Masz niewielką kawalerkę? Zapewne zastanawiasz się, jak odgrodzić część dzienną od strefy wypoczynku, lub wręcz przeciwnie: jak połączyć obydwie części pomieszczenia, tak, by wyglądały spójnie.

Jak urządzić sypialnię w salonie?

Salon i sypialnia w jednym – takie pomieszczenie może wyglądać elegancko i nowocześnie. Najpopularniejsze sposoby na aranżację takiego wnętrza to:

  • Zasłonięcie strefy sypialnianej – przy pomocy np. ścianki działowej, zabudowanego mebla czy parawanu.
  • Schowanie łóżka – składana sofa czy materac chowany w szafie to modne rozwiązania, polecane do najmniejszych mieszkań, w których liczy się każdy centymetr.
  • Wyróżnienie sypialni – świetna alternatywa dla celowego ukrywania strefy sypialnej. Odrobina kontrastu kolorystycznego czy stylistycznego to idealny sposób na urządzenie wielofunkcyjnego pokoju w nowoczesnym, odważnym stylu!

Dlaczego właściwie warto zdecydować się na przearanżowanie pokoju dziennego z sypialnią? Łóżko postawione w dość przypadkowym miejscu może gryźć się z resztą wnętrza. Umiejętne oddzielenie lub wyróżnienie sypialni od reszty pokoju sprawi, że pokój będzie wyglądał lepiej.

1. Sypialnia z łóżkiem chowanym w szafie

To najbardziej dyskretna aranżacja pokoju dziennego z sypialnią, wręcz stworzona dla osób, które nie dysponują dużą powierzchnią. Łóżko chowane, zwane także półkotapczanem, pozwala na błyskawiczne złożenie materaca i ukrycia go w szafie – dzięki specjalnemu mechanizmowi, nie sprawia to trudności nawet osobom słabym fizycznie. Specjalna szafa wygląda tak, jak każda inna, a dzięki dodatkowej przestrzeni w środku, umożliwia przechowanie niewielkiej ilości rzeczy na wąskich półkach. Dzięki tak sprytnemu mechanizmowi, twoi goście nawet nie dowiedzą się, że masz sypialnię połączoną z salonem!

2. Sypialnia na antresoli

Antresole są ostatnio modne. Są także praktyczne: zaoszczędzoną przestrzeń pod półpiętrem można zaaranżować w dowolny sposób. Niestety, nie pasują do wszystkich mieszkań: minimalna wysokość ścian pod montaż antresoli wynosi ok. 270 cm. Mini sypialnia w salonie na antresoli ma wiele zalet: przede wszystkim, pozwala na dużą prywatność, bo łóżko zasłonięte balustradą jest niemal niewidoczne. Inną zaletą jest możliwość urządzenia półpiętra w taki sposób, by służyło nie tylko za sypialnię, ale także: za kącik do czytania. Wystarczy zamontować w nim ciepłe oświetlenie i dostawić małą półkę z książkami i niewielki fotel lub pufa.

3. Sypialnia za parawanem

Jeśli twój salon z sypialnią urządzony jest w stylu minimalistycznym lub azjatyckim, łóżko ukryte za parawanem to idealne rozwiązanie dla ciebie. Parawany wyglądają gustowniej, niż ścianki działowe i wprowadzają do wnętrza wschodnią elegancję. Nie obawiaj się, jeśli ozdoba nie zasłania całego łóżka – ten konkretny element dekoracyjny nie służy całkowitemu odgradzaniu przestrzeni.

4. Kontrastowa sypialnia 

Chcesz, by twoja sypialnia w salonie w bloku zaczęła kojarzyć się z nowoczesnym, odważnym projektem? Postaw na mocny kontrast: odmaluj ściany stykające się z częścią sypialnianą w taki sposób, aby jak najmocniej odcinała się kolorystycznie od reszty pomieszczenia. Możesz postawić na czerń, burgund czy śliwkę – całość będzie wyglądała jeszcze efektywniej, jeśli dopasujesz do odcienia ściany także pościel, dywan i drobne dekoracje. Jeśli obawiasz się mocnych kontrastów, odmaluj sypialnię na odcienie z podobnej palety barw, co reszta pomieszczenia, ale nieco mocniejsze – w przypadku beżowych ścian, mocniejszym kolorem może być odcień bananowy, a w przypadku ścian białych – waniliowy.

