Cera naczynkowa jest wyjątkowo cienka i delikatna, przez co widoczne są na niej tzw. teleangiektazje, czyli drobne, podskórne żyłki. Krem do cery naczynkowej powinien zapobiegać ich pojawianiu się, a także łagodzić dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, świąd, pieczenie.

Które z kosmetyków dostępnych na rynku spełniają te kryteria? Zrobiłyśmy przegląd kremów do cery naczynkowej, które dzięki zawartości składników aktywnych poprawią kondycję twojej skóry.

Czym kierować się w wyborze kremu do cery naczynkowej?

Dobry kosmetyk, który ma za zadanie zniwelować rozszerzone naczynka, musi zawierać składniki wzmacniające ścianki żył krwionośnych. Należą do nich:

  • wyciąg z kasztanowca,
  • wyciąg z arniki górskiej,
  • wyciąg z żurawiny,
  • miłorząb japoński,
  • ruszczyk kolczasty,
  • nagietek,
  • diosmina,
  • hesperydyna,
  • witamina C.

Wymienione składniki zwiększają napięcie żył krwionośnych, zmniejszają ich przepustowość, a tym samym zapobiegają ich pękaniu (właśnie na skutek pękania naczynka robią się widoczne).

Obecność teleangiektazji często idzie w parze z nadmiernym zaczerwienieniem skóry, a nawet jej pieczeniem. Dlatego dobrze, jeśli krem do cery naczynkowej zawiera dodatkowo składniki kojące i nawilżające: pantenol, alantoinę, masło shea, wodę różaną, aloes. Wzmacniają one barierę ochronną skóry i przywracają jej komfort.

Zobacz, które z proponowanych przez nas kosmetyków mają najlepsze formuły pielęgnujące cerę naczynkową.

Krem Norel Dr Wilsz Sensitive możesz stosować nawet jeśli miewasz problemy ze zmianami trądzikowymi (polecany jest także do pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym). Ma nietłustą konsystencję i nie zapycha porów. Poprawia kondycję naczyń krwionośnych dzięki ekstraktom z arniki górskiej, a zawarte w nim pantenol i alantoina łagodzą zaczerwienienia. Co ważne – krem posiada filtr przeciwsłoneczny SPF 15.

Czytaj też: Kosmetyki na trądzik - wybrałyśmy 10 najskuteczniejszych

Krem Yonelle Trifusion będzie idealny, jeśli szukasz kosmetyku, który będzie łączył działanie łagodzące z przeciwzmarszczkowym. Został opracowany specjalnie z myślą o cerze naczynkowej i zaczerwienionej, a jednocześnie wymagającej ujędrnienia. Ma silne działanie liftingujące i poprawia owal twarzy.

Lubisz kosmetyki naturalne? Jeśli tak, na pewno spodoba ci się krem do cery naczynkowej Bleuet z wyciągiem z maku polnego. Okazuje się, że ta pospolita roślina poprawia kondycję naczyń krwionośnych, regeneruje skórę i zmniejsza zaczerwienienia. Krem jest godny zaufania, ponieważ wyciąg z maku (Papaver Rhoeas Petal Extract) znajduje się już na drugim miejscu w składzie. Dojrzałyśmy w nim też odżywiające masło shea, olejek ze słodkich migdałów i znany już duet składników łagodzących: pantenol i alantoinę. Krem będzie odpowiedni, jeśli masz cerę naczynkową, a jednocześnie suchą i wymagającą nawilżenia.

Zobacz też: 10 najlepszych kosmetyków naturalnych według redakcji Elle.pl

Soothing Anti-Redness Base marki Phenomé sprawdzi się nie tylko jako krem do cery naczynkowej. Ten kosmetyk działa jak łagodzący kompres dzięki bogactwu naturalnych wód roślinnych – na pierwszym miejscu w składzie znajduje się zmniejszająca zaczerwienienia woda różana, dalej kojąca woda aloesowa, do tego ekstrakt z nawrotu lekarskiego, który uszczelnia naczynka krwionośne, oraz nawilżający kwas hialuronowy. Mimo treściwej formuły krem nie jest bardzo tłusty, dobrze się rozprowadza i nadaje się nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale także jako łagodzący balsam po depilacji czy po opalaniu.

Szukasz kremu, który ochroni twoją wrażliwą naczynkową skórę przed złymi warunkami atmosferycznymi? Nasz typ to Rexaline Face Comfort Cream. Ma działanie okluzyjne, nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Po jego zastosowaniu skóra jest ukojona, odżywiona i odzyskuje zdrowy koloryt. Krem świetnie sprawdzi się podczas zimowych wyjazdów.

Czytaj też: Krem ochronny na zimę - jaki wybrać?

Jak dbać o cerę naczynkową?

Jeśli masz skłonność do pękających naczynek, stosowanie samego kremu nie wystarczy. Skóra płytko unaczyniona wymaga specjalnej troski oraz unikania potencjalnych czynników drażniących. Aby cera się nie czerwieniła:

  • zrezygnuj z jedzenia bardzo gorących i ostrych potraw
  • alkohol spożywaj z umiarem (rozszerza naczynia krwionośne)
  • nie opalaj się i stosuj wysokie filtry SPF
  • unikaj gorących kąpieli i sauny
  • stosuj tylko peelingi enzymatyczne

Dodatkowo, aby wzmocnić naczynka, na noc stosuj odżywcze serum (działaj według schematu: serum na noc, krem na dzień). Kosmetyki w formie serum są bardziej skoncentrowane i silniej działają na skórę, dlatego będą idealnym uzupełnieniem twojej codziennej pielęgnacji.

Sprawdź też: Jak dobrać podkład do swojego typu cery?

Wypróbuj na przykład naturalne serum antyoksydacyjne Clochee z witaminą C, która nie tylko wzmacnia ścianki żył, ale także rozjaśnia przebarwienia, poprawia koloryt skóry i hamuje procesy starzenia. Dzięki olejowej formie serum jest dobrze tolerowane przez skórę.

Inna propozycja to serum do cery naczynkowej Creamy, które zawiera odmładzającą witaminę E, niwelujący zaczerwienienia olej z dzikiej róży i silnie regenerujący olej z marakui.

Zobacz też: Najlepsze kosmetyki do cery z trądzikiem różowatym