Godzinę lotu samolotem i pół godziny jazdy pociągiem od Kopenhagi leży Malmö. To trzecie co do wielkości miasto Szwecji jest prawdziwym rajem nie tylko dla smakoszy; również fani designu znajdą tu coś dla siebie. ELLE Decoration przeprowadziło research i odkryło nowe pokolenie dobrze zapowiadających się projektantów, dzięki którym Malmö umocniło swoją pozycję w świecie wzornictwa tak bardzo, że można je wręcz nazwać mekką designu. Spotkaliśmy tam również wielu Duńczyków, którzy by udać się na weekendowe designerskie zakupy, muszą jedynie przekroczyć cieśninę Sund.

Dlaczego tak się dzieje? W Malmö zrozumiano coś, co w wielu miejscach jeszcze nie przedostało się do świadomości społecznej: Jeśli chce się zaistnieć w świecie designu, rozsądnie jest pracować w zespole. A więc better together. Czy wynika to z charakteru szwedzkich projektantów, zwłaszcza ich wyjątkowej otwartości, czy może ma to związek z tym, że Malmö jest tyglem, w którym stapiają się odmienne kultury? Jakkolwiek by nie było, owocem różnego rodzaju kooperacji jest piękny design. A nowe kultury wnoszą ze sobą swoje rękodzieło, dzięki czemu wiedza miejscowych projektantów rośnie z dnia na dzień.
Gdzie obecnie znajdziemy w Malmö najpiękniejsze pracownie designu i sklepy wnętrzarskie? Wybraliśmy dla Ciebie prawdziwe perełki, w tym dwa wspaniałe hotele designerskie.

Grefmar + Hederström
Na dobry początek polecamy studio designu Grefmar + Hederström. Carina Grefmar jest tapicerem meblowym zakochanym w skórze, zaś Louise Hederström to projektantka mebli pałająca miłością do natury. Na potrzeby wystawy The New Map postanowiły pracować razem. Okazało się, że idealnie uzupełniają się nie tylko na papierze – ich Ticka Project potwierdził to w praktyce. Inspiracją dla projektu Grefmar i Hederström stała się pozagatunkowa skóra, którą często po prostu się wyrzuca. Stwierdziły, że jeśli już uśmierca się krowę, to należałoby wykorzystać ją w całości.

Poza tym ten designerski duet inspiruje się formami z natury. Kamień może przecież świetnie sprawdzić się jako stołek, nieprawdaż? A co z żagwią łuskowatą (zwaną też hubą), po szwedzku ticka, grzybem, który rośnie na korze drzew? Tak narodził się Ticka Project. Po stworzeniu wielu prototypów, wielogodzinnym tapicerowaniu i wypełnianiu zakupionym w okolicy i nadającym się do wielokrotnego użytku tworzywem piankowym, starannie przycinanym nożem elektrycznym, „półka ścienna” imitująca hubę nagle przestała być pomysłem i stała się faktem. Obecnie Ticka Project podróżuje po całym świecie: od wystawy w Miami po Bazyleę. Każda ticka jest unikatowa, bo każda krowa jest inna. A ticka-projekty Grefmar i Hederström przyjmują coraz większe rozmiary. Obecnie duet pracuje nad dużym stołkiem.

Studio Carina Grefmar, Regementsgatan 14, Malmö

Louise Hederström Design, Regementsgatan 72, Malmö

Butler/Lindgård
Tak jak już stwierdziliśmy, w Malmö projektanci zrozumieli, że razem są silniejsi. Dotyczy to również dwóch pań, Hanny Butler i Karin Olu Lindgård, które poznały się podczas studiów na kierunku projektowanie tekstyliów w Royal Danish Academy of Fine Arts School of Design w Kopenhadze. Motto The Future Is Female nie bez przyczyny wisi w centralnym miejscu ich atelier. W roku 2016 jedna z nich została wyproszona z muzeum, ponieważ karmiła swoje dziecko piersią (a przecież jedzenie w muzeum jest zabronione!), co stało się inspiracją dla ich feministycznego dzieła Tits ‘N Ass.