5. Sypialnia za ścianką

Twoja sypialnia z salonem jest niezwykle mała i obawiasz się optycznego zmniejszenia przestrzeni? Postaw na wydzielenie sypialni niską ścianką, zasłaniającą jedynie zagłówek łóżka – taki dodatek nie pomniejszy wnętrza tak, jak ścianki sięgające niemalże do sufitu. Z drugiej strony, postaw szafkę z telewizorem i niewielką sofę: jeśli nie zagospodarujesz tej przestrzeni, ścianka może odcinać się zbyt mocno od reszty wnętrza. Po stronie sypialnianej, możesz wykorzystać ściankę w jeszcze jeden sposób: jeśli przytwierdzisz do niej lampki na baterie, światło będzie padało prosto na czytaną przez ciebie książkę.

6. Sypialnia za karniszem

Nowoczesnym i bardzo modnym rozwiązaniem jest wydzielenie sypialni firanami zwisającymi z karnisza. Wystarczy zamontować go na suficie i powiesić w nim długie zasłony, sięgające samej podłogi.

7. Sypialnia w wyróżniającym się stylu

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na odgrodzenie sypialni od salonu ścianką działową czy karniszem, a bezpośredni kontrast barw jest dla ciebie zbyt odważną opcją, postaw na łączenie stylistyk. Jeśli urządzisz salon w innym klimacie, niż sypialnię, pomieszczenie zmieni się w eklektyczny pokój z kilkoma wydzielonymi strefami. Dobrym pomysłem jest np. połączenie minimalistycznego salonu z industrialną sypialnią. Inne ciekawe duety to marynizm + styl prowansalski czy klasycyzm + kolonializm. Pamiętaj, by nie przesadzić z dekoracjami: jeśli obydwie strefy będą zbyt bogato zdobione, w pokoju zapanuje chaos.

8. Sypialnia z biurem i biblioteczką

Pracujesz w domu? Idealnym rozwiązaniem dla ciebie jest wydzielona sypialnia w salonie, schowana w części biurowej – za biblioteczką. Duży regał z książkami zastąpi w tym przypadku ściankę działową: jeśli wybierzesz masywny, całkowicie zabudowany mebel, nawet nie będzie widać zza niego łóżka. W przejściu, tuż przy ścianie, postaw biurko lub sekretarzyk: jedynie część biurowa będzie widoczna z reszty pomieszczenia. Po skończonej pracy, będziesz mógł pójść od razu do łóżka, a domownicy zajmujący resztę pokoju nie będą ci przeszkadzać: przez obecność biblioteczki, nie będzie docierać do ciebie światło z salonu.

9. Niewidoczna sypialnia – rozsuwana sofa

Twój pokój dzienny z sypialnią jest wyjątkowo mały? Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego mebla, który za dnia będzie służył za kanapę – a wieczorem przeistoczy się w duże, komfortowe łóżko. Nowoczesne rozsuwane sofy nie mają nic wspólnego z niewygodnymi wersalkami z ubiegłego wieku: są niemalże tak wygodne, jak zwyczajne łóżka. Jeśli chcesz jak najmocniej zaoszczędzić przestrzeń, wybierz model z ukrytymi szufladami, umożliwiającymi przechowywanie pościeli, ręczników czy ubrań i koniecznie dobierz do niego bardzo lekki stolik – codzienne przesuwanie mebla nie powinno być dla ciebie kłopotliwe.

10. Sypialnia za przeszkleniem

Kącik sypialniany możesz oddzielić za pomocą specjalnych przeszkleń z drzwiami. Ostatnio bardzo modne są te w metalowych ramach nadające wnętrzu loftowego charakteru. W takim rozwiązaniu światło dzienne wciąż dociera do sypialni, a jej użytkownik może się  odizolować od dźwięków z salonu w razie potrzeby.