaczy więcej".

Królowa Elżbieta II / Getty Images

Grace Kelly

Bez niej historia mody nie byłaby taka sama. Stroje aktorki, zarówno te noszone na ekranie jak i poza nim, były jednymi z najchętniej komentowanych i kopiowanych w tej dekadzie, a jej ślub z księciem Monako Rainerem III stanowił prawdziwe wydarzenie, zarówno kulturalne, jak i modowe. Suknia ślubna Grace Kelly nadal zresztą uważana jest za jedną z najbardziej eleganckich wszechczasów, a jej krojem zainspirowała się nawet Kate Middleton, która stanęła przed ołtarzem z księciem Williamem w 2011 roku.

Grace Kelly / Getty Images

Sophia Loren

Kolejna ikona mody i piękna, która po raz pierwszy stanęła w świetle reflektorów w latach 50. Sophia Loren zdobyła popularność zarówno dzięki swojej niebywałej charyzmie, jak i wyglądowi. “- Wszystko, co widzisz, zawdzięczam spaghetti" - odpowiedziała w jednym z wywiadów reporterowi, który skomentował jej naturalną figurę klepsydry.

Sophia Loren / Getty Images

Audrey Hepburn

Karierę Audrey Hepburn zapoczątkowała główna rola w filmie "Rzymskie wakacje" i wraz z napływem kolejnych ról, ekranowa piękność wiedziała, że będzie potrzebowała idealnej garderoby. Z pomocą przyszedł jej mało znany wówczas paryski projektant, Hubert de Givenchy. Efektem współpracy pary były nie tylko niezapomniane kostiumy (w tym ikoniczna mała czarna ze “Śniadania u Tiffany'ego”), ale również piękna przyjaźń.

Audrey Hepburn / Getty Images

Moda damska w latach 70. Jaki styl był wtedy hitem na ulicach i wybiegach? >>

Najmodniejsze sukienki w latach 50.

Moda damska w latach 50. charakteryzowała się tym, że kobiety nosiły sukienki tak, jak my dzisiaj nosimy t-shirty i dżinsy. Były one podstawą każdej kobiecej garderoby i występowały w przeróżnych kolorach oraz wzorach. Ich ramiona były wąskie, opływowe, a talia idealnie przylegająca i opinająca sylwetkę. Dół sukienki zazwyczaj przyjmował jedną z dwóch form: albo był o kroju ołówkowej spódnicy, albo rozszerzał się w literę A.

Na sukienki vintage z lat 50. wykorzystywano przeróżne tkaniny, które określały ich charakter - czyniły sukienkę bardziej swobodną lub elegancką, w zależności od tego, gdzie była noszona. Bawełna była używana do szycia modeli domowych, głównie sukienek typu shift, które stanowiły jeden z ulubionych strojów ówczesnych kobiet. Wełna i len, podobnie zresztą jak nowe włókna syntetyczne - rayon i poliester, były często wybierane jako materiał, z którego wykonywano ubrania z lat 50., zakładane podczas wyjścia np. do miasta. Z kolei tweed oraz mieszanki wełny i acetatu stanowiły podstawowy materiał na kreacje jesienne, a jedwabny szantung był używany, kiedy chciano nadać sukience nieco bardziej strojny, wieczorowy charakter.

Moda damska w latach 80. Co było wtedy hitem w sklepach i na wybiegach? >>

Buty noszone i dodatki w latach 50.

Buty lat 50. charakteryzowały się wygodą i niskimi obcasami - na co dzień kobiety nosiły płaskie sandały, a na wyjścia tzw. kitten heels. Buty były wykonane z miękkiej skóry, zamszu lub materiałów tekstylnych, takich jak aksamit czy mesh. Czubki czółenek wybieranych na wieczór były bardzo spiczaste w pierwszych latach dekady i bardziej zaokrąglone w latach późniejszych. Noszono obuwie zarówno w klasycznych odcieniach czerni, bieli i czerwieni, jak błyszczącego złota i ciemnego srebra.

Moda damska w latach 90. O jakich ubraniach marzyły wtedy kobiety? >>

Brigitte Bardot / Getty Images

Jeśli chodzi o modne akcesoria lat 50., jednym z najbardziej charakterystycznych dla dekady elegancji dodatków, były z pewnością rękawiczki. W ciągu dnia kobiety najczęściej nosiły modele o długości do nadgarstka, natomiast wieczorem sięgające aż do łokci, a ich kolor prawie zawsze współgrał z innymi elementami stylizacji. Często do stroju dobierani kapelusz, torebkę i rękawiczki w tym samym kolorze, a także buty w podobnym odcieniu.