Chcesz odmienić swoje wnętrze, ale nie potrafisz wybrać konkretnego stylu? Jeśli poznasz elementy charakterystyczne dla poszczególnych stylistyk, uzmysłowisz sobie, która z nich pasuje do twojego charakteru i poczucia estetyki. 

Style wnętrz: najpopularniejsze

Jeśli kiedykolwiek szukałeś informacji o tym, jakie są style wnętrz, z pewnością spotkałeś się z jedną z wymienionych niżej nazw. Co wyróżnia każdą z najpopularniejszych stylistyk? Zebraliśmy te podstawowe informacje.

  • Mieszkanie w stylu glamour – wnętrza urządzone w tej stylistyce są bardzo kobiece i eleganckie. Stanowią definicję luksusu, ale jednocześnie: świadomego użycia kontrastów i geometrii. Nieodłączne elementy stylu glamour to łóżka z pikowanymi zagłówkami, welurowe sofy, kryształowe żyrandole, fotele obite skórą i ogromne lustra. Choć ściany i podłogi zdobią stonowane, neutralne barwy: beż, delikatne złoto, pudrowy fiolet czy szarość, w mieszkaniu nie może zabraknąć odrobiny kontrastu klasycznej czerni i bieli: np. na łazienkowej posadzce. Wnętrza charakterystyczne dla tej stylistyki, przywodzą na myśl zamiłowanie do wygody i tego, co piękne – zwykle duża część metrażu przeznaczona jest na łazienkę, garderobę czy przestrzeń do wykonywania makijażu.
  • Mieszkanie w stylu skandynawskim – dla Skandynawów, w wystroju wnętrz najważniejsze są wygoda, użyteczność i prostota. Wybierają najbardziej funkcjonalne meble, unikają za to niepraktycznych kształtów. Wnętrze skandynawskie jest przestronne, komfortowe i harmonijne. Jasne ściany i podłogi zdobi wyposażenie w neutralnych kolorach, zaakcentowane niewielką ilością koloru – np. w postaci barwnych poduszek czy obrazów w ciemnych ramach. Do pomieszczeń wpada duża ilość światła dziennego, czyniąca przestrzeń jeszcze bardziej przytulną. Najpopularniejsze dekoracje to te wykonane z naturalnych materiałów: lnu, wikliny, drewna czy kamienia. To idealny styl dla osób, które ponad przepych i dużą ilość bibelotów stawiają domową atmosferę, minimalizm i funkcjonalność.
  • Mieszkanie w stylu loft – stylistyka loft, zwana także industrialną, nawiązuje do mieszkań urządzanych we wnętrzach poprzemysłowych – pełnych cegieł, szkła i metalu. Choć surowość wnętrza na pozór kłóci się z domowym klimatem, w rzeczywistości wpływa doskonale na zdolność twórczego myślenia – właśnie dlatego, mieszkania w stylu loft wybierają najczęściej artyści. Sama przestrzeń jest otwarta i niezwykle przestronna: częstym zabiegiem jest montowanie antresol, by jeszcze bardziej zwiększyć przestrzeń u podstawy. Meble industrialne są z reguły ciemne i pełne geometrii – rogi wysp kuchennych czy ścianek działowych zdobi często surowa, ciemna krata. Dekoracja składają się w głównej mierze z obrazów czy plakatów z prostymi hasłami: liczy się treść, a nie forma przekazu!
  • Mieszkanie w stylu boho – przemawiają do ciebie takie hasła, jak lekkość, swoboda i siła umysłu? Może zainteresować cię styl boho, oparty na odcieniach ziemi, naturalnych materiałach i roślinności. Dodatki i dekoracje są często inspirowane stylistyką lat 70. – kwiaty, kolorowe abstrakcyjne plamy, wyblakłe plakaty i wiklina wkomponują się we wnętrze boho wręcz idealnie. Jak wygląda samo wnętrze? Dużo lekkich mebli (rattan, wiklina), plecione kosze, makramy i makatki. 
  • Mieszkanie w stylu retro – pełne designu z minionych lat. Jest w nim więc sporo antyków, rzeczy z duszą i pamiątek. 
  • Mieszkanie w stylu nowojorskim – gdy Nowojorczycy postanowili połączyć różne popularne style we wnętrzach, narodził się projekt pełen naturalnej elegancji i światła. Tapicerowane meble i olbrzymie siedziska kanap, w których można się zatopić, łączą się idealnie ze świeżymi kwiatami ułożonymi w fantazyjne bukiety i śnieżnobiałą boazerią. Nowoczesny, przeszklony blat stołu komponuje się z kolei ze zdobionymi krzesłami w starym stylu – zestawienie eleganckich elementów z odmiennych epok jest charakterystyczne dla nowojorskich mieszkań. W typowo amerykańskich domach, często spotykamy też salon z aneksem – liczy się komfort i duża przestrzeń, a nie usilne wydzielanie stref ścianami i drzwiami. Można powiedzieć, że styl nowojorski jest przytulny, ale nowoczesny i luksusowy, pozbawiony przy tym nadmiernego przepychu i ozdób typowo kobiecych, występujących często we wnętrzach w stylu glamour.
  • Mieszkania w stylu rustykalnym –  styl rustykalny czerpie ze wszystkiego, co naturalne i wiejskie. Po przekroczeniu progu, witają nas drewniana podłoga, staroświecka boazeria i masywny stół do jadalni na toczonych nogach – taki, który mógłby pomieścić wielką rodzinę. Dodatki? Haftowane obrusy, firanki- zazdroski w oknach, stara ceramika, ryciny z gospodarskimi zwierzętami. 
  • Mieszkanie w stylu prowansalskim – idealne dla miłośników wakacji i słońca. Rozbielone drewno, postarzane meble, naturalne tkaniny i duża ilość pastelowych barw (szałwiowy, lawendowy, kremowy, biel z przetarciami) – to najbardziej charakterystyczne elementy stylistyki prowansalskiej, wprowadzające do domu przytulną, sielską atmosferę. Co z wyposażeniem? We wnętrzach prowansalskich sprawdzają się świetnie stare lub celowo postarzane meble – jeśli masz niechcianą meblościankę albo przetarte blaty kuchenne, wystarczy odmalować je na pastelowy kolor, by nadać im nowe życie.

