Aranżacja pokoju dla najmłodszych to nie lada wyzwanie – pod uwagę trzeba wziąć nie tylko rozmiar pomieszczenia i praktyczność mebli, ale także upodobania i pasje pociechy. Jak urządzić pokój dziecka i jakich błędów unikać? Czy mały, wąski pokój może pomieścić dużo mebli i akcesoriów? Czym różni się pokój dla czterolatka od tego przeznaczonego dla ucznia? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Jak urządzić pokój dziecka? Tych błędów unikaj

Chcesz, żeby pokój służył dziecku, ale przede wszystkim je cieszył? Unikaj powtarzania tych błędów:

  • Pokoje tematyczne dla małych dzieci – tak naprawdę nie wiesz, czym zainteresuje się twój brzdąc. Jeśli z niedoszłego piłkarza wyrośnie mały miłośnik zoologii, a dziewczynka, która miała zainteresować się baletem polubi bardziej samochodziki, będziesz musiał zmienić cały wystrój. Pokój dziecka w stylu skandynawskim, minimalistyczny i łatwy do przearanżowania, stanowi znacznie bezpieczniejszy wybór niż pokój tematyczny, w którym po zmianie zainteresowań dziecka będzie trzeba wymienić całe wyposażenie.
  • Zbyt ładne meble – myślisz o wystroju, który wytrzyma wiele etapów rozwoju dziecka? Modne pokoje dla niemowlaków kojarzą się z nieskazitelnie białymi meblami. Niestety, takie meble są mało funkcjonalne: kiedy maluch podrośnie, czystą biel pokryją ślady z pisaków, kredek i plasteliny. Jeśli zależy ci na oszczędności pieniędzy, wybierz od razu takie meble, których nie będzie ci szkoda, kiedy pokój niemowlaka zamieni się w pokój trzylatka z ogromnymi pokładami energii.
  • Krzykliwe kolory – czerwone czy pomarańczowe meble wyglądają ładnie w katalogu. Kiedy jednak wypełni się pokój zabawkami i bibelotami o różnych kolorach i fakturach, wnętrze zacznie wyglądać bardzo chaotycznie, niemalże cyrkowo. 
  • Dekoracje montowane na stałe – gusta dzieci zmieniają się z roku na rok. Jeśli obawiasz się zrywania tapet, wybierz łatwe do usunięcia naklejki lub plakaty. 
  • Zapominanie o oświetleniu – pokój dla ucznia powinien być wyposażony w jak najlepszą lampkę. Powinna dawać rozproszone światło, które pada nie tylko na książkę czy zeszyt, ale równomiernie na całe biurko. Dla dobra oczu dziecka, zamontuj w pomieszczeniu wiele źródeł światła: jeśli malec boi się ciemności, warto pomyśleć o lampce nocnej; jeśli ma ulubiony kącik, warto zawiesić nad nim niewielki kinkiet.
  • Kupowanie mebli, z których dziecko wyrasta – jeśli chcesz, by biurko i fotel posłużyły przez lata, wybierz modele z regulowaną wysokością. Co z łóżkiem? Dla dziecka w wieku szkolnym możesz śmiało kupić łóżko dedykowane dla nastolatków, które posłuży przez następne kilka lat.
  • Ignorowanie zdania pociechy – pamiętajmy, że pokój jest dla dziecka – nie dla rodziców. Oczywiście kilkulatek nie będzie samodzielnie wybierał mebli – można jednak spytać go, jaka narzuta na łóżko mu się podoba czy w jakich pojemnikach będzie chciał przechowywać swoje zabawki. Kiedy maluch poczuje, że jego zdanie jest ważne, będzie czuł się lepiej we własnym domu!

Jak urządzić mały pokój dla dziecka?

Mały pokój może pomieścić dużo akcesoriów: wystarczy, że wybierzesz funkcjonalne meble. Zamiast kupować puste od dołu lub całkowicie zabudowane łóżko, wybierz takie z wysuwanymi szufladami, w których można przechowywać ubrania lub zabawki. Postaw też na komody i szafki oparte na prostych bryłach: unikaj tych, które łączą w sobie wiele geometrycznych kształtów. Takie meble wyglądają ładnie, ale są mało funkcjonalne: na półkach o określonych kształtach można przechowywać tylko niektóre rzeczy, co znacznie ogranicza pole manewru.

Nieważne ile miejsca jest w pokoju – biurko powinno być umieszczone jak najbliżej okna, by zapewnić dziecku stały dostęp światła dziennego. Jeśli jednak boisz się, że mebel umiejscowiony przy okiennicach zajmie zbyt dużo miejsca, wybierz wersję składaną: po skończeniu rysowania czy nauki, maluch będzie mógł samodzielnie opuścić blat, zyskując dodatkową przestrzeń do zabawy.

Pamiętaj, że istotne są nie tylko meble, ale także zabawki. W pokoju trzylatka znajduje się z pewnością zabawkowa kuchnia czy domek dla lalek. Warto wiedzieć, że tego typu zabawki występują w składanych wariantach, pozwalających zaoszczędzić miejsce.

Pokój dla kilkulatka. Aranżacje i inspiracje

Jak urządzić pokój dziecięcy dla pociechy, która nie chodzi jeszcze do szkoły? To proste – o ile zapoznasz się z kilkoma radami. Oto najciekawsze pomysły na aranżację pokoju dziecięcego:

  • Chcesz urządzić piękny pokój dla dziewczynki? Postaw na połączenie delikatnych odcieni: bieli, szarości, pastelowego różu, błękitu i mięty. Najgorszy możliwy pomysł to pokój cały w różu: pokoje w stylu bajkowych księżniczek służą przez kilka lat, z reguły jednak po pójściu do szkoły dziewczynki zaczynają preferować bardziej stonowane wnętrza („mamo, ale ja nie jestem już dzieckiem!”).
  • Pokój dla chłopca powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Wybierz szafy z półkami w identycznych rozmiarach: takich, w których zmieszczą się plastikowe pudła jednakowej wielkości. Dzięki temu, po skończonej zabawie klocki czy sieć torów kolejowych powędrują prosto do pudełka, a pudełko: na swoje miejsce w szafce.
  • Jak urządzić pokój dziecka, które zostawia po sobie bałagan? Nie musisz wydzielać dodatkowej przestrzeni ścianką działową, jeśli chcesz, by dziecko bawiło się jedynie w określonej części pokoju. Wystarczy, że postawisz w wybranym miejscu indiański namiot – to w nim pociecha będzie mogła rozstawiać zabawki, pozostawiając resztę pokoju we (względnym) porządku.
  • Większość pomieszczeń da się odmienić jedynie zmianą dekoracji czy zabawek. Jeśli przykleisz na ściany kotwice i drewniane stery, a łóżko udekorujesz biało-niebieskim kocem, w kilka chwil przearanżujesz wnętrze na pokój dla dziecka w stylu marynarskim. Jeśli z kolei zainteresujesz najmłodszego naturalnymi, drewnianymi zabawkami i powoli zaczniesz wycofywać te plastikowe, stworzysz pokój dziecka w stylu vintage.
  • Pokoik dla dziecka wygląda zbyt surowo i chłodno? Zamontuj odpowiednie oświetlenie: wybierz delikatne, pastelowe klosze i wkręć w nie żarówki dające ciepłe światło. Przytulnego klimatu doda też ścienna lampa o kształcie chmurki czy łabędzia.
  • Aranżacja pokoju dziecięcego stanie się łatwiejsza, jeśli wybierzesz się z brzdącem do salonu meblowego. To nic, jeśli twoja pociecha jeszcze nie mówi: pokazując jej różne kolory i kształty mebli czy dekoracji, możesz zaobserwować, na co reaguje pozytywnie, a na widok czego zaczyna płakać.

Pokój dla ucznia. Aranżacje i inspiracje

Pokój dla dziecka, które nie chodzi jeszcze do szkoły różni się od pokoju ucznia: u najmłodszych, przestrzeń jest wypełniona w większości zabawkami. Królestwo pierwszaka powinno przejść metamorfozę, tak, by móc zagospodarować dodatkową przestrzeń na zeszyty i książki. Co z dekoracjami i dodatkami – czy pokój młodego ucznia musi zmienić się wizualnie? Oto pomocne rady i ciekawe i aranżacje pokoju dziecięcego:

  • Niektóre kolory wspomagają koncentrację – najłatwiej skupić się przy błękitnych ścianach. Zieleń czy żółć wzmacniają natomiast kreatywność: pokój w tych barwach wpłynie dobrze na małych artystów. Biele, szarości i beże działają na umysł raczej neutralnie – zaleca się za to unikać czerwieni i czerni. Te kolory użyte w nadmiarze rozpraszają i wzbudzają w ludziach poczucie niepokoju.
  • Chcesz umieścić w pokoju dziecka plakaty edukacyjne? Zawieś je obok tych normalnych –  nie rozgraniczaj edukacji i zabawy. Jeśli najmłodszy będzie patrzył na swój ulubiony plakat, mimowolnie spojrzy też na mapę świata naklejoną tuż obok... i być może zatrzyma na niej wzrok na dłużej!
  • Pamiętaj, by dobrać do biurka krzesło lub fotel zapewniające prawidłową postawę. To na nim dziecko powinno odrabiać lekcje i się uczyć. Weź jednak pod uwagę przeciążenie młodego organizmu dużą ilością nauki: zapewnij najmłodszemu także kącik wyciszenia, w którym postawisz hamak, małą huśtawkę czy wygodną pufę. Kiedy dziecko wypełni swoje obowiązki, będzie mogło uspokoić się z dala od biurka, kojarzącego się głównie z nauką.
  • Jak urządzić pokój siedmiolatka, jeśli w pomieszczeniu jest za mało miejsca na biurko? Jeśli ściany są wysokie, warto pomyśleć o łóżku na antresoli. Pusta przestrzeń pod materacem i drabinką to idealne miejsce na umiejscowienie niewielkiego biurka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w jednej płaszczyźnie zmieścisz zarówno materac, jak i stanowisko do nauki! Na ścianie pod drabinką możesz przybić też kilka półek na książki i najważniejsze przybory szkolne. Takie łóżko wygląda najbardziej efektownie, kiedy graniczącą z materacem ścianę zdobi tapeta. Do pokoju dziecka wybierz tę, która spodoba się najbardziej maluchowi: dzięki temu, wywołasz u niego pozytywne skojarzenia z miejscem do nauki.
  • Twoje dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie wybrać ubrań? Absolutnym hitem są niewielkie komody na 5-7 szuflad z nadrukowanymi dniami tygodnia (w wersji na cały tydzień lub na 5 dni szkolnych). Taki mebel pomaga wyrobić u najmłodszego nawyk samodzielnego przygotowywania zestawów na każdy dzień: dziecko może samodzielnie przenosić ubrania z szafy do komody, przygotowując własne zestawy. Macie już komodę na tyle szuflad? Wystarczy samodzielnie (lub z pomocą dziecka) wypisać na szufladach nazwy dni tygodnia, na przykład po polsku i angielsku.
  • Twoje dziecko gra na gitarze? Wybierz fotel do biurka ze składanymi podłokietnikami. Dzięki temu, maluch bez problemu usiądzie na fotelu z instrumentem.