Cud natury, który sprawi, że twoja skóra będzie nawilżona i jędrna? Skądś to znamy... Nie, nie chodzi o olejek arganowy, konopię, awokado, czy śluz ślimaka. Co więcej, to nie jest też kolejny chwyt marketingowy, tylko składnik o nazwie Cica. Pod tą intrygującą nazwą kryje się pewna roślina. Co to takiego? Do tej pory większość lekarzy dermatologów, czy kosmetologów wychwalało pod niebiosa kwas hialuronowy, czy retinol. Od kilku miesięcy na zagranicznych rynkach triumfy święci Cica, czyli Centella Asiatica.

Skwalan na twarz. Właściwości, gdzie kupić, kiedy i jak go stosować, opinie. Jakie kosmetyki wybrać? >>

Co to jest Cica? Dlaczego ten naturalny składnik może zrewolucjonizować przemysł kosmetyczny?

Wiecie jak wygląda Centella Asiatica? Nie będziemy was dłużej trzymać w napięciu. To naukowa nazwa popularnej rośliny w Azji, znanej również jako wąkrota azjatycka, wąkrotka azjatycka lub Gotu kola (potocznie tygrysi pazur), występującej w Indiach, Madagaskarze, Chinach, Indonezji, Sri Lance, Afryce, Australii, a nawet w Ameryce. Do jej właściwości należy: leczenie stanów zapalnych, wspomaganie gojenia się ran i produkcję kolagenu (!), poprawę bliznowacenia, a także obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy ją w tabletkach poprawiających krążenie obwodowe i mózgowe oraz wzmacniających pamięć, a także w kosmetykach. Początkowo wąkrotkę stosowano przy leczeniu trądziku, opryszczek, pokrzywek, żylaków, obrzęków nóg, jednak badacze zwrócili również uwagę na to, jak ten zielony składnik, znany głównie w medycynie chińskiej oraz indyjskiej, radzi sobie w walce ze zmarszczkami czy szarą i zmęczoną cerą. Centella stymuluje fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej wytwarzające włókienka białkowe budujące tkankę. A to działanie zapobiega rozstępom, wygładza oznaki starości, poprawia też gęstość i elastyczność skóry (np. walczy z cellulitem!). Znajdziecie ją przede wszystkim w kosmetykach przeciwzmarszczkowych czy skierowanych do posiadaczek cery naczynkowej. To nie koniec plusów, Cica zmniejsza również obrzęki pod oczami oraz stymuluje syntezę kwasu hialuronowego, dzięki czemu skóra jest nawilżona i napięta. Niektóre źródła podają również, że wąkrota działa także stymulująco na porost włosów.

Gdzie znajdziemy składnik Cica, czyli wąkrotkę azjatycką? 

W internecie można kupić ekstrakt, ale ta roślina występuje w wielu produktach pielęgnacyjnych i to znanych firm. Oczywiście wąkrtokę azjatycką uwielbiają producenci koreańskich kosmetyków dostępnych w naszym kraju, np. Holika Holika (pianka do twarzy Aloe, Facial Cleansing Foam), Klairs (toner Supple Preparation Unscented), Heimish (pianka do twarzy All Clean Green Clay Foam), czy Pure Heal's (złuszczający Centella Reviving Toner). Wąkrota pojawia się również w ofercie tych marek: DR. JART+ (serum Cicapair Tiger Grass RePair i krem Cicapair Tiger Grass), La Roche-Posay (balsam do twarzy Cicaplast Baume B5), a także L`Oreal Paris (odżywka Elseve, Cica Repair) i Sesderma (emulsja na rozstępy Estryses).

W spisie składników szukajcie takich nazw jak "Centella Asiatica", "Madekasozyd" (Madecassoside) lub "Azjatykozyd" - wtedy będziecie mieć pewność, że w kupionym kosmetyku znajduje się ekstrakt z tej rośliny.