Planujesz zakup małego mieszkania? A może właśnie remontujesz niewielkie wnętrze? Przydadzą ci się inspiracje, dzięki którym twoja domowa przestrzeń stanie się optycznie większa i nabierze wyjątkowego charakteru. Sprawdź, jakie wielofunkcyjne meble do małych mieszkań warto wybrać i jak urządzić malutkie mieszkanie z głową!

Jak urządzić malutkie mieszkanie? 8 zasad

Jak urządzić malutkie mieszkanie? Jeśli poznasz kilka podstawowych zasad wystroju niewielkich wnętrz, zyskasz dodatkową przestrzeń i wprowadzisz do wszystkich pomieszczeń przytulny, domowy klimat:

Zdecyduj się na ścianki działowe –  w prostokątnym pokoju nic nie ogranicza przestrzeni bardziej, niż rozłożenie mebli przy ścianach i pozostawienie pustego środka. Wystarczy powiesić na ściance działowej dodatkową półkę lub przystawić do niej szafkę, zamiast pozostawiać ją pustą.

Wybieraj wielofunkcyjne meble – łóżka z szufladami w dolnej części czy biurko z rozkładanym blatem, imitującym stół to sprzymierzeńcy malutkich mieszkań. Aranżacja staje się dzięki nim łatwiejsza.

Wykorzystuj ściany – rozpatrując w głowie własny pomysł na małe mieszkanie, często skupiamy się na wolnostojących meblach, nie myśląc o wykorzystaniu ścian. Wiszące szafki czy półki pomagają zaoszczędzić przestrzeń bardziej, niż może ci się wydawać. Wystarczy, że zamienisz szafkę z książkami na długie półki poprowadzone wzdłuż sufitu – zyskasz nie tylko dodatkową przestrzeń na podłodze, ale także nadasz mieszkaniu przytulny klimat. 

Unikaj geometrycznych mebli – choć szafki z półkami o wymyślnych kształtach wyglądają świetnie, są bardzo niefunkcjonalne. Z pewnością ich poszczególne fragmenty zostają niewykorzystane – albo zaczniesz wręcz upychać na nich te rzeczy, które nie powinny stać obok siebie, ale ze względu na nieekonomiczny kształt półek nigdzie nie ma na nie miejsca.

Pomyśl, jak wykorzystać przestrzeń – nieużywany przez większość dni piekarnik może pomieścić patelnię, a rozkładana suszarka na pranie może pozostać oparta o ścianę wewnątrz szafy. 

Przytulne wygląda lepiej – chcesz mieć własne małe mieszkanie z klimatem? Rozważ styl prowansalski: jego elementy charakterystyczne to dużo świeżych ziół, owoców i warzyw, przeszklone szafki, jasne kolory i haftowane obrusy. Kieruj się zasadą: jeśli nie możesz uczynić mieszkania większym, spraw, by stało się bardziej przytulne i słoneczne!

Zachowaj spójność – jeśli marzy ci się małe mieszkanie w stylu loftowym, nie zapomnij o umieszczeniu elementów industrialnych w całym mieszkaniu: wystarczy dodać wszędzie pojedyncze wstawki charakterystyczne dla stylistyki, aby wszystkie pomieszczenia zaczęły ze sobą współgrać. To niezwykle istotna zasada także w minimalistycznych wnętrzach! Małe mieszkanie w stylu skandynawskim powinno eksponować to, co najważniejsze – nie ma w nim miejsca na tysiące ozdób i bibelotów. Jeśli więc twój dzienny pokój wygląda minimalistycznie, zadbaj też o skromny wystrój łazienki, kuchni czy sypialni – jedno zagracone pomieszczenie nie będzie współgrać z resztą.

