Przebarwienia na twarzy nie wyglądają dobrze, a co gorsza – trudno się ich pozbyć. Na co dzień sytuację ratuje podkład, ale co zrobić, żeby usunąć je trwale i żeby cera wyglądała ładnie bez makijażu? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny przebarwień na twarzy i jak je zwalczyć za pomocą odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

1. Słońce

Ciemne plamy na skórze, zwane też ostudą powstają, gdy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny (barwnika skóry) działają nieprawidłowo. Ich nadreaktywność jest najczęściej spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce, ponieważ promienie UV aktywują pracę melanocytów. Dlatego przebarwienia na twarzy zwykle zaczynają być widoczne po lecie – zwłaszcza, jeśli niedostatecznie chroniłaś skórę przed słońcem i używałaś zbyt niskich filtrów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Caroline Lossberg (@carolinelossberg) Maj 23, 2019 o 11:22 PDT

2. Hormony

Istnieją czynniki, które mogą uwrażliwiać skórę na promieniowanie słoneczne i tym samym sprzyjać powstawaniu przebarwień. Jednym z nich są zmiany w gospodarce hormonalnej. Przebarwienia na twarzy mogą na przykład dotykać kobiet w okresie ciąży, gdy ich organizm przygotowuje się do wydania dziecka na świat.

Bardzo często ostuda związana jest z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Jeśli bierzesz pigułki, twoja cera może być bardziej podatna na powstawanie przebarwień. W tym czasie lepiej chroń ją stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50.

Także wszelkiego rodzaju lecznicze terapie hormonalne, na przykład HTZ, mogą być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu ciemnych plam.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Swantje Paulina (@swalina) Cze 23, 2019 o 11:42 PDT

3. Trądzik

Przebarwienia na twarzy mogą być także rezultatem złego leczenia trądziku. Ich powstawaniu sprzyja nadmierne i nieprawidłowe wyciskanie zmian zapalnych oraz brak ochrony przeciwsłonecznej. Mogą przyjmować albo ciemny, brązowy kolor, albo czerwony – wówczas są to tzw. przebarwienia pozapalne, które ustępują same, ale dość długo się wchłaniają (nawet do pół roku).

4. Leki i kosmetyki

Przebarwienia na twarzy to też skutek uboczny przyjmowania niektórych leków i używania kosmetyków, które zawierają składniki fotouczulające. W przypadku tych ostatnich mogą to być produkty zawierające alkohol (m.in. perfumy) oraz kremy czy serum z zawartością substancji złuszczających (retinol, kwasy). Leki, które mogą wywoływać przebarwienia, to przede wszystkim antydepresanty, antybiotyki (np. tetracykliny używane w leczeniu trądziku), niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen). Uważaj także na zioła fotouczulające, m.in. dziurawiec.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Julia Wulf (@juleslw) Cze 12, 2019 o 9:03 PDT

Przebarwienia na twarzy – jak je usunąć? Kosmetyki złuszczające

W niektórych przypadkach do pozbycia się przebarwień wystarczy używanie kosmetyków złuszczających w domu. Stymulują one wymianę komórkową i powodują, że stare warstwy skóry o nierównomiernym kolorycie zastępowane są nowymi. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i stosować kurację co najmniej przez 3 do 6 miesięcy, ponieważ pełen cykl odnowy naskórka wynosi 1 miesiąc. Zwykle przebarwienia są na tyle głębokie, że potrzeba więcej czasu, aby całkowicie zniknęły.

Jakie kosmetyki pozwolą pozbyć się przebarwień na twarzy? Najlepsze będą te z kwasami (szczególnie glikolowym, migdałowym, azelainowym), z witaminą C i retinolem. Oto kilka naszych typów.

Kosmetyki na przebarwienia: tonik z kwasem glikolowym

Kwas glikolowy ma zdolność głębokiej penetracji skóry (poniżej 0,45 mm), dzięki czemu poradzi sobie z rozległymi przebarwieniami – szczególnie hormonalnymi oraz po trądziku. Znajdziesz go w Mario Badescu Glycolic Acid Toner, który nie tylko rozjaśnia ciemne plamy, ale także redukuje niedoskonałości i zaskórniki. Już wiele gwiazd przyznało się, że wyleczyło trądzik właśnie dzięki kosmetykom Mario Badescu – przyznała to m.in. Miley Cyrus. Z kolei siostry Kardashian uwielbiają Drying Lotion, który znakomicie goi pojedyncze wypryski.

