Co kryje się w jabłku? To jeden z najzdrowszych owoców – sprawdź, dlaczego!

Jabłoń to zdecydowanie najpopularniejsze drzewo owocowe w naszym kraju. I dobrze, bo to bardzo zdrowe i pełne witamin owoce! Ich odmian jest tak dużo (w Polsce ponad 60), że każdy może znaleźć swój ulubiony typ. Jednak choć znamy je od dziecka, kiedy stajemy przed decyzją, które wybrać, jesteśmy zagubieni bo nasza wiedza konsumencka na ich temat jest mała.

Wartości zdrowotne

  • Zawierają duża zawartość witamin (m. in. C, A, E, K, B6)
  • Mają właściwości przeciwnowotworowe (dzięki zawartości flawonoidów)
  • Regulują pracę jelit – chronią przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym rakiem jelita grubego (dzięki zawartości błonnika)
  • Stosowane są na biegunkę (u dzieci) oraz niestrawność i chorobę wrzodową (u dorosłych)
  • Warto pić ocet jabłkowy – uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji, poprawia trawienie

Wartości odżywcze (w 100 g), ze skórką/bez skórki (dot. odmian Red Delicious, Golden Delicious, Gala, Granny Smith, Fuji):

Wartość energetyczna 52/48 kcal
Białko ogółem 0,26/0,27 g
Tłuszcz 0,17/0,13 g
Węglowodany 13,81/12,76 g
(w tym cukry proste 10,39/10,10 g)
Błonnik 2,4/1,3 g

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze jabłek różnią się w zależności od odmiany, stopnia dojrzałości, a nawet wielkości owocu.

Dietetycy zalecają zjedzenie przynajmniej dwóch jabłek w ciągu dnia. Pamiętaj, aby jeść jabłka ze skórką – w niej znajduje się 5x więcej cennych flawonoidów niż w miąższu.

Jabłko na zdrowie, urodę, długowieczność

Spożywając jabłka i jego przetwory, oczyszczasz organizm z toksyn, regulujesz pracę układu pokarmowego oraz zmniejszasz ilość wchłanianego cholesterolu. Wszystko to za sprawą bogactwa zawartych w nich najważniejszych witamin, mikroelementów, polifenoli i pektyn.

Jak to możliwe?

Średnie jabłko pokrywa 10 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C - najbardziej sprawdzoną, ofiarowaną przez naturę substancję przeciwstarzeniową. To niewiele, ale w naturalnej formie jest nieporównywalnie lepiej wchłaniana przez organizm, niż jej syntetyczny odpowiednik. Oprócz kwasu askorbinowego zawiera również witaminy (A, B1, B2, B5, B6 i kwas foliowy), a także sole mineralne, takie jak: cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Wszystko to korzystnie wpływa na nienaganny wygląd twojej skóry, włosów i paznokci.

Gotowa na więcej?

Jabłka należą do grupy owoców o niskim indeksie glikemicznym - nie doprowadzają do znacznego skoku cukru we krwi, więc regulują apetyt. Są przy tym niskokaloryczne, można właściwie spożywać je codziennie bez troski o smukłą talię. Tu na ich korzyść wpływa również obecność pektyn, czyli błonnika rozpuszczalnego w wodzie. W żołądku pektyny tworzą rodzaj galaretki, która sprzyja naturalnej florze bakteryjnej. Jednocześnie nadaje gęstości trawionemu pokarmowi, co sprawia, że owoc ten wywołuje przyjemne uczucie sytości. Nie masz potrzeby podjadania.

Podział jabłek ze względu na zastosowanie

Deserowe, czyli najlepsze na surowo

To odmiany twarde, soczyste, słodkie lub słodko-winne. Jabłka zaliczane do tej grupy najlepiej smakują w postaci surowej, jako przekąska, dodatek do sałatek, surówek lub farszu.

Stołowe (uniwersalne)

Jabłka uniwersalne, czyli takie, które można spożywać w postaci surowej lub po obróbce termicznej. Najbardziej nadają się do ciast oraz mięs. Posiadają słodko-kwaśną nutę oraz intensywny słodki aromat.

Do obróbki termicznej

Te jabłka posiadają kwaśny smak, są kruche i bardzo szybko się rozgotowują. Nadają się do przetworów: dżemów, musów, sosów i dodatków do ciast. Smakują wyśmienicie z przyprawami (cynamon, imbir, wanilia czy goździki).

Na soki

Najlepsze są jabłka twarde i soczyste. Spośród jabłek soczystych odmianę wybieramy wg własnych preferencji smakowych, czy wolimy soki słodkie, słodko-kwaśne czy kwaśne.

 

Dla dużych i małych

Jednym z pierwszych wprowadzanych produktów do diety dziecka jest właśnie przecier z jabłka lub sok jabłkowy. Pokarmy te są łatwostrawne, pozwalają maluchowi zaakceptować odmienny pokarm. Poza tym chronią przed wystąpieniem niepożądanych objawów ze strony dojrzewającego przewodu pokarmowego. Niewielki dodatek przecieru z jabłka lub soku wprowadzany stopniowo do jadłospisu pobudza jelita do pracy, podnosząc odporność dziecka i przynosząc wymierne korzyści w przyszłości.

Całe dobro tkwi… w całych owocach

Jabłka najlepiej jedz całe, ze skórką i gniazdem nasiennym (tak!). Tam bowiem ukryta jest większość cennych substancji. Jeśli decydujesz się na zakup soku jabłkowego, wybierz ten naturalnie mętny, niefiltrowany, z całych owoców, bez dodatku cukru. Masz wówczas pewność, że nie został on pozbawiony swojej naturalnej formy, pełnej aktywnych związków i witaminy C.

Przykładem takich soków, po które warto sięgnąć są te, od Braci Sadowników. Są dowodem na to, że to, co naturalne i nie dosładzane jest po prostu pyszne! Bazą wszystkich produktów Braci jest sok jabłkowy tłoczony na zimno (NFC) czyli taki, który, zachowuje właściwości odżywcze owoców i jest po prostu zdrowy. Produkty Braci Sadowników to również ciekawe połączenia smakowe. Linia Musujące Jabłko to napoje musujące bez dodatku cukru, z dużą zawartością soku jabłkowego i innych soków na przykład z mięty, cytryny, kwiatu bzu, czy agrestu. Wszystkie soki i napoje Braci są w szklanych butelkach. Polecamy!

 

W ofercie Braci Sadowników są również markowe jabłka pochodzące z sadów w Śmiłowicach. Są świeże, soczyste i nie są woskowane. To wszystko dzięki temu, że droga „z drzewa” do punktu sprzedaży jest po prostu krótka. Wybierając jabłka od Braci można wesprzeć również naturę i zadbać o środowisko. Bracia jako pierwsi wprowadzili tekturowe opakowania na jabłka bez grama folii.

Źródło: fajnyogrod.pl, sadowniczy.pl, rosliny.urzadzamy.pl, sadnowoczesny.pl, szkolkarstwo.com.pl, gotujmy.pl, poradnikzdrowie.pl