Styl kolonialny, nawiązujący do dawnych, orientalnych aranżacji wnętrz bogatych kolonizatorów, jest popularny do dziś – to wszystko za sprawą wykorzystywania w nim naturalnych tworzyw wysokiej jakości i unikalnych, etnicznych dekoracji. Jak wygląda styl kolonialny w nowoczesnym wydaniu? Jak urządzić takie unikatowe wnętrze, począwszy od odmalowania ścian? Podpowiadamy!

Co to jest styl kolonialny?

Jak właściwie wygląda dom w stylu kolonialnym? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do XIX wieku, gdy Wielka Brytania i kilka innych państw rozpoczęły proces osiedlania swoich kolonii. Sprowadzanie mebli z Europy było zbyt kosztowne i czasochłonne dla przybyszów, dlatego wielu z nich zdecydowało się na aranżację wnętrz z wykorzystaniem wyposażenia dostępnego na miejscu. Tak powstał unikatowy styl, oparty na masywnych, drewnianych meblach i dużej ilości naturalnych ozdób. Charakterystyczne dla tego stylu są: wiklina, ratan, bawełna czy skóra.

Współczesne aranżacje wnętrz w kolonialnym stylu, łączą w sobie szlachetne drewno i naturalne włókna z elementami nowoczesnymi – koniecznie w wyszukanej formie, tak, aby całość wyglądała harmonijnie. Jeśli chcesz wkomponować we wnętrze telewizor – postaw go na masywnej podstawce z litego drewna,  jeśli marzysz o wentylatorze – wybierz model sufitowy z drewnianymi skrzydełkami. 

Styl kolonialny – ściany, podłogi, kolory

Na jakie kolory pomalować dom kolonialny? Meble w głębokich, ciepłych odcieniach, zrównoważą świetnie ściany w odcieniu indyjskiego różu czy orzecha włoskiego. Sprawdzą się też panele ścienne czy na ogół nielubiana boazeria, która w towarzystwie etnicznych mebli wreszcie przestanie kojarzyć się wyłącznie z okresem PRL.

Jeśli chodzi o podłogę: warto postawić na kafle w geometryczne, kolorowe wzory, lub parkiet z egzotycznego drewna. W łazience czy kuchni, najlepiej złagodzić ciemne barwy występujące w reszcie mieszkania, wybierając farby czy płytki w odcieniu bardzo jasnego drewna czy beżu.

Styl kolonialny – meble, wzory, oświetlenie

 

Jak urządzić salon w stylu kolonialnym? Postaw na masywne meble wykonane z ciemnego drewna – mahoniowego, tekowego czy kauczukowego, koniecznie z bogatymi tłoczeniami i mosiężnymi uchwytami. Zrezygnuj z kanapy w jasnym odcieniu, stawiając na ciemną skórę lub zamsz barwiony na butelkową zieleń. Śmiało możesz wybrać też meble zdobione wzorami etnicznymi lub zwierzęcymi.

Idealna sypialnia w stylu kolonialnym przykuwa wzrok do ciężkiego, dużego łóżka z drewnianą skrzynią wyposażoną w szuflady. Jeśli chcesz nadać pomieszczeniu podróżniczego klimatu, postaw na podłodze u nóg łóżka starą skrzynię lub walizkę. Wybierz też dużą, przestronną szafę w kolorze ciemnego drewna. Toaletkę odmaluj na ciemne barwy lub zastąp ją sekretarzykiem: nadaje się do przechowywania kosmetyków równie dobrze!

Masz własny gabinet? W stylu kolonialnym, zacznie wyglądać jak biuro XIX-wiecznego podróżnika! Wystarczy, że wybierzesz ciemne, bogato zdobione biurko z dużą ilością ciężkich szuflad, a do ścian przystawisz biblioteczkę czy całą meblościankę o mahoniowej barwie. Nie zapomnij postawić gdzieś starego globusa, który znakomicie zdefiniuje styl kolonialny!

Kuchnia w stylu kolonialnym powinna być lżejsza w odbiorze, niż reszta pomieszczeń. Wystarczy, że postawisz na wyłącznie drewniane blaty, niekoniecznie te najciemniejsze. Wybierz też wiszące szafki z przeszklonymi drzwiczkami i postaw na półkach kolorową porcelanę w orientalne wzory. Jeśli to możliwe, umieść na środku ciężką wysepkę kuchenną, a nad nią powieś staromodny wieszak sufitowy na patelnie.

Nowoczesna łazienka w stylu kolonialnym, łączy nowoczesną armaturę z drewnianymi ozdobami: kup wiklinowy parawan, zasłaniający prysznic lub wannę i opraw lustro w drewnianą ramę.

Co z oświetleniem? Lampy w stylu kolonialnym dają ciepłe, niezbyt wyraziste światło, podkreślające subtelną czerwień mahoniu. Postaw przy tym na mosiężno-drewniane żyrandole lub materiałowe klosze malowane w etniczne wzory.

Dodatki w stylu kolonialnym

W twojej rodzinie jest sporo pamiątek lub dekoracji sprowadzanych z Afryki czy Australii? A może w okolicy organizowany jest targ staroci? Spróbuj wykorzystać do dekoracji mieszkania w stylu kolonialnym to, co masz w zasięgu ręki – stare akcesoria nadadzą wnętrzu ciekawszego klimatu, niż te wytwarzane taśmowo. Co się przyda? Etno szkatułki i skrzynie, posążki i maski bożków, dywany w etniczne wzory, figurki słoni, tygrysów czy wielbłądów, porcelana w orientalnym stylu. Zadbaj  też o udekorowanie salonu czy sypialni dużą ilością egzotycznej roślinności (storczyki, bananowce, strelicje), koniecznie w drewnianych donicach.

 

Jak łączyć styl kolonialny z innymi stylami?

Choć wnętrza kolonialne wyglądają gustownie i luksusowo, ich urządzenie jest dość kosztowne – z tego powodu, część osób decyduje się na wymieszanie kolonialnych akcentów z tymi charakterystycznymi dla zupełnie innych stylistyk. Najbezpieczniejsze jest połączenie stylu kolonialnego ze stylem prowansalskim i angielskim.

Ten pierwszy, wygląda sielsko i wykorzystuje dużą ilość naturalnych tkanin – wystarczy więc urządzić w luksusowym kolonialnym stylu jedynie salon, a resztę pomieszczeń udekorować postarzanymi drewnianymi meblami, naturalnymi materiałami i roślinnością.

Ten drugi, elegancki i wyszukany, pasuje znakomicie do kolonialnych elementów – wszak to Brytyjczycy wpadli na wykorzystanie dostępnych za oceanem materiałów tak, by dom wyglądał wciąż elegancko i luksusowo. Jak połączyć obydwa style? Wystarczy zrównoważyć barwy: części domu umeblowane w jasnym stylu angielskim należy przyciemnić, a te kolonialne, mocne i wyraziste: złagodzić dodatkiem bieli i szarości.