 
Poprzez Tits ‘N Ass Project projektantki chciały pokazać, że ciało każdej kobiety jest piękne. Duet produkował lniane narzuty, na których wzory przedstawiały nagie kobiety tańczące z chustą, odziane jedynie w body painting. Obecnie Butler i Lindgård współpracują z renomowanym szwedzkim przedsiębiorstwem tekstylnym Kasthall, które projektuje i produkuje ręcznie tkane dywany. High end statement pieces, które u nich powstają, zostały zaprezentowane podczas London Design Fair 2018.

Butler/Lindgård, Ehrensvärdsgatan 6, Malmö

Stoft Studio
Współpraca dwóch designerów to bez wątpienia wielkie wyzwanie, ale okazuje się, że można współpracować w jeszcze szerszym gronie! Dowodem na to jest Stoft Studio stworzone przez troje utalentowanych projektantów: Jenny Ekdahl, Ola Nystedta i Joela Herslowa. Skąd pochodzi nazwa pracowni? Słowo Stoft w języku szwedzkim oznacza miliony maleńkich cząsteczek, jakby molekuł, które układają się w coraz to inne zaskakujące kształty. Odnosi się to również do stylu Stoft Studio. Czy chodzi o rzemiosło, czy o materiał: każdy obiekt przebył jakąś drogę i opowiada swoją historię. Jednym z nich jest Dear Disaster – szafka składająca się z wielu małych różnokolorowych kawałków drewna. Kiedy się przeciągnie po niej ręką, kolory zmieniają się jak w interaktywnym obrazie.


Whittle Away jest nie mniej spektakularna. Ta „szafka z lokami” została zaprezentowana podczas Dutch Design Week 2017. Źródłem inspiracji była łuszcząca się kora drzew i odpadająca ze ściany farba. Te elementy designerzy „przetworzyli” w swoim projekcie Whittle Away, na potrzeby którego skręcali drewno lokówką. W kolejnych latach jeszcze nie raz usłyszymy o Stoft Studio – to więcej niż pewne. 

Stoft Studio, Nobelvägen 90, Malmö

AB Småland
Obok tych wszystkich wspaniałych pracowni designerskich Malmö ma również do zaoferowania designerskie sklepy z wyposażeniem wnętrz. Jednym z nich jest AB Småland, który powstał równo trzy lata temu. Sprzedaje odzież, vintage, meble, rośliny, sztukę i akcesoria wnętrzarskie. Wszystkie produkty pochodzą od producentów przestrzegających zasad Fair Trade, których fabryki – jak sugeruje nazwa sklepu – zlokalizowane są głównie w szwedzkiej prowincji Småland. Ale można tu także zjeść śniadanie, lunch oraz spędzić fika – po szwedzku przerwę na kawę. Tradycja nakazuje każdego dnia zrobić sobie co najmniej jedną taką przerwę. I nie może przy tym naturalnie zabraknąć najpyszniejszej szwedzkiej słodkości – kardemummabulle, która od pewnego czasu serwowana jest również w AB Småland.

AB Småland, Södra Förstadsgatan 25-27, Malmö


GRANDPA
W Malmö wszyscy chętnie chodzą do GRANDPA, ponieważ ten dziadek jest na czasie! Dokładnie taką atmosferę chciał stworzyć GRANDPA: sklep lifestylowy dla każdego. Bez problemu znajdziesz tu prezent, którego szukasz: czy to wspaniały coffee table book (tj. duży album ze zdjęciami), czy must-have znanych designerskich marek jak Hay czy Muuto.

GRANDPA, Södra Förstadsgatan 25, Malmö

Designtorget
Ten sympatyczny sklep znany jest obecnie w całej Szwecji. Designtorget ma bowiem w swojej ofercie głównie szwedzki design i oferuje zarówno początkującym, jak i uznanym projektantom przestrzeń, w której mogą handlować swoimi produktami. Jeśli szukasz niepowtarzalnej pamiątki ze Szwecji, to trafiłeś pod dobry adres. 

Designtorget, Södra Förstadsgatan 9, Malmö

Svenssons i Lammhult
W tym dawnym budynku kina zanim wejdziesz do domu towarowego z designem, odbędziesz najpierw krótką lekcję historii; na ścianach wiszą bowiem liczne portrety najbardziej wpływowych projektantów minionych stuleci. W środku jakość osiąga potężne rozmiary: na trzech piętrach wyeksponowane są produkty ponad trzystu marek – zarówno nowości z targów designerskich, jak i klasyka od Eames, Bruno Mathsson i Arne Jacobsen.

