Podpowiadamy, jak jak urządzić pokój dla nastolatka - dziewczyny i chłopaka, jak zagospodarować małą przestrzeń i jakich błędów unikać.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny?

Najlepiej postawić na neutralne barwy: biel, jasną szarość czy beż. Jeśli twoja córka nadal lubi różowy, pomaluj jedną ze ścian na pudrowy róż czy łososiowy – unikaj z kolei odcieni landrynkowych i neonowych, które ze względu na właściwości energetyzujące, nie sprawdzają się w sypialniach. 

Co z meblami? Nastolatkę zachęcić może jedna z poniższych stylistyk:

  1. Styl skandynawski – pełen neutralnych barw, wygodnych mebli i stonowanych dodatków. Po wejściu do pokoju, od razu stawiamy stopy na puchatym, szarym dywanie i kierujemy się w stronę łóżka pokrytego jasną narzutą i dużą ilością poduszek. Na biurku widzimy organizery i gadżety ułatwiające naukę – styl skandynawski to synonim funkcjonalnych rozwiązań. Ściany pokryte są minimalistycznymi obrazkami w czarnych ramkach, a na półkach stoją modne ozdoby, zdjęcia w ramkach i żywa roślinność. Pokój jest przytulny i neutralny: sprawdzi się u dziewczyn w każdym wieku!
  2. Styl „z pazurem” – minimalistyczny, ale pełen mocnych akcentów: sprawdzi się u buntowniczek, indywidualistek i miłośniczek mocnej muzyki. Elementem rzucającym się w oczy jest kontrastująca z resztą pokoju ściana – w odcieniu czerni, śliwki czy czerwieni. Łóżko pokryte jest ciemną pościelą, a ściany – pełne półek z książkami, grami czy płytami. Obrazy przedstawiają wilki, fantastyczne postacie czy mroczny las – a na pozór ponury klimat rozświetla szereg lampek rozwieszonych na ścianie. Okno zdobi roleta, zastępująca typowo dziewczęce firanki, a na biurku, obok komputera spoczywa zestaw głośników umożliwiający słuchanie ulubionej muzyki.
  3. Styl shabby chic – pokój pełen postarzanych mebli pasuje do wrażliwych miłośniczek książek czy młodych artystek – wnętrze przypomina pokój Ani z Zielonego Wzgórza. Ścianę pokrytą delikatną, kwiatową tapetą zdobią staromodne obrazki i proste, drewniane półki. Jasna szafa, stylizowana na celowo postarzoną, skrywa wieszaki ze starannie rozwieszonymi ubraniami, a łóżko – pokrywa zdobiona narzuta. Przy odsłoniętym oknie z delikatną, zielonkawą zasłonką, znajduje się biurko i drewniane krzesło z miękkim siedziskiem z poduszki. Twoja córka marzy o kąciku, w którym może zadbać o urodę? Do wnętrza w stylu shabby shic pasuje idealnie toaletka!

Pamiętaj, aby zapewnić nastolatce dużo miejsca do przechowywania ubrań i akcesoriów: dorastające dziewczyny potrzebują więcej rzeczy, niż dzieci. Jeśli zastanawiasz się z kolei, jak tanio urządzić pokój młodzieżowy bez gruntownego zmiany wyposażenia, wybierz modne i funkcjonalne akcesoria ze sklepów meblowych – stylowe organizery czy geometryczne półki na ścianę odmienią każde wnętrze.

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka

Tu też najlepszą bazą będą neutralne, jasne kolory. 

Jeśli chodzi o meble – najlepiej wybrać jedną z poniższych stylistyk:

  1. Styl industrialny – nowoczesny i nieco surowy, idealny dla indywidualistów czy graczy. Ciemną, kontrastującą z resztą pokoju ścianę pokrywają geometryczne szafki i metalowe dekoracje, przywodzące na myśl nowoczesną sztukę rzeźbienia w metalu. Biurko ze szklanym blatem na metalowych nogach eksponuje komputer i kolekcję gier czy płyt, a ze ścian zwisają lampy na długich kablach. Ściany pokrywają minimalistyczne obrazy z prostymi hasłami, a elementy roślinne, ożywiające wnętrze to kaktusy czy palmy w ciemnych donicach. Stylistyka industrialna to idealny pomysł na pokój młodzieżowy na poddaszu – spadek sufitu pasuje do surowych wykończeń i ciemnych barw.
  2. Styl marynistyczny – jasny i orzeźwiający, świetny dla optymistów i marzycieli. Pokój przypomina wnętrze plażowego domku: dominuje w nim duża ilość drewna, niebieskie narzuty i symbole marynarskie. Łóżko pokryte jest wyrazistą narzutą w kolorze indygo, a białe drewniane biurko komponuje się świetnie z jasną szafą i fotelem pokrytym dużą ilością pasiastych poduszek. W pokoju nie brakuje nowoczesności – elektronika sprawia, że wnętrze prezentuje się jasno i promiennie, ale i współcześnie. Duża ilość oświetlenia i odsłonięte okno czynią pokój idealnym do nauki czy rozrywki.
  3. Styl nowoczesny – czyli minimalizm, proste bryły mebli i jasne barwy. Pokój w stylu nowoczesnym to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które przypasuje większości chłopaków. Wygodna, ciepła wykładzina ociepla całą podłogę, nadając pokojowi przytulnego klimatu – ale wciąż męskiego, co spodoba się dojrzewającym nastolatkom. Duże biurko w odcieniu limonki czy kobaltu kontrastuje ze stonowanymi meblami, komponując się świetnie z przyborami do nauki, książkami czy komputerem. W minimalistycznym wnętrzu, pełnym jedynie najpotrzebniejszych rzeczy nie brakuje miejsca na osobiste rzeczy związane z pasją chłopaka – można zagospodarować w nim przestrzeń na instrument, deskorolkę czy sztangi.

Pamiętaj, by zapewnić synowi prywatność i odrobinę miejsca na najbardziej osobiste rzeczy – dojrzewający chłopcy potrzebują go tak samo, jak dziewczyny. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie, jeśli nastolatek wybierze ciemny pokój – dbanie o wzrok dorastających dzieci jest niezwykle ważne!

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Porady

Jak zaaranżować pokój dla nastolatki czy nastolatka, jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca? Przemyśl skorzystanie z jednej z porad:

  • Zamontuj antresolę – nie chcesz wybierać pomiędzy dużym łóżkiem a przestronną strefą do nauki? Jeśli zdecydujesz się na montaż antresoli, zyskasz dodatkową przestrzeń – wystarczy umieścić biurko bezpośrednio pod stelażem. Dzięki temu, pokój dla nastolatka będzie komfortowy i użyteczny zarazem. Strefa odpoczynku stanie się też wyraźnie oddzielona od kącika szkolnego: z materaca nawet nie widać biurka, co wpływa pozytywnie na wyciszenie po wykonaniu szkolnych obowiązków.
  • Pamiętaj o miejscu na ścianach – wolnostojące meble to nie wszystko: równie ważne jest odpowiednie wykorzystanie ścian. Czasem wystarczy zamontować kilka najprostszych, drewnianych półek, by zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie akcesoriów związanych z pasją czy osiągnięciami twojego nastolatka – a to pomoże opanować bałagan w szufladach.
  • A może meblościanka? – nowoczesne zabudowy ścian nie kojarzą się już z tymi znanymi z domów naszych dziadków: mogą wyglądać modnie i stylowo. W gotowych meblościankach na wymiar, znajduje się często miejsce na biurko – wybierając taki mebel, unikniesz problemu z dobieraniem poszczególnych elementów wyposażenia i zastanawiania się, czy na pewno wszystko się zmieści.
  • Stojący wieszak –  nie wiesz, jak urządzić pokój młodzieżowy, jeśli w pokoju nie ma miejsca na dużą szafę? Najlepiej umieścić część ubrań w niewielkiej komodzie, a te, które szybko się gniotą, powiesić wraz z okryciami wierzchnimi na wieszaku na kółkach. Taki element wyposażenia można łatwo przesunąć w inne miejsce w czasie sprzątania, a zaoszczędzona przestrzeń – pozwala na wprowadzenie do pokoju większej ilości gadżetów.
  • Wybierz pojemne biurko – wysuwana szuflada na klawiaturę i pojemne szafki z boku to elementy obowiązkowe nowoczesnych biurek. Dobrze wyposażony mebel zaoszczędzi przestrzeń w małym pokoju – bo nie trzeba będzie szukać miejsca na przechowywanie książek, zeszytów czy akcesoriów szkolnych i komputerowych.
  • Przytulne dodatki – mała przestrzeń może wyglądać zbyt surowo, dlatego warto wzbogacić pokój o akcesoria wprowadzające przytulny klimat. Czasem wystarczy kilka dodatkowych poduszek, miękki dywanik czy narzuta, aby odmienić atmosferę!