Aranżacja wnętrza to wymagający proces, który wymaga określonej wizji i umiejętności łączenia ze sobą różnych elementów wystroju. Aby czuć się dobrze i swobodnie w swoim domu, należy nie tylko wybrać odpowiadające naszemu poczuciu estetyki meble, ale też umiejętnie dobrać pasujące do nich dodatki. W ten sposób możemy stworzyć harmonijną, zgodną z naszymi wymaganiami i gustem, piękną przestrzeń. Jednym z ważniejszych dodatków w każdym domu są zasłony. Oprócz funkcji dekoracyjnej mają one także praktyczne zastosowanie – chronią naszą prywatność przed spojrzeniami przechodniów i sąsiadów, ponadto ochraniają nas przed zbyt ostrym światłem dziennym podczas słonecznych, letnich dni.

Jak dobrać zasłony do pokoju?

Przy wyborze zasłon do pokoju powinniśmy wziąć pod uwagę kilka elementów takich jak: ogólny wystrój danego wnętrza, rozmiar pomieszczenia, jego przeznaczenie oraz długość samych zasłon.

Inne wzory i kolory zasłon pasują bowiem do wnętrz stonowanych i eleganckich, a inne do ekstrawaganckich przestrzeni, stworzonych przez ludzi lubiących eksperymentować. Dobrze, gdy zasłony subtelnie współgrają ze stylem urządzonego wnętrza. Dobranie zasłon do rozmiaru pomieszczenia jest istotne, dlatego że odpowiednie zasłony są w stanie optycznie powiększyć lub zmniejszyć pokój. Zasłony w jasnych kolorach sprawią, że pomieszczenie wyda nam się bardziej przestronne, a te w kolorach ciemnych stworzą wrażenie, jakby pokój był nieco mniejszy. To właśnie dlatego zasłony o ciemnej barwie lepiej jest wieszać w dużych i jasnych pomieszczeniach.

Przy wyborze zasłon warto pamiętać o ich praktycznych funkcjach. Zwróćmy więc uwagę na to, czy wybierane zasłony mają wisieć w sypialni, salonie czy pokoju dziecinnym. W tym ostatnim sprawdzą się zasłony wzorzyste i wielokolorowe, które stworzą dzieciom przyjazną i przytulną atmosferę, jednocześnie pobudzając ich wyobraźnię. Zasłony w sypialni powinny zapewnić nam prywatność i możliwość komfortowego wypoczynku, dlatego w tym przypadku warto wybrać takie tkaniny, które nie będą przepuszczać światła. Dzięki temu łatwiej nam będzie nie tylko spać w nocy, ale także, w razie potrzeby, zdrzemnąć się w ciągu dnia.

Istotnym elementem, który zaleca się wziąć pod uwagę, jest długość zasłon. Zasłony mogą bowiem sięgać do podłogi (a nawet swobodnie opadać na nią) lub kończyć się mniej więcej na poziomie linii parapetu. Dobierając zasłony pamiętajmy również, że ich długość mierzymy od karnisza (nie od sufitu) do podłogi. W ten sposób zaoszczędzimy sobie pracy polegającej na ich skracaniu. Zasłony powinny bowiem sięgać mniej więcej do podłogi. Dopuszczalna przestrzeń pomiędzy końcem zasłon a podłogą to 1-2 cm, choć trzeba wspomnieć, że rosnącą popularnością cieszą się też zasłony, które „kładą się” na podłodze kilkoma lub nawet kilkunastoma centymetrami. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach, podczas gdy w pomieszczeniach mniejszych dobrym pomysłem mogą okazać się krótsze zasłony. W tym przypadku estetycznie zaprezentują się te sięgające około 10 cm w dół od linii parapetu. Takie rozwiązanie jest często polecane osobom, które posiadają zwierzęta domowe.

Jak dobrać zasłony do kolory ścian?

Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać, to umiejętna łączliwość kolorów. Niektóre kolorystyczne połączenia są klasyczne i sprawdzają się zawsze, a inne zaburzają harmonię, przez co ewidentnie nie będą dobrze się ze sobą komponować. Warto jest też zastanowić się nad efektem, jaki chcemy uzyskać poprzez użycie konkretnych kolorów zasłon. Ciepłe barwy zasłon są w stanie przełamać chłód białych lub szarych ścian i nadać wnