Kobea: charakterystyka i odmiany

Kobea pnąca (Cobaea scandens) to roślina należąca do rodziny wielosiłowatych, która pochodzi z Ameryki Południowej, najobficiej zaś rośnie w Meksyku, Nowej Zelandii i na Filipinach. Co ciekawe naturalnie występuje jako bylina i jest zapylana przez nietoperze. Jej pnącze może mieć nawet do 6 metrów. Ma pierzaste liście i duże dzwonkowate kwiaty. Kobea kwitnie od lipca aż do października, jednak pojedyncze kwiaty żyją zaledwie 1 - 2 dni i są szybko zastępowane przez nowe.

Najpopularniejsze jej odmiany, które porastają ogrody w naszej strefie klimatycznej, dzielone są ze względu na kolory. Najczęściej spotykane to:

kobea biała;
kobea niebieska;
kobea fioletowa;
kobea purpurowa;
kobea różowa.
Kobea w Polsce traktowana jest najczęściej jako roślina jednoroczna, jednak okazy rosnące w donicach mogą, przy niewielkim nakładzie pracy, przetrwać zimę. Choć pielęgnacja nie należy do najbardziej skomplikowanych, musimy pamiętać, by zapewnić jej odpowiednie warunki. W naturze porasta suche i słoneczne terytoria, dlatego, jeśli poziom nasłonecznienia i obfitość podlewania nie sprostają jej wymaganiom, może nie zakwitnąć. 

Kobea: uprawa w ogrodzie

Kobea nie jest zbyt skomplikowana w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Im więcej światła jej zapewnimy, tym obficiej zakwitnie. Pamiętaj jednak, że w mocniej nasłonecznionych miejscach będzie bardziej podatna na przesuszenie. Niezależnie czy zdecydujemy się posadzić ją w donicy, czy na rabacie, gleba pod uprawę kobei powinna być piaszczysto-próchnicza, przepuszczalna i lekko wilgotna, najlepiej o obojętnym odczynie.

Kiedy siać kobeę? Najlepiej robić to wczesną wiosną lub pod koniec zimy. Wysiewamy ją do doniczek, które w początkowej fazie wzrostu pozostawimy w ciepłym pomieszczeniu (około 18 - 20 st. C). Sadzonki możemy przesadzić do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, kiedy skończą się ostatnie nocne przymrozki. Na tym etapie najważniejsze jest pamiętanie o regularnym odchwaszczaniu. Choć wysianie kobei nie należy do szczególnie skomplikowanych, specjaliści podkreślają, że najłatwiej jest kupić gotowe sadzonki.

Kobea pnąca, jak sama nazwa wskazuje, ma wiotkie pędy, dlatego należy sadzić ją w miejscu, w którym będzie miała się po czym wspinać, lub zapewnić jej podpórki. Podlewamy ją jedynie w czasie suszy, poza tym wodę należy ograniczyć do minimum. Kobea źle znosi mrozy, dlatego wsadzając ją do gruntu, musisz liczyć się z tym, że w kolejnym sezonie nie odbije ponownie. 

Uprawa kobei w domu

Kobea powinna być sadzona w ciężkich, najlepiej ceramicznych pojemnikach, które uchronią ją przed przewróceniem i przegrzaniem. Pamiętaj, by pojemniki posiadały otwory na dnie i dobrą warstwę drenażową. W przeciwieństwie do swojej kuzynki rosnącej na rabacie kobea w donicach lub pojemnikach wymaga częstego podlewania, latem należy to robić nawet codziennie. 

Kobea w donicy również powinna rosnąć w pobliżu ściany lub balustrady, po której mogłaby się wspinać. Jeżeli zdecydujemy się nie wynosić jej na balkon, lecz pozostawić w domu najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie jej podpórkami. Pamiętaj też, by ustawić donicę jak najbliżej okna.

Przed nadejściem pierwszych przymrozków, przycinamy pędy do 15 cm nad ziemią i przenosimy roślinę do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum, tak aby nie uschła. Wczesną wiosną powinniśmy przesadzić kobeę do nowej ziemi i rozpocząć regularne podlewanie. Dzięki takiemu zabiegowi możemy cieszyć się nią dłużej niż jeden sezon.

Pielęgnacja kobei

Kobea na balkonie, w donicy czy w ogrodzie może nieznacznie różnić się wymaganiami, na przykład obfitością podlewania lub sposobem nawożenia. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które pozwolą jej dobrze rosnąć. Pierwszą z nich jest słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko. Drugą jest regularne odchwaszczanie. Poza tym roślina ta jest dość odporna na szkodniki i choroby, dlatego najprawdopodobniej nie będziemy zmuszeni sięgać po spryskiwacze. Dodatkowo, ponieważ pojedyncze kwiaty kobei bardzo szybko przekwitają, pamiętajmy o regularnym ich usuwaniu.

Czym nawozić kobeę?

Czym nawozić kobeę? Najlepsze będą nawozy potasowo-fosforowe lub specjalne nawozy dla roślin kwitnących. Kobea w ogrodzie powinna zostać zasądzona na glebę uprzednio wzbogaconą przefermentowanym obornikiem lub kompostem. W przypadku rośliny hodowanej w donicach zabieg odżywiania przebiega podobnie. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ogrodowej, ma ona szansę przetrwać zimę. Z tego powodu warto zaprzestać nawożenia odpowiednio wcześnie (około czerwca), by zapobiec zbyt obfitemu wzrostowi przed okresem snu zimowego. W sezonie powinniśmy nawozić ją co 2 lub 3 tygodnie.

Kobea: zastosowanie

Kobea ma wiotkie pędy, które szybko dorastają, najczęściej do około 3 metrów, a w przypadku rekordzistów nawet do 6. Jej okazałe kwiaty co prawda nie utrzymują się zbyt długo, ale za to są od razu zastępowane przez nowe. Z tego powodu będzie ona doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na zazielenieniu altany w czasie jednego sezonu. Pięknie wygląda posadzona również przy balustradzie balkonu, płotku, pergoli, lub siatce oczkowej. Można też samodzielnie wykonać dla niej podporę, rozciągając sznurki lub druty. O ile masz możliwość, wybieraj sadzenie w donicy, co pozwoli kobei przetrwać zimę. Dzięki temu wiosną będzie można ponownie wystawić ją pod altaną lub przy w dowolnym miejscu, gdzie będzie mogła rozwinąć swoje pędy.

Kobea ma tę dodatkową zaletę, że w przeciwieństwie do wielu innych roślin pnących, jej pędy są dość słabe, dlatego nie musimy obawiać się, że zniszczy rynny lub inne delikatne elementy architektoniczne. Pamiętaj jednak, że jest ona zapylana przez ćmy i nietoperze, dlatego musisz wziąć pod uwagę, że może przyciągać tego rodzaju nocne stworzenia.