Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jak ją urządzić? Kiedy najlepszym rozwiązaniem jest kuchnia z wyspą? Podpowiadamy.

Jak urządzić kuchnię z pomysłem?

Jak umeblować kuchnię, by wyróżniała się spośród innych? Jednym z pomysłów jest urządzenie kuchni w stylistyce nawiązującej do ulubionego rodzaju potraw domowników.

Jeśli więc kochasz kuchnię indyjską, wprowadź do wnętrza żywe kolory, tradycyjne hinduskie wzory i świeże zioła, a na blacie postaw zestaw tradycyjnych naczynek na przyprawy. Pamiętaj, by na parapecie nie zabrakło doniczki ze świeżą kolendrą. Miłośnicy kuchni włoskiej mogą udekorować wnętrze dużą ilością świeżych ziół w doniczkach i zdecydować się na postawienie w przeszklonych szafkach najładniejszej kuchennej porcelany i małej kolekcji win. Zwolennicy polskich potraw mogą urządzić kuchnię w domowym, wiejskim klimacie, a koneserzy sushi – nawiązać stylistycznie do Japonii.

Innym pomysłem jest urządzenie kuchni w stylu charakterystycznym dla konkretnej dekady. Możesz postawić na postarzane meble, nadające pomieszczeniu rustykalny klimat, wybrać pstrokate akcesoria w stylu retro lub postawić na nowoczesny metal i szkło, charakterystyczne dla mieszkań umiejscowionych w dawnych fabrykach. Jeśli szukasz maksymalnie bezpiecznych rozwiązań, przejrzyj aranżacje w stylistyce dominującej w reszcie twojego domu: kiedy zachowasz spójność wystroju i dekoracji, całe mieszkanie będzie prezentować się lepiej. Koniecznie wyróżnij jedną z kuchennych ścian żywym kolorem z palety barw spójnej z resztą pomieszczeń  – mocne akcenty kolorystyczne to jeden z najlepszych sposobów na urządzenie domu z pomysłem.

Jak urządzić małą kuchnię? Wskazówki na każdą kieszeń

Jak urządzić malutką kuchnię, by była piękna i użyteczna zarazem? Zastosuj się do kilku prostych rad:

  • Wprowadź do pomieszczenia światło  – otwórz okna i zamień ciężkie firanki na te cienkie i przezroczyste: promienie słoneczne powiększą pomieszczenie za sprawą naturalnej gry światła i cieni. W twojej kuchni nie ma okien? Wyposaż ją w kilka źródeł światła – jeśli masz tylko lampę sufitową, to najlepszy moment na rozmieszczenie w niektórych punktach pomieszczenia mniejszych kinkietów. Jak tanio urządzić kuchnię, jeśli nie stać cię na poprowadzenie przewodów w nowe punkty? Najtańszą i najszybszą opcją jest wybranie kinkietów na baterię – nie wymagają podłączania do źródła prądu, a montaż i demontaż przebiega błyskawicznie. Dlaczego w małych pomieszczeniach zaleca się montaż tak dużej ilości oświetlenia? Kiedy światło przychodzi z różnych punktów, pomieszczenie nie wydaje się „płaskie”.
  • Zagospodaruj przestrzeń na ścianach – powieś na nich małe haczyki na łopatki, łyżki kuchenne czy ściereczki. Dzięki temu, nie tylko zyskasz więcej miejsca w szufladach, ale także nadasz kuchni domowego klimatu. Dlaczego to takie ważne? Kiedy w pomieszczeniu brakuje drobnych bibelotów i wszystkie akcesoria są starannie pochowane, ludzki wzrok zwraca większą uwagę na rozmieszczenie mebli – a co za tym idzie – na niewielki metraż. Przede wszystkim jednak, po dobraniu odpowiednich dodatków ułatwiających zagospodarowanie przestrzeni, stworzysz maksymalnie funkcjonalną kuchnię.
  • Dobierz odpowiednie kolory. Pomaluj większość ścian na jasne barwy – biel, beż czy jasny błękit, powiększające optycznie wnętrza. Jedną ze ścian zaakcentuj natomiast żywszą barwą – w tej roli świetnie sprawdzi się cynamon czy kakao, odcienie pasujące do większości bazowych barw. Dzięki temu, nadasz pomieszczeniu trochę głębi i uczynisz je atrakcyjniejszym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zmianę wykończenia, wprowadź do pomieszczenia jasne akcenty dekoracyjne – mała kuchnia zyska nawet na niewielkiej ilości jasnych elementów.
  • Postaw na kreatywne dodatki – twoje dziecko marzy o tablicy ściennej, ale w domu nie ma na nią miejsca? Powieś ją w kuchni – taki dodatek sprawdzi się świetnie w wąskich, ,,korytarzowych" pomieszczeniach z meblami ułożonymi wyłącznie przy jednej ze ścian. Twoje dziecko będzie mogło pokryć część tablicy rysunkami, a ty: zagospodarujesz górną część na zapisanie pomysłów na potrawy czy rozrysowanie domowego terminarzu obowiązków. Innym ciekawym dodatkiem może być listwa gniazd elektrycznych, chowana w blacie – kiedy nie korzystamy z żadnych urządzeń, wystarczy przymknąć klapkę i potraktować ją jako część blatu. 

