Jak urządzić balkon? Mamy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym nie tylko odmienisz ściany, nawierzchnię czy balustradę, ale także: ożywisz to miejsce i dodasz mu uroku. 

Jak urządzić mały balkon?

Jak powinna wyglądać aranżacja małego balkonu? Przede wszystkim – podobnie jak w przypadku zamkniętych wnętrz, na niewielkich balkonach i tarasach ogromne znaczenie mają barwy. Ciemne barierki czy posadzka pomniejszają przestrzeń, a jasne barwy i pastele optycznie ją powiększają. Najlepiej więc odmalować balustradę na jasny kolor i wymienić nawierzchnię. Jaki odcień wybrać? Biel, szarość czy beż sprawdzą się na balkonach nowoczesnych i minimalistycznych, a kolory pastelowe – takie jak mięta, pudrowy róż czy błękit, to idealny wybór dla miłośników wakacyjnych, sielskich klimatów.

Co z meblami? Warto postawić na funkcjonalny wystrój balkonu – świetnie sprawdzą się składane blaty mocowane do balustrady czy podwieszane szafki na gazety i bibeloty. Najlepiej wybrać w pełni składane krzesła na balkon: nie zajmują zbyt wiele miejsca, przez co w zimę można przechowywać je nawet w domowym schowku. Co z materiałami? Wybierz wyposażenie z naturalnych surowców – drewna, wikliny czy ratanu, a uczynisz niewielką przestrzeń przytulniejszą i bardziej klimatyczną.

Jak urządzić wąski balkon? Kieruj się wskazówkami opisanymi wyżej, oraz... całkowicie zrezygnuj ze sznurka na pranie. Ten niewielki element wyposażenia ogranicza wąską przestrzeń bardziej, niż może ci się wydawać: znacznie lepiej zwiększyć metraż, wybierając składaną suszarkę na pranie. 

Na małym balkonie sprawdzą się niewielkie doniczki z tarasowymi ulubieńcami: pelargonią, begonią, komarzycą, surfinią, nasturcją, aksamitką czy bluszczem.

Jak urządzić duży balkon?

Przestronny, nowoczesny balkon – to marzenie wielu z nas. Czym kierować się przy aranżacji, gdy nie ogranicza nas metraż? Najlepiej przeistoczyć zwykły balkon w wielofunkcyjny taras, pełny różnorodnych kącików. Jedna ze stref, przeznaczona do czytania, może być odgrodzona wiklinowym parawanem. Najlepiej umieścić ją w rogu, tuż obok drewnianej kratki, na którą mogą wspiąć się pnącza. Strefę komfortu, najlepiej umieścić w centralnej części balkonu – ciekawym pomysłem na przytulny balkon jest wykorzystanie dedykowanej tarasom sofy z miękkimi siedziskami, zamiast rozkładanych krzesełek.

Jakie barwy i materiały wybierać? Przy dużym metrażu, praktycznie nic nas nie ogranicza. Możemy postawić na jasne barwy sprzyjające minimalizmowi, wakacyjne pastele, a nawet – na ciemną cegłę w połączeniu z czarną balustradą. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie u miłośników nowoczesności i surowości; wygląda najlepiej w towarzystwie szkła i metalu.

Co z kwiatami? Piękny balkon nie musi opierać się na roślinności – jednak nic innego nie nada mu tak przytulnego klimatu. Od ciebie zależy więc, czy chcesz uczynić balkon romantycznym i sielskim, czy raczej: surowym. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na kwiaty w konkretnym odcieniu – np. wyłącznie na różowym czy fioletowym. 

Jak urządzić balkon południowy?

Jak zaaranżować balkon południowy – pełny słońca i niezwykle gorący? Możesz postawić na dowolną stylistykę: kieruj się jednak trzema podstawowymi zasadami:

  • Wybierz jasne, naturalnie wyposażenie – na wiecznie rozgrzanym balkonie południowym, nie sprawdzą się ciemne barwy: wyposażenie w ich odcieniu nagrzewa się bardzo mocno – do temperatur nieprzyjemnych dla ciała. To samo tyczy się mebli wykonanych z metalu czy szkła. Zdecydowanie lepiej postawić na jasne barwy i naturalne materiały, które zapewnią nam odpowiedni komfort cieplny nawet w najgorętsze dni. Często widywana jest aranżacja balkonu południowego z wykorzystaniem pastelowych barw: kojarzących się wesoło i wakacyjnie.
  • Kup rośliny lubiące mocne słońce – astry, goździki, petunie czy różnego rodzaju pnącza – to one sprawdzą się najlepiej na nagrzanym balkonie. Marzysz o domowym ogrodzie warzywnym? Na balkonie południowym śmiało możesz posadzić dynie, ogórki, fasole czy bakłażany, a także: dowolne zioła.
  • Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną – to idealny moment na postawienie na tarasie składanego parasola czy parawanu. Można pokusić się także o montaż markizy: sprawdzi się świetnie w balkonach urządzonych w sielskim stylu prowansalskim. Jak urządzić balkon na ostatnim piętrze? Kup pergolę oplecioną roślinami u samej góry albo zainwestuj w markizę (będziesz mógł ją zwijać za pomocą specjalnej korbki)

Jak tanio urządzić balkon?

Jak urządzić balkon tanim kosztem? Mamy na to kilka sposobów:

  • Postaw na jeden element, który odświeży wygląd balkonu – świetnym rozwiązaniem jest np. owinięcie balustrady rolką wikliny czy powieszenie na ścianie girlandy lamp ogrodowych. Pomysłowa aranżacja tarasu w bloku opiera się na rozwiązaniach, wyróżniający twój balkon na tle innych!
  • Dodaj roślinność – nawet najtańsza zieleń ożywi szary i nudny balkon. Inspiracje ukazują często np. bluszcze oplatające balustradę – to świetne rozwiązanie na ożywienie balkonu obitego niemodną blachą czy plastikiem.
  • Zrób coś z niczego – masz kilka desek czy listew? To idealny moment na przekształcenie ich w donicę. Kwiaty możesz posadzić też w nietypowych przedmiotach – stara waza na zupę czy okrągłe akwarium z roślinami w środku wyglądają niecodziennie i niezwykle intrygująco. Z pomocą najmłodszych, możesz wykonać też kolorową girlandę: taka dekoracja balkonu może zmieniać się w zależności od pory roku.
  • Szukaj nie tylko w dziale „ogród” – meble czy dekoracje pasujące na balkon, wykonane np. z wikliny, możesz znaleźć także w alejkach dedykowanym wnętrzom – często w o wiele niższej cenie. Działa tutaj podobna zasada jak w kwiaciarni: bukiet z dopiskiem „ślubny”, jest zwykle dużo droższy, niż identyczny, ale niededykowany żadnej konkretnej okazji. Swój pomysł na balkon możesz oprzeć także na meblach metalowych: nie muszą koniecznie być drewniane.