Svenssons i Lammhult, Södergatan 28, Malmö

Granit
Szwedzka sieć Granit została założona w roku 1996 przez dwie Szwedki, które chciały przechowywać swoje rzeczy w ładny sposób. Dziś w sklepach tych wszystko kręci się wokół porządku. Swoimi przystępnymi cenowo i funkcjonalnymi przedmiotami stopniowo podbijają one całą Europę.

Granit, Södergatan 3, Malmö

Formargruppen
Dwudziestu artystów z okolic Malmö – z regionu Skania – stwierdziło, że już najwyższy czas otworzyć wspólny sklep. I w ten sposób powstał Formargruppen. Znajdziesz tu wyłącznie lokalny design: od ceramiki po tekstylia. Poza tym sklep ma też małą galerię, w której co miesiąc odbywa się nowa wystawa. 

Formargruppen, Engelbreksgatan 8, Malmö

Norrgavel
W jednym z najpiękniejszych secesyjnych budynków w mieście – Odd Fellow Palatset – odkryjemy typowo skandynawski Norrgavel. Ta designerska marka sprzedaje swoje produkty wyposażenia wnętrz wyłącznie we własnych sklepach firmowych. Niepowtarzalny skandynawski design, którego z pewnością nie mają Twoi sąsiedzi!

Norrgavel, Engelbreksgatan 20, Malmö

Olsson & Gerthel
Olsson & Gerthel został założony 27 lat temu przez – bo jakże mogłoby być inaczej – swoich właścicieli Håkana Olssona i Susanne Gerthel. Ten dom towarowy z artykułami wnętrzarskimi w Malmö, który początkowo był galerią, jest jedynym sklepem tej firmy w Szwecji. Szczerze mówiąc, trochę nas to dziwi, ponieważ oferuje on produkty ponad dwustu topowych marek designerskich i jest miejscem, do którego chętnie się wraca.

Olsson & Gerthel, Engelbreksgatan 9, Malmö

Malmö Modern
W Malmö nie promuje się wyłącznie lokalnych produktów. Wręcz przeciwnie, mieszkańcy tego miasta są otwarci na wszystko, co pochodzi z daleka. I dlatego powstał Malmö Modern – sklep wnętrzarski, w którym dominuje design włoski. Sklep ten rozpoczął swoją działalność 30 lat temu i po dziś dzień małżeństwo nim zarządzające wystawia w nim na sprzedaż produkty designerskie najwyższej jakości. Dzięki temu Malmö Modern jest jednym z dwóch sklepów w Szwecji, który ma w swojej ofercie kolekcję renomowanej włoskiej marki Fornasetti.

Malmö Modern, Skeppsbron 3, Malmö

Story Hotel
Po długim dniu zakupów designerskich chcielibyśmy się dobrze wyspać. Oczywiście w jakimś stylowym miejscu. W starej dzielnicy portowej Malmö, w pobliżu dworca głównego, znajduje się czterogwiazdkowy Story Hotel, z restauracją na dachu, w której goście są traktowani z wyjątkową atencją. Ten panoramiczny hotel oferuje zapierający dech w piersiach widok na całe miasto, również na jaskrawoczerwoną latarnię. Pokoje są urządzone elegancko, ale nowocześnie, a zwieńczeniem całości jest efektowny prysznic. Śniadania serwowane są na najwyższym piętrze, z widokiem na port. W takim miejscu rzeczywiście przyjemnie jest się obudzić…

Story Hotel, Tyfongatan 1, Malmö

Hotel DUXIANA
W pobliżu Lilla Torg, „małego placu” z przytulnymi restauracjami i knajpkami, znajduje się designerski hotel DUXIANA. Oferuje on pyszne śniadania – pieczone na miejscu gofry ze świeżymi owocami – serwowane we wnętrzach urządzonych w klasycznym szwedzkim stylu, oraz komfortowy sen w designerskim łóżku marki DUX. 

Hotel DUXIANA, Mäster Johansgatan 1, Malmö

Ten artykuł powstał we współpracy z portalem Tourism in Skåne.