Projekt to nie wszystko – kupujesz mieszkanie, które nie zostało jeszcze wybudowane? Przyjrzyj się dokładnie wizualizacji i spróbuj wyobrazić sobie codzienne życie w wybranym wnętrzu. Weź pod uwagę to, że większość deweloperów zapewnia podstawowe meble i ozdoby, pozostawiając tobie trochę przestrzeni na dowolną aranżację. Czy w mieszkaniu, które wpadło ci w oko pomieszczą się wszystkie rzeczy, których nie ma na wizualizacji? Czy przestrzeń została wykorzystana optymalnie, a może: zbyt dużo powierzchni przypada na korytarz lub łazienkę? Czy wybrany metraż w połączeniu z wyposażeniem pozwoli na pełną swobodę ruchów? Przeglądając projekty małych mieszkań, weź pod uwagę te wszystkie elementy.

Aneks kuchenny z salonem w małym mieszkaniu

Masz małe mieszkanie z aneksem kuchennym, o metrażu jedynie 40 m² czy 35 m²? Możesz urządzić pokój tak, by wydzielić strefę kuchenną od strefy komfortu! Wystarczy, że postawisz ściankę działową lub wyspę kuchenną – to drugie rozwiązanie przyda się szczególnie w przypadku mieszkań z malutkim aneksem, wyposażonym jedynie w pojedynczy wolny blat.

Nie przejmuj się tym, że pozornie ograniczysz przestrzeń sporych gabarytów meblem. Przestrzeń przechodząca z kuchni od razu w salon wygląda niespójnie! Jeśli dostawisz do wyspy stół z krzesłami, znakomicie oddzielisz kuchnię od reszty, a przestrzeni wcale nie ubędzie. Całość będzie wyglądała jeszcze lepiej, jeśli ściany i podłogi fragmentu kuchennego będą kontrastować z resztą pomieszczenia. Nie możesz decydować o wyglądzie ścian czy podłóg? Oddziel strefę dzienną kontrastowym dywanem.

Jak praktycznie urządzić małe mieszkanie z oddzieloną już strefą kuchenną? Stylowym rozwiązaniem jest przystawienie do ścianki czy wyspy kuchennej zabudowanych siedzisk, oplatających dwa kąty stolika: tak, jak w niektórych restauracjach. Małe wnętrza wyglądają najlepiej właśnie wtedy, gdy zamiast okalających ściany mebli i pustej przestrzeni na środku, wydzielisz w pokoju kilka niewielkich kącików: do jedzenia, pracy i wypoczynku.

Nie zapomnij, by zastanawiając się nad tym, jak urządzić małe mieszkanie wziąć pod uwagę dekoracje. Jeśli zadbasz o wystrój części dziennej, zapominając o udekorowaniu kuchennych ścian, sprawisz, że odstająca od reszty kuchnia będzie rzucać się w oczy. Postaw na subtelne dekoracje: doniczki z ziołami, niewielkie obrazki, haczyki na rękawice kuchenne czy ściereczki. Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu, możesz stworzyć własny projekt lub skorzystać z gotowych pomysłow.

Jak umeblować małe mieszkanie?

To meble nadają mieszkaniu charakter – ważne jednak, by były przy tym jak najbardziej funkcjonalne. Jak urządzić malutkie mieszkanie ? Przyjrzyjmy się najpotrzebniejszym meblom:

Szafa – pomyśl, czy potrzebujesz dużej, przestronnej szafy, czy może wystarczą ci mała komoda i wolnostojący wieszak? Taki zestaw zajmie znacznie mniej miejsca, niż obszerny mebel, a pomieści większość ubrań i okryć wierzchnich singla, pary czy rodziców z małym dzieckiem.
Łóżko – jeśli to możliwe, wybierz model wyposażony w szuflady: często zawierają je np. łóżka kontynentalne. To ułatwi przechowywanie pościeli, ręczników, ubrań czy dziecięcych zabawek. Nie przejmuj się tym, że taki mebel zajmuje pozornie dużo miejsca. Zaoszczędzisz znacznie więcej przestrzeni, niż ci się wydaje – w końcu i tak raczej nie wykorzystałbyś do końca pustej przestrzeni pod tradycyjnym łóżkiem.
Małe sprzęty AGD – mikrofalę najlepiej umiejscowić wewnątrz którejś z półek. Dzięki temu, zyskasz więcej miejsca na kuchennych blatach i nie będziesz obawiać się o wystające kable. Tradycyjny czajnik zajmie mniej miejsca niż ten elektryczny: w końcu rzadko kiedy pamiętamy o chowaniu podstawki wraz z czajnikiem, pozostawiając je na blacie. Zaletą bardziej staromodnej wersji jest więc łatwość przechowywania: wystarczy schować sprzęt do szafki.
Telewizor – postaw na sprzęt wieszany na ścianie zamiast na wersję z podstawką. Dzięki temu, przestaniesz potrzebować szafki pod telewizor i zaoszczędzisz sporo miejsca w poziomie. Takie rozwiązanie ma więcej zalet: telewizor możesz zawiesić na takiej wysokości, że będzie dobrze widoczny zarówno z aneksu kuchennego, kanapy, czy – w przypadku kawalerek – łóżka.
Stół – bardzo małe mieszkanie nie komponuje się dobrze z dużym, rodzinnym stołem – kup mały blat, do którego można dostawić 2, góra 3 krzesła. Martwisz się gośćmi? Pomyśl o tym, że twoje małe mieszkanie ma służyć przede wszystkim tobie – w końcu przebywasz w nim na co dzień. W razie odwiedzin bliskich, zawsze możesz zaproponować obiad na mieście: nie ma w tym nic niekulturalnego.
Meble dziecięce – kącik dla dziecka w małym mieszkaniu będzie o wiele bardziej przestrzenny, jeśli zamontujesz w nim łóżko na antresoli – wygląda niemal identycznie jak łóżko piętrowe, z tym, że od dołu jest całkowicie puste. Pod spodem możesz zagospodarować przestrzeń na biurko, komodę czy miejsce do zabaw – im mniej miejsca w poziomie zajmiesz, tym lepiej! Co z przechowywaniem zabawek? Jeśli szafka zajmuje zbyt wiele miejsca, wybierz stojak na pojemniki. Po skończonej zabawie, wystarczy wsunąć wybrany pojemnik do środka, podobnie jak szufladę.
Meble łazienkowe – jeśli to możliwe, kup szafkę z lustrzanymi drzwiami, zamiast oddzielnych dwóch elementów. Zaoszczędzisz sporo miejsca, kiedy tylko powiesisz ją nad umywalką. No właśnie: umywalka. Na rynku dostępne jest wiele modeli zlewów z zabudową wyposażoną w kilka pojemnych szuflad (zamiast pustej przestrzeni pod spodem, zajmowanej w dużej mierze przez odpływy). Taka armatura wymaga jednak odpowiedniego zamontowania: najlepiej najpierw spytać o poradę specjalistę.

Jak pomalować małe mieszkanie?

Nowoczesne małe mieszkanie będzie wyglądać jeszcze lepiej, gdy pomalujesz je na odpowiednie barwy. Przestrzeń optycznie zwiększają wszystkie jasne odcienie: biel, delikatna szarość, beż, mięta czy pudrowy róż. Mocne, wyraziste ściany w kolorze krwistej czerwieni, kobaltu czy czerni, będą przykuwać oko, zwracając uwagę na niewielki metraż i optycznie pomniejszając pomieszczenie.

Aranżacja małych mieszkań opiera się też często na wykorzystaniu poziomych pasów, optycznie wydłużających pomieszczenie. Możesz wybrać tapetę w paski lub udekorować ściany poziomymi wstawkami, np. boazerią angielską – sięgającą jedynie do połowy ściany w pionie. Unikaj tapet w geometryczne, gęsto ułożone ciemne wzory: mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń.

Pamiętaj, że kolor ścian powinien współgrać z podłogą. Najlepiej położyć na niej jasne panele, np. w odcieniu modnego ostatnio bladego drewna lub dębowy parkiet. Świetnie sprawdzi się też wykładzina czy jasna kostka podłogowa. Co z wzorami? Najpiękniejsze aranżacje małych wnętrz opierają się na podłużnych lub kwadratowych deskach czy kafelkach. Mozaiki na płytkach czy panele ułożone w geometryczne kształty wyglądają pięknie, ale mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie.

Realizując swój pomysł na małe mieszkanie, nie zapomnij o łazience. Najlepiej sprawdzą się jasne podłogi i ściany.