Zastosowanie lukrecji bywa zaskakujące. Czy wiesz, że w Indiach naparem z lukrecji oblewa się pomniki samego Buddy (w jego urodziny)? To świadczy o jej królewskim rodowodzie i szacunku, jakim darzy się lukrecję na całym świecie – począwszy od starożytnych Chin, aż po inne kraje azjatyckie, gdzie do dziś ceni się ją jako cenny składnik ziołowych preparatów.

Lukrecja: jak smakuje?

Lukrecja to roślina, której smak albo polubisz, albo znienawidzisz. Często mylona jest z anyżem, ponieważ dobrze się ze sobą komponują, przez co występują w duecie. Lukrecję możesz kojarzyć z dzieciństwa – na pewno próbowałaś żelków lub dropsów, które zostawiały na języku charakterystycznie słodki posmak (o języku w kontekście lukrecji jeszcze będzie mowa). Jej nazwa to połączenie słodkości (glykis) i korzenia (rhiza). Walory smakowe to nie jedyna ciekawostka na temat tej tajemniczej rośliny. Sprawdź, jakie jeszcze są właściwości lukrecji i jakie ma zastosowania.

Pochodzenie lukrecji

Lukrecję zalicza się do rodziny bobowatych, podobnie jak fasolę czy groch. Być może nie brzmi to zbyt dumnie, jednak bogata historia lukrecji sięga aż… czasów starożytnych. Na samym początku lukrecję określano jako „słodkie drzewo” albo „korzeń słodzeniowy”, a to wszystko dzięki zawartej w niej glicyryzynie. Można ją spotkać w Europie, Azji, Australii oraz w obu Amerykach. Do nas trafiła dzięki starożytnym Rzymianom i Grekom, a jej uprawą zajęli się benedyktyni.

Zastosowanie lukrecji

Jeśli jesteś właścicielką skóry naczynkowej, suchej, wrażliwej, odwodnionej czy trądzikowej – dobroczynne właściwości lukrecji prawdopodobnie wpłyną na ciebie bardzo korzystnie. Lukrecja działa kojąco i nawilżająco. Pielęgnacja skóry to dziedzina, w której roślina ta wykazuje całe spektrum drogocennych właściwości. Ekstrakt z lukrecji regeneruje naskórek, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Lukrecja pomoże uporać się również z poważniejszymi problemami skórnymi, takimi jak egzema, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Lukrecja w kosmetyce znajduje wiele innych zastosowań, np. w:

  • produktach ochronnych i pielęgnacyjnych przeznaczonych głównie do skóry rąk i twarzy,
  • balsamach i olejkach do opalania,
  • preparatach antycellulitowych,
  • kosmetykach kolorowych – jako baza do ich wytwarzania.

Właściwości lukrecji

Korzeń lukrecji, znany od pradawnych dziejów, intryguje najbardziej. W korzeniu tej niepozornej rośliny zawartych jest bowiem nawet 400(!) chemicznych składników. To właśnie dzięki nim lukrecja ma bogate zastosowanie zdrowotne i lecznicze. W samym tylko olejku eterycznym (wytwarzanym z jej korzenia) mamy aż 30 naturalnych substancji. Takiego olejku możesz użyć do pielęgnacji całego ciała – właściwości lukrecji są w tym przypadku niemal nieograniczone, w czym bardzo przypomina zresztą właściwości oleju z oregano czy właściwości piołunu. Zaledwie kilka kropel korzennego olejku dodanego do kremu wystarczy, aby wzmocnić jego działanie. Podobny efekt otrzymasz, gdy dorzucisz go do ulubionego serum na bazie hydrolatu. 

Lukrecja na piękne i zdrowe włosy

Lukrecja na włosy to hasło, z którym prawdopodobnie już się zetknęłaś. Lukrecja doskonale radzi sobie bowiem z ich pielęgnacją. Kosmetyki z lukrecją naturalnie wzmacniają też cebulki i zapobiegają wypadaniu włosów. Po przeprowadzeniu nad tą rośliną badań, wiemy już, że ekstrakty zawarte w lukrecji mają niezwykle wysoką skuteczność w pobudzaniu włosów do wzrostu. Okazało się, preparaty z lukrecji mają większą skuteczność nawet od minoxidilu, który wykorzystywany jest w produktach zapobiegających łysieniu. Właściwości sebostatyczne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne wspomagają leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy, a także są skuteczne w walce z łupieżem. Lukrecja delikatnie chroni też włosy przed działanie promieni UV i pomaga zabezpieczyć ich kolor.

Lukrecja: do czego używać?

Do czego jeszcze może przydać się lukrecja? Na przykład do słodzenia herbaty, oczyszczania czy odkażania. Wyciąg z lukrecji może również posłużyć jako… płyn do płukania ust! Przeciwutleniające działanie lukrecji sprawdza się w kosmetykach anti-age i pielęgnacji skóry starzejącej się. Z kolei enzymy zawarte w roślinie wzmocnią twoją odporność. Jej rozjaśniające działania zmniejszają widoczność rozstępów, a balsam do ciała z lukrecji nie tylko nawilży skórę, ale też zapewni twojemu ciału przyjemne doznania – to gwarancja relaksu, odżywienia i ukojenia.

Czy lukrecja jest szkodliwa?

Lukrecja posiada wiele właściwości dobroczynnych, ale – jak w przypadku każdej rośliny – istnieją pewne przeciwwskazania lub okoliczności, kiedy należą ją sobie stopniowo dawkować czy nawett całkowicie zaprzestać jej stosowania. W zbyt dużych ilościach zaburza wydalanie moczu, co może doprowadzić do obrzęków rąk, nóg czy twarzy. Zachwianie gospodarki wodnej organizmu skutkuje dusznościami, arytmią serca lub podwyższonym ciśnieniem krwi.

Lukrecji nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 4. roku życia. Z rośliny powinny zrezygnować osoby z takimi chorobami jak: marskość wątroby, kamica żółciowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy hipokalemia. Na lukrecję (w nadmiernej ilości) powinni też uważać panowie, ponieważ jest w stanie osłabić popęd seksualny. 

Lukrecja we śnie

Ta niezwykle przewrotna roślina kojarzona jest z pasją i… miłością. Korzeń lukrecji uważany jest za afrodyzjak. Istnieje teoria, że lukrecja ma również moc oddziaływania na sposób, w jaki mówimy – czyli na nasz język. Podobno żując korzeń lukrecji można sprawić, że wypowiadane słowa stają się bardziej przekonujące.

Jeśli zobaczysz lukrecję we śnie, oznacza to, że najpewniej w realnym życiu igrasz z miłością. Z kolei gdy w sennym marzeniu wąchasz lukrecję, prawdopodobnie potrzebujesz mocnych wrażeń. A może sennie marzysz o zasadzeniu lukrecji? Taka wróżba oznacza, że już niedługo… kogoś w sobie rozkochasz. Według wierzeń, saszetka z lukrecją – podobnie jak kryształ górski i jego właściwości (np. równowaga pomiędzy energią damską a męską) – przyciąga partnerów lub nadaje siły istniejącym już relacjom romantycznym. 

Już od starożytności uważano, że lukrecja posiada magiczną moc. Być może po przeczytaniu tego artykułu lukrecja zagości w twoim śnie? Życzymy ci tego, bo jest to zwiastun miłych i ekscytujących zmian lub uczuciowych rewolucji.