Jak urządzić kuchnię z salonem lub jadalnią? Łączenie kolorów i i styli

Masz aneks kuchenny połączony z jadalnią bądź pokojem dziennym? Sprawdź, jak połączyć stylistykę obydwu pomieszczeń z wykorzystaniem naszych rad:

  • Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu industrialnym? Zrezygnuj z dużego stołu na rzecz wysepki kuchennej z funkcją stołu i dołącz do niej stołki barowe. Jeśli to możliwe, wybierz czarną wyspę, lub przemaluj całą kuchnię na ciemne odcienie. Dzięki temu, twoja kuchnia zacznie wyglądać nowocześnie i połączy się spójnie z resztą mieszkania.
  • Chcesz ożywić całe pomieszczenie i nadać mu przytulnego klimatu, zmieniając jedynie wystrój kuchni? Wystarczy, że dodasz do niej elementy charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Jak to zrobić? Pokryj ścianę za meblami kuchennymi płytkami z mozaiką, odmaluj wszystkie blaty na biało i porozstawiaj w całej kuchni świeże zioła, owoce i warzywa. Jeśli dodatkowo przykryjesz stół w części jadalnianej białym, ozdobnym obrusem i położysz na krzesłach pastelowe poduszki-siedziska, wprowadzisz odrobinę sielskiego klimatu kuchni do reszty pomieszczenia. 
  • Twoja kuchnia wygląda zbyt jaskrawo, w porównaniu do stonowanej części dziennej? Udekoruj całe pomieszczenie pojedynczymi wstawkami w odcieniach dominujących w kuchni. Czasem wystarczy już kilka kolorowych poduszek, aby wyrównać kontrast pomiędzy minimalistycznym salonem, a wesołą i kolorową częścią kuchenną.
  • Marzy ci się pokój ze strefą kuchenną wyraźnie oddzieloną od tej dziennej? Postaw na klasyczny kontrast: czerń i biel. Pomaluj całą kuchnię na ciemne barwy i wybierz ciemne blaty – zadbaj przy tym o ciepłe, mocne oświetlenie, niezbędne w czarnych kuchniach. Resztę pokoju urządź w minimalistycznym stylu skandynawskim. Kuchnia, całkowicie odcinająca się od reszty będzie stanowiła designerską część pomieszczenia, nadającą całości odważny, nowoczesny charakter. Jeśli obawiasz się tak mocnego kontrastu, dobrym rozwiązaniem będzie szara kuchnia w połączeniu z białymi ścianami. Możesz postawić też na dużą ściankę działową, całkowicie oddzielającą aneks od salonu.

Duża kuchnia – aranżacje, dzięki którym zyska charakter

Twoja nowoczesna kuchnia jest duża i przestronna, ale pozbawiona charakteru? Sprawdź, jak możesz ją odmienić:

  • Nie obawiaj się pozostawiać akcesoriów kuchennych na blatach – bardzo duża kuchnia utrzymana w zbyt sterylnym klimacie, może zacząć przypominać sklep meblowy, prezentujący gołe meble bez dodatków. Odmienisz ją, jeśli umieścisz część rzeczy na blatach, zamiast chować je w szafkach i półkach. Już widoczne z dala pojemniki na przyprawy i koszyczki ze świeżymi owocami i warzywami nadadzą kuchni domowego charakteru – warto umieścić też na blacie dowolny sprzęt kuchenny (np. jeden z robotów), aby pomieszczenie od razu po wejściu przywodziło na myśl zamiłowanie do kulinarnych eksperymentów.
  • Drewno w kuchni – wygląda szlachetnie, ociepla klimat i dodaje jednolitym meblom wyrazu. W kuchni, śmiało możesz wymienić płytki podłogowe na lakierowane panele, odporne na wilgoć i parę towarzyszące gotowaniu. Nie możesz zmienić podłogi? Nadaj nowe życia meblom! Nawet najbardziej nijaka kuchnia zyska na charakterze, jeśli pomalujesz blaty preparatem imitującym naturalne drewno. Utworzenie iluzji wymaga trochę czasu – aby odwzorować naturalne słoje, trzeba nałożyć najpierw zwykłą jednolitą farbę, później – masę dekoracyjną, a na końcu: impregnat. Efekty są jednak zniewalające, a cała procedura dość tania. Jakie połączenie barw wybrać? Najbardziej klasyczne rozwiązanie to kuchnia biała z drewnem – choć świetnie wypadnie też beż, orzech czy mięta.
  • Amerykański sen – twoje meble okalają ściany, a na środku niewiele się dzieje? To idealna chwila na postawienie w centralnej części kuchni wyspy lub barku, znanych z przestronnych, amerykańskich wnętrz. Barek sprawdzi się w kuchniach w stylu industrialnym – wybierz ciemny model na metalowych nóżkach i wyeksponuj na nim najlepsze domowe trunki.
  • Odrobina kontrastu – jeśli wprowadzisz do kuchni mocne barwy, kontrastujące z jasnymi blatami, wnętrze nabierze głębi i stanie się bardziej eleganckie. Najlepszym rozwiązaniem jest odmalowanie jednej ze ścian na czerń czy mocny brąz. Jeśli jednak nie chcesz sięgać po pędzel, zdecyduj się na powieszenie na ścianach obrazów w ciemnych ramach, kontrastujących z jasną farbą czy płytkami. To rozwiązanie wykorzystywane często w stylistyce krajów nordyckich – każda kuchnia w stylu skandynawskim nabierze charakteru po dodaniu pojedynczych czarnych akcentów!