Dobranie odpowiednich mebli kuchennych i dodatków to nie wszystko. Równie istotne w kuchni kolory ścian, wpływające w dużym stopniu na charakter pomieszczenia. Jak poszczególne kolory farb wpływają na nasze samopoczucie? Jak pomalować ściany w kuchni o konkretnej stylistyce? Sprawdź!

Kolory do kuchni – jak je dobrać do wnętrza?

Nie wiesz, na jakie kolory farb do kuchni postawić? Przede wszystkim, pamiętaj, że przeglądanie inspiracji to nie wszystko! Wizualizacje lub zdjęcia gotowych kuchni przedstawiają pomieszczenia, w których wykończenie jest w pełni spójne z meblami. Kolor, który wygląda dobrze w na zdjęciu w sieci może więc nie współgrać z twoim wyposażeniem. Spróbuj wyobrazić go sobie na twoich ścianach, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Zwróć uwagę przede wszystkim na zależności między kolorami: jeśli twoja kuchnia utrzymana jest w chłodnym klimacie, ciepła żółć czy czerwień mogą gryźć się z całą resztą. Jeśli natomiast twoje meble są kruczoczarne, biały kolor ścian w kuchni może kontrastować z nimi zbyt mocno – bezpieczniejszym wyborem okaże się np. stalowa szarość. Nadal nie wiesz, jaki kolor farby do kuchni wybrać? Czytaj dalej, a poznasz charakterystykę najpopularniejszych odcieni!

Najlepsze kolory do kuchni

Białe ściany w kuchni – biel to najbardziej neutralny kolor, wpływający w niewielkim stopniu na organizm człowieka – daje umiarkowane poczucie spokoju i świeżości, nie doprowadzając przy tym do znużenia czy rozdrażnienia. Sprawdzi się najlepiej w stonowanych, minimalistycznych kuchniach w stylu skandynawskim – najlepiej jednak wprowadzić do pomieszczenia pomalowanego na biało odrobinę szarości bądź pastelu, by uniknąć stworzenia zbyt sterylnego klimatu. Biel optycznie powiększa wnętrza: sprawdzi się w niewielkich kuchniach. Jak urozmaicić białe ściany? Postaw na delikatne złote akcenty: złocone zawieszki na przybory kuchenne czy pojemniki na przyprawy.

Beżowe ściany w kuchni – beż pasuje znakomicie do wnętrz utrzymanych w stylistyce glamour: kontrastuje z charakterystyczną dla niej czernią w mniejszym stopniu, niż biel, złagodzi więc świetnie surowość ciemnych blatów czy kloszów lamp. Sprawdzi się też w kuchniach pełnych zbyt syntetycznych (np. plastikowych) dodatków – ziemiste odcienie wprowadzą do wnętrza klimat natury. Jak działają na nas naturalne beże? Przede wszystkim, zapewniają poczucie stabilizacji i harmonii.

Czarna ściana w kuchni – sprawdzi się świetnie w przypadku nowoczesnej, industrialnej kuchni – czerń komponuje się świetnie ze stalowymi elementami czy cegłą. Choć czarny kolor kojarzy się raczej negatywnie, w rzeczywistości wpływa pozytywnie na koncentrację i wyciszenie. Wymaga jednak towarzystwa innych barw, np. bieli, szarości czy beżu: bezpiecznym rozwiązaniem jest pomalowanie na czarno tylko jednej ściany – najlepiej tej, z którą stykają się blaty. Pamiętaj, aby dopasować do nowych ścian odpowiednie oświetlenie. Wybierz żarówki o ciepłej temperaturze światła i klosze w odcieniu złota. W bardzo eleganckiej, kobiecej kuchni, ciekawym rozwiązaniem jest też położenie na ścianach czarnych płytek z marmurkowym, złotym wzorem.

Niebieskie ściany w kuchni – niebieskości znane są z właściwości uspakajających – koją nerwy, pobudzając przy tym do kreatywnego myślenia, przydatnego podczas gotowania. Jak wybrać odpowiedni odcień? Rześkie, lodowate błękity znakomicie powiększają optycznie małe pomieszczenia. Kolory mocne i wyraziste, jak granat, cyjan czy indygo, nadadzą się z kolei do podkreślenia pojedynczej ściany kuchni pozbawionej głębi. Niebieskie kolory w kuchni, pasują najbardziej do słonecznych pomieszczeń, pełnych świeżej roślinności i dużych okien – wprowadzą do nich rześkość i zaakcentują elementy zielone.

Szare ściany w kuchni – szarość, podobnie jak biel, stanowi świetną bazę do urozmaicenia dodatkami w intensywniejszych kolorach. Sam kolor odpręża i wycisza, choć użyty w nadmiarze może wywołać melanchonijny nastrój – dlatego najlepiej unikać połączenia szarych mebli i ścian. Co z odcieniem farby? Rozbielona szarość powiększy optycznie małą kuchnie, ta bardziej grafitowa – wypełni pustkę w pomieszczeniu zbyt obszernym i pustym. Pamiętaj, że szarość to nie tylko chłód: modne kolory ścian opierają się coraz częściej na ocieplonym szarym, podążającym w stronę subtelnej zieleni. Jeśli zastanawiasz się, na jaki kolor pomalować kuchnię rustykalną, ciepła szarość to idealny wybór: taki odcień pasuje świetnie do eleganckich, celowo postarzanych kuchni z dużą ilością drewnianych akcentów.

Czerwone ściany w kuchni – udowodniono, że czerwień stymuluje organizm, pobudzając krążenie, zwiększając apetyt i wpierając procesy trawienne. Jest jednak niewskazana dla choleryków: jako kolor mocno stymulujący, może pogłębiać stres i zdenerwowanie. Czerwienie sprawdzają się świetnie w dużych, przestronnych kuchniach, urządzonych w stylu lat 60 – pasują idealnie do świata żywych barw i kontrastów. Jaki odcień wybrać? Mocne, pomidorowe czy malinowe kolory użyte w nadmiarze optycznie zmniejszają pomieszczenie i doprowadzają do rozdrażnienia, dlatego warto postawić na bardziej rozbieloną czerwień lub pomalować na mocny kolor wyłącznie jedną ścianę.

Żółte ściany w kuchni – żółć działa pobudzająco, dodając nam energii i optymizmu. Mocny, kanarkowy odcień użyty w nadmiarze może jednak powodować irytację: najlepiej więc zdecydować się na pomalowanie wyrazistą farbą wyłącznie jednej ściany. Zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem jest kolor słomkowy, podążający w stronę beżu – to idealny odcień do urozmaicenia minimalistycznej, spokojnej kuchni. Co z kolorami pochodnymi? Pomarańcz łączy w sobie właściwości czerwieni, wspomagającej trawienie z poprawiającą nastrój żółcią. Jedna ze ścian pomalowana na mandarynkowy odcień to bezpieczny wybór dla osób wybuchowych, które czysta czerwień mogłaby nadmiernie podburzyć. Pomarańcz współgra najlepiej z czarnymi meblami: warto użyć go do ożywienia zbyt ponurej kuchni.

Zielone ściany w kuchni kolor zielony reguluje działanie układu nerwowego i odpręża, przez co świetnie sprawdzi się w kuchni osób, dla których gotowanie jest sposobem na relaks. Co z aranżacją? Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować ściany w kuchni w stylu angielskim, stonowana zieleń w postaci jednolitej farby bądź tapety w kwiatowy pattern to strzał w dziesiątkę. Mocny szmaragd czy butelkowa zieleń sprawdzą się z kolei we wnętrzach z ciemną, kafelkową podłogą i jasnymi blatami – stworzą świetną równowagę tonalną pomiędzy podłogą, ścianami i meblami kuchennymi.

Miętowe ściany w kuchni – marzysz o kuchni w stylu prowansalskim? Mięta to kolor stworzony dla ciebie! Wystarczy, że po odmalowaniu ścian, udekorujesz pomieszczenie wiklinowymi dodatkami i świeżymi ziołami, a w przeszklonych półkach wyeksponujesz najpiękniejszą domową porcelanę. Masz salon z aneksem? Mięta czy pistacja to idealne odcienie, które odetną część kuchenną od reszty pomieszczenia, nie tworząc przy tym zbyt mocnego kontrastu. Sam kolor, oddziałuje na człowieka kojąco i inspirująco: łączy w sobie psychologię koloru zielonego i niebieskiego.

Jak pomalować kuchnię na dwa kolory?

Dwa kolory ścian w kuchni wykorzystywane są nawet w domach gwiazd – ale jak dopasować do siebie odpowiednie odcienie? Wybierz jedną z najpopularniejszych konfiguracji:

  • Kontrast – czerń z bielą, a może czerwień z zielenią? Jeśli projektujesz kuchnię w stylu retro, pełną kolorowych mebli i pop-artowych dekoracji, przeciwstawne kolory to świetne rozwiązanie. W przypadku minimalistycznie urządzonych wnętrz, bezpośredni kontrast może z kolei przytłaczać. Rozwiązaniem jest użycie mocnej barwy (np. neonowej pomarańczy) w połączeniu z odcieniem przeciwstawnym (mocnym niebieskim), ale w mocno rozbielonej wersji – takiej, jak pudrowy błękit.
  • Monochromatyzm – jeśli chcesz zaakcentować jedną ze ścian, ale nie chcesz decydować się na kontrast, wybierz swój ulubiony kolor farb do kuchni (np. karmazyn), a resztę ścian pomaluj na delikatniejszy odcień z puli – w tym przypadku – czerwieni. W roli bardziej stonowanego akcentu, świetnie sprawdzi się tu eozyna czy róż indyjski.
  • Biel + dowolny kolor – jeśli twoje ściany są śnieżnobiałe, możesz zdecydować się każdy kolor: biel pasuje do wszystkiego. Mimo tego nie wiesz, jaki kolor do kuchni wybrać? Zwróć uwagę na barwę dodatków: jeśli np. na twojej ścianie powieszone są czerwone łyżki kuchenne, barwa z palety czerwieni może okazać się najbardziej odpowiednim akcentem.