Ubrania vintage - gdzie je kupić?

Fenomen mody cyrkularnej jest niepodważalny. W ciągu kilku lat trend na kupowanie używanych ubrań, butów, torebek i dodatków stał się prawdziwą zmianą w branży modowej i po rzeczy vintage sięga już prawie każdy. Szacuje się, że ten rynek ma urosnąć o 127% do 2026 roku, a ten poprzedni zakończył się najszybszym wzrostem zainteresowania drugim obiegiem w historii. Wraz z zainteresowaniem konsumentów pojawiło się też więcej sklepów, w których można kupić projekty sprzed dekad - i są to przede wszystkim te online. Według raportu thredUp internetowa odsprzedaż jest najszybciej rosnącym sektorem drugiego obiegu i na przestrzeni najbliższych trzech lat ma wzrosnąć czterokrotnie (i ma przynosić równo połowę przychodu w rynku second hand).

To wszystko odpowiedź na zapotrzebowania konsumentów, z których 70% już teraz uważa, że kupowanie używanych ubrań jest o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu dzięki nowym technologiom i internetowym marketplace'om.

Taki kierunek jest zbawienny dla planety, bo pozwala nam na maksymalne wykorzystanie tego, co już zostało wyprodukowane. Co więcej, popyt na vintage podsycają jeszcze influencerki i gwiazdy showbiznesu. Nie ma tygodnia, by największe tytuły modowe nie rozpisywały się na temat stylizacji aktorek, wokalistek czy celebrytek w... używanych ubraniach od największych domów mody. Prawdziwymi vintage queens są dziś Bella Hadid, Miley Cyrus, Amal Clooney, Kate Middleton czy Emily Ratajkowski, które zabierają swoje "perełki" na czerwone dywany, a w świecie internetowym królują zdobycze chociażby Blanki Miro i Jeanne Damas. 

3 rzeczy, które warto kupić w second handzie, jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z vintage>>

Gdzie warto kupować ubrania vintage od projektantów i szukać prawdziwych perełek sprzed dekad? Zebrałyśmy nasze ulubione platformy resale'owe, które mają szeroki i jakościowy asortyment oraz są bardzo proste w obsłudze. Pełną listę (którą będziemy aktualizować wraz z kolejnymi odkryciami) znajdziecie poniżej.

Gdzie kupić ubrania vintage od projektantów i prawdziwe perełki sprzed dekad? Przegląd najlepszych resale'owych platform / GettyImages

Vintage platformy resale'owe: Vestiaire Collective

Francuski sklep internetowy z modą z drugiej ręki uwielbiają wszystkie europejskie influencerki oraz gwiazdy dużego formatu. Dlaczego warto przyłączyć się do tego adoracyjnego grona? Dzięki założonej w 2009 w Paryżu platformie kupicie elementy aktualnych kolekcji z drugiej ręki lub prawdziwe sample z sesji zdjęciowych, ale również perełki, które są już praktycznie nie do zdobycia. Zajrzyjcie do Vestiaire Collective, jeśli marzą Wam się własne Givenchy, Miu Miu, Bottega Veneta, Dolce & Gabbana, stare Céline albo Chloé. PS Sklep ma możliwość dodatkowej weryfikacji produktu u rzeczoznawców.

Vintage platformy resale'owe: thredUp

Platformę thredUp możecie kojarzyć z popularnych w sieci raportów dotyczących drugiego obiegu, bo obok sprzedaży używanych ubrań i dodatków, jego twórcy zajmują się edukacją. Ten sklep powstał w 2009 roku, kiedy jego założyciel James Reinhart uświadomił sobie, że ma szafę pełną ubrań, których nie nosi, więc postanowił je sprzedać (wtedy zdał sobie sprawę, że podobnych do niego osób jest naprawdę sporo, a miejsc na takie wystawienie własnej szafy brakuje). Od kilkunastu lat thredUp oferuje używane ubrania i dodatki w bardzo różnym przedziale cenowym, dlatego bez problemu upolujecie tam sukienkę ze dawnej kolekcji Zara, której nie udało Wam się kupić na wyprzedaży czy elementy garderoby z kategorii Premium lub Designer, gdzie kryją się między innymi projekty Gucci, Burberry, Diane von Furstenberg czy Coach.

Vintage platformy resale'owe: Sellpy

"Sellpy narodziło się z idei umożliwienia wszystkim życia w obiegu zamkniętym. Najłatwiejszym sposobem na ograniczenie emisji jest lepsze wykorzystanie tego, co już istnieje" podkreślają założyciele sklepu. Platforma powstała w Szwecji i najpierw tam zrewolucjonizowała skandynawski rynek modowy, a następnie zaczęła podbijać inne kraje (teraz dostępny jest w około dwudziestu). Warto szukać tam minimalistycznych ubrań o naturalnych składach oraz... osławionych skandynawskich marek, takich jak Ganni, Samsoe Samsoe, Stine Goya, By Malene Birger czy Hennes, to znaczy vintage H&M.

Vintage platformy resale'owe: Vinted

Klasyk, po który warto sięgnąć także podczas poszukiwań ubrań vintage, które często można kupić w zaskakująco niskich cenach (przy znajomości marek z lat 70. czy 90. jest to bardzo proste). PS Od niedawna Vinted łączy ze sobą kraje, co pozwala na zamawianie do Polski ubrań na przykład z Czech czy Litwy.

Vintage platformy resale'owe: The RealReal

Platforma The RealReal zajmuje się przede wszystkim markami luksusowymi, które wprowadza ponownie do obiegu. Zajmuje się jednak nie tylko modą - możecie tutaj zostać właścicielami także dekokarcji do domu czy nawet dzieł sztuki. Serwis znany jest ze swoich współprac z luksusowymi projektantami i domami mody, między innymi Alexander McQueen.

Gdzie jeszcze warto udać się na takie łowy? Do naszej sprawdzonej listy dorzucamy jeszcze Hewi, Collector Square, StockX czy Depop.

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach pomoże zbudować Wam szafę na wiosnę 2023. To must have czytelniczy tego roku>>