Bataty: właściwości

Bataty, czyli mówiąc inaczej słodkie ziemniaki, zyskują coraz większą popularność na europejskich, w tym również polskich stołach. Są znacznie zdrowsze niż tradycyjne ziemniaki, którymi się zajadamy, a w dzisiejszych czasach dostać je można niemal równie łatwo, w każdym hipermarkecie. Dlaczego warto uzupełnić swoją codzienną dietę o bataty?

Średniej wielkości batat waży około 200 gramów. Taka ilość zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten (czyli zbawienną witaminę A) dziesięciokrotnie. Co więcej, dostarczy nam 100 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C, posiadającą silne właściwości antyoksydacyjne, a także w 25 proc. zaspokoi nasze zapotrzebowanie na błonnik.

Bataty to bogate źródło białka, a także witaminy B6, która świetnie sprawdza się w profilaktyce chorób serca. Dodatkowo, zawierają kwas chlorogenowy, luteinę oraz zeaksantynę, a więc chronią przed chorobami nowotworowymi i schorzeniami narządu wzrokowego. Bataty to świetne rozwiązanie dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym, ponieważ cechują się zawartością steroli roślinnych, które z kolei obniżają stężenie tak zwanego złego cholesterolu.

Słodkie ziemniaki to skarbnica pierwiastków, takich jak: potas, miedź, żelazo i mangan. Ich odpowiednia ilość w naszym organizmie pozwoli utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz napięcie mięśni na odpowiednim poziomie. Żelazo wzmacnia odporność, a także reguluje metabolizm, mangan natomiast wspomaga układ kostny i libido.

Bataty cechuje pomarańczowo-czerwony kolor, miękkość i dość delikatny, słodki smak. Możemy je przyrządzić na wiele sposobów. Świetnie nadają się jako dodatek do wytrawnych dań, czy podstawa do słodkich deserów. Ale to nie wszystko – z batatów możemy zrobić zdrową wersję uwielbianych przez wszystkich frytek i doprawić ulubionymi przyprawami.

Frytki z batatów smażone

Smażone frytki z batatów to jeden z najprostszych przepisów, z jakimi można spotkać się w kuchni. Nie potrzeba do tego specjalnego sprzętu, krajalnicy, czy frytkownicy. Wystarczy garnek, litr oleju, sól, no i oczywiście bataty.

Krok 1: Obieramy bataty i kroimy w stosunkowo cienkie paski. Trzeba pamiętać, aby nie były zbyt cienkie. Surowe bataty są twarde, a więc ta czynność nie sprawia problemu.

Krok 2: Uzyskane z batatów słupki wkładamy do miski i zalewamy koniecznie zimną wodą. Zostawiamy je tak na około pół godziny, Dzięki temu frytki będą o wiele bardziej chrupiące, niż w sytuacji, w której pominęlibyśmy ten krok.

Krok 3: Rozgrzewamy olej w garnku do temperatury 200 stopni C. Osoby, które posiadają kuchenkę indukcyjną maja ułatwione zadanie, ponieważ temperatura prezentowana jest na wyświetlaczu i regulujemy ją sami. Jeśli natomiast posiadasz kuchenkę gazową, znakiem, że olej rozgrzał się wystarczająco, będzie jego unoszący się, charakterystyczny zapach.

Krok 4: Zatopione w wodzie ziemniaki odsączamy przy pomocy papierowych ręczników, lub nieco bardziej ekologicznie, na tradycyjnej kuchennej ścierce. Wrzucamy je do gorącego oleju i mieszamy. Po około pięciu minutach wyciągamy ponownie na ręcznik.

Krok 5: Odczekujemy aż frytki się schłodzą. Zmniejszamy także temperaturę oleju o 50 stopni C. Ponownie wrzucamy schłodzone frytki do oleju na siedem-osiem minut. Wyjmujemy je po osiągnięciu odpowiedniego, przyrumienionego koloru.

Krok 6: Frytki wyjmujemy z oleju. Warto odsączyć je na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Frytki z batatów możemy podać tradycyjnie – w misce, posypane solą, lub przyprawione zgodnie ze wskazówkami zawartymi niżej.

Frytki z batatów z piekarnika

Krok 1 i krok 2 są takie same jak w przypadku frytek z batatów smażonych w oleju. Bataty kroimy w słupki i zalewamy zimną wodą.

Krok 3: Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 230 stopni C.

Krok 4: Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.

Krok 5: Odsączone z wody bataty przekładamy do miski, dodajemy kilka kropel oliwy z oliwek, sól, przyprawy i wszystko mieszamy.

Krok 6: Bataty przesypujemy na blaszkę, wkładamy do porządnie rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez 25 – 30 minut do momentu, aż się zarumienią.

Frytki z batatów: czym przyprawić?

Frytki z batatów możemy przyprawić na nieskończoną ilość sposobów, a ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia i nasze preferencje smakowe.

Najprościej można doprawić je solą, tak jak frytki ze zwykłych ziemniaków. Do soli dodatkowo świetnie będą pasować rozmaryn i tymianek. Fani pikantnych smaków i żywego, czerwonego koloru mogą dosypać szczyptę słodkiej papryki oraz chili.

Frytki z batatów mają słodki smak, a więc doskonale będą komponować się z cynamonem, a także z curry, kolendrą czy kurkumą.

Tradycjonaliści mogą pokusić się o doprawienie tych słodkich ziemniaków koperkiem i aromatycznym majerankiem oraz czarnym pieprzem. Eksperymentaliści natomiast mają całkowitą dowolność. Słodki smak pasuje niemal do wszystkiego.

Frytki z batatów: z czym podawać?

Frytki z batatów nadają się świetnie do jedzenia solo, ale również jako uzupełnienie innych dań. Możemy je podawać z mieszanką różnych przypraw, z pastami warzywnymi lub jako dodatek do mięsa.

Jeśli mowa o pastach, pierwszą, która przychodzi mi na myśl w związku z batatami jest pasta z awokado, czyli meksykańskie guacamole. Do jej przygotowania wystarczy dojrzałe awokado, sok z cytryny, czosnek, chili, kolendra, szczypta soli i pieprzu oraz łyżka oleju. Wszystko razem mieszamy w blenderze i voila! 

Frytki z batatów to idealny dodatek do mięs. Pieczone frytki z batatów, w połączeniu z grillowaną piersią z kurczaka to prosty i szybki przepis na fit obiad. Do tego pasuje też sałatka z mango lub ananasem.

Co z rybą? Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych frytek w brytyjskim wydaniu "fish & chips". Frytki z batatów stwarzają możliwość przygotowania dużo zdrowszej wersji tego popularnego dania - możemy je podać z rybą gotowaną na parze. Słodki smak frytek to doskonała kompozycja dla delikatnego mięsa dorsza lub łososia, oprószonego solą, pieprzem i sokiem z cytryny.