Tonik złuszczający z kwasami stosuj na noc. Gdy wchłonie się, nakładaj krem nawilżający dostosowany do typu twojej skóry.

Kwas glikolowy w 7-procentowym stężeniu znajdziesz też w toniku The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution. To bestseller od Deciem, który dodatkowo zawiera składniki zmniejszające podrażnienia (ekstrakt z korzenia żeń-szenia i z aloesu).

Warto wspomnieć też o kultowym toniku Pixi Glow Tonic, który uwielbiają instagramerki. Zawiera 5% kwasu glikolowego oraz wyciąg z oczaru amerykańskiego, który ujędrnia i wygładza skórę. Kupisz go w drogeriach Sephora.

Sprawdź też: Kwasy na twarz - rodzaje i efekty

Kosmetyki na przebarwienia: krem z kwasem azelainowym

Kwas azelainowy hamuje syntezę melaniny, dlatego jest jedną z najskuteczniejszych substancji rozjaśniających przebarwienia. Szczególnie dobrze radzi sobie z usuwaniem śladów po trądziku młodzieńczym, trądziku wieku dorosłego, sterydowym czy polekowym. Znajdziesz go w preparatach aptecznych bez recepty (np. Skinoren, Acne-derm), a także w kremie Bandi ProCare. Skład kremu wzbogacony został dodatkowo o kwas pirogronowy i salicylowy, które działają przeciwtrądzikowo i redukują zaskórniki.

Kosmetyki na przebarwienia: serum z retinolem

Retinol to obok kwasów najskuteczniejsza substancja czynna używana w celu redukcji przebarwień na twarzy. Posiada silnie właściwości odmładzające. Wybierz kosmetyk z retinolem, jeśli oprócz przebarwień borykasz się z utratą jędrności i widocznymi zmarszczkami. Sprawdzi się na przykład The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion, która rozjaśnia i bardzo dobrze wygładza skórę.

Wyższe stężenie retinolu (10%) zawiera też Rodial Retinol Drops. Serum zmniejsza widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz minimalizuje widoczności porów. Ze względu na intensywne działanie, kosmetyk wprowadzaj ostrożnie do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Kupisz go w drogerii internetowej Pell.pl.

Podczas kuracji złuszczającej, w ciągu dnia zabezpieczaj swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym. Używaj kremów z filtrem SPF 50 nawet gdy na zewnątrz jest pochmurno.

Czytaj też: Retinol dla początkujących - jak zacząć go stosować?

Kosmetyki na przebarwienia: serum z witaminą C

Preparat z witaminą C będzie znakomitym uzupełnieniem nocnej kuracji przeciwko przebarwieniom. Stosuj go na dzień, pod krem z filtrem. Witamina C wspomaga redukcję ciemnych plam, a przy tym rozświetla cerę i działa antyoksydacyjnie (hamuje powstawanie zmarszczek).

Zobacz też: Najlepsze kremy i serum z witaminą C

Zabiegi usuwające przebarwienia na twarzy

Niektóre rodzaje przebarwień na twarzy, szczególnie te o podłożu hormonalnym, mogą wymagać mocniejszych zabiegów złuszczających. Jeśli nadmiar melaniny położony jest w głębszych warstwach skóry, konieczny jest głęboki peeling chemiczny – taki wykonasz tylko w gabinecie kosmetologicznym. Niekiedy łączy się go z leczeniem laserowym. Oto przykłady zabiegów, które poradzą sobie nawet z opornymi przebarwieniami.

Peeling chemiczny – wykorzystuje się w nim kwasy (takie same jak w kosmetykach) tylko w wyższych stężeniach. Dobór konkretnego kwasu zależy od twojego typu skóry i dobiera go kosmetyczka. Aby zobaczyć efekty, potrzebna jest seria co najmniej 5-6 zabiegów. Cena jednego to od 150 do 250 zł. Peelingi przeprowadzane w gabinecie nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale także eliminują zaskórniki, regulują wydzielanie sebum, wygładzają, poprawiają napięcie skóry i niwelują zmarszczki.

Laseroterapia – również daje świetne rezultaty. Światło lasera pozwala rozbić skupiska melaniny na małe cząsteczki, które zostają usunięte przez organizm. Do redukcji bardzo głębokich przebarwień używa się laserów frakcyjnych, które tworzą tysiące mikrouszkodzeń w skórze i w ten sposób zmuszają ją do gruntownej odnowy. Niestety, taki zabieg powoduje zaczerwienienie i podrażnienia, które mogą utrzymywać się nawet do 4 dni. Jest jednak bardzo skuteczny w leczeniu ostudy.