Co kupić w second handzie: sweter

Klasyk każdej szafy kapsułowej - bez względu na to, czy nosicie się minimalistycznie, bardziej francusko, niczym Dunki albo stawiacie na całkowity maksymalizm i testujecie na sobie najnowsze trendy z wybiegów. Dobrze dobrany sweter będzie uniwersalny i dogada się tak samo z kwiecistymi sukienkami, jak i klasycznymi dżinsami w błękicie; do tego jeśli będzie miał naturalny skład, to zimą spełni swoją praktyczną funkcję, a podczas chłodnych letnich wieczorów świetnie sprawdzi się narzucony luźno na ramiona. Tylko jak znaleźć dobry sweter w second handzie? Na wieszaku z dzianinami zastanie Was mnóstwo opcji (szczególnie w sezonie jesień-zima), więc na pewno warto wybrać najpierw te, które wpisują się w Wasz gust oraz są miękkie i przyjemne w dotyku. Następnie sprawdzamy boczne metki każdego z nich - jeśli tylko nie zostały wycięte, to wyczytamy z nich wszystko, co powinniśmy wiedzieć o naszym swetrze, czyli skład. Wełna, kaszmir, alpaka, merino... im więcej procentów w rozpisce, tym lepiej. Nie ma jednak co obawiać się syntetyków, jeśli są niewielką domieszką i wchodzą w skład materiału o nieregularnej powierzhcni (chociaż same nie grzeją, to pozwalają zachować kształt, a na włochatej powierzchni pomagają izolować ciepło). 

Jak sprzedawać używane ubrania? Rady od najlepszych sklepów vintage>>

Co kupić w second handzie: jeansy

Nie ma to jak stare dobre jeansy! Second hand jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie w bardzo dobrej cenie kupicie gruby denim z lat 80., dawne kolekcje popkulturowych marek, takich jak Levi's, Wrangler czy Lee albo (jeśli będziecie mieć szczęście) jeansowe spodnie z sprzed kilku lat współczesnych luksusowych marek, np. The Kooples. Zanim jednak zajrzycie do działu ze spodniami, zdradzimy kilka naszych wskazówek: szukajcie tak samo w części damskiej, jak i męskiej oraz zawsze mierzcie spodnie i zapomnijcie o rozmiarach. W przypadku drugiego obiegu mamy często do czynienia z pojedynczymi sztukami, więc kluczowe powinno być tylko to, jak spodnie leżą i w jakim są stanie. Moda zatacza koło, więc łatwo znajdziecie coś dla siebie - a jeśli jeansy vintage bardzo Wam się podobają, tylko źle leżą, pamiętajcie, że zawsze można je skrócić, zwęzić i przerobić. 

Jak założyć własny vintage shop i skąd się biorą perełki w takich sklepach? ELLE.pl rusza z podcastem Dział Vintage>>

Co kupić w second handzie: koszula

Klasyk, który bardzo łatwo jest stylizować i jeszcze łatwiej znaleźć w second handzie. Chcecie kupić dopasowaną koszulę, która dobrze będzie leżeć tak samo z marynarką, jak i sweterkową kamizelką albo szukacie babcinych modeli w stylu prairie girl, których znakiem rozpoznawczym są przeskalowane ozdobne kołnierze? Kierujcie się do działu damskiego. A może w Waszym stylu jest oversize'owa prosta koszula, którą chętnie zestawiłybyście ze skórzanymi spodniami z rozpinanymi nogawkami lub ponadczasowymi dżinsami w błękicie? Dział męski obowiązkowo. Przejrzyjcie dokładnie wieszaki - wśród kraciastych koszul z krótkim rękawem można wypatrzeć kilka prawdziwych perełek ze szlachetnych materiałów, które zostaną z Wami na lata. 

"Nawet ludzie, którzy nie pomyśleliby o kupowaniu rzeczy z drugiej ręki, rozważają tę opcję teraz". Rozmawiamy z Mildą Mitkute, współzałożycielką Vinted>>

Amerykanie coraz częściej chcą kupować ubrania luksusowych marek w second handach. Branża vintage rośnie w zawrotnym tempie>>