Jak rozpoznać styl widoczny na zdjęciach z inspiracjami wystroju wnętrz? Zwróć uwagę na klimat pomieszczenia i dominujące w nim meble i dekoracje – powinny naprowadzić cię na właściwy trop. Równie istotne są materiały: te naturalne, wskazują na style inspirowane dawnymi domostwami, bardziej syntetyczne – sugerują związek z niedaleką przeszłością i przyszłością.

Jaki styl mieszkania wybrać? 

Nie wiesz, na jaki styl się zdecydować? Jeśli twoje wnętrze jest dość surowe, a ty nie masz pieniędzy na kosztowny remont – przekuj jego wady w zalety, decydując się na styl industrialny. Wizja mieszkania-fabryki skomponuje się świetnie z gołą cegłą czy odrapanym tynkiem, sprawiając, że niedociągnięcia wykończeniowe zaczną wyglądać jak zamierzony efekt.

Masz sporo starych mebli i nie chcesz się ich pozbywać? Mogą zainteresować cię style wnętrz: rustykalny, boho lub prowansalski – wszystkie z tych stylistyk komplementują wyposażenie z wyraźnymi oznakami upływu czasu. Pamiętaj, że nowoczesne mieszkania nie przemawiają do każdego: jeśli twojemu sercu bliżej do sielskich klimatów, nie ma w tym nic złego!

Jesteś miłośnikiem minimalizmu lub masz bardzo małe mieszkanie? Style aranżacji wnętrz, które powinny cię zainteresować to styl nowojorski lub skandynawski. Ten rodem z Ameryki, jest wręcz stworzony do kawalerek: otwarty salon z aneksem to chleb powszedni w nowojorskich domach. Stylistyka z krajów nordyckich sprawdzi się natomiast we wnętrzach wyjątkowo małych, gdzie każdy centymetr ma znaczenie – filozofia aranżacji oparta na użyteczności, ergonomii i komforcie pomoże ci urządzić mieszkanie tak, by zagospodarować dobrze każdy pokój.

Jeśli nie masz pomysłu na "swoje" wnętrze zrób NASZ TEST TUTAJ

Jak łączyć style w mieszkaniu?

Jak połączyć dwie wybrane stylistyki? Skup się na wybraniu konkretnej palety barw: jeśli zdecydujesz się na farby i meble ze spójnej gamy kolorystycznej, przejście pomiędzy stylistykami stanie się bardziej płynne. W ten sposób możesz połączyć np. styl skandynawski, pełen minimalizmu i jasnych barw ze stylem prowansalskim – równie jasnym, lecz bardziej pastelowym i sielskim. Inne dobre połączenie to np. styl nowojorski + glamour – obydwa style wnętrz mają podobną paletę barw, z tym, że stylistyka glamour jest bardziej luksusowa i określona.

Wolisz postawić na wyraźny kontrast? Zestaw swobodę i lekkość stylu boho z surowością wnętrz industrialnych. Odmienna stylistyka dekoracji uczyni wnętrze bardziej unikatowym i mniej zdefiniowanym – opowiadanie się po jednej stronie nie jest konieczne przy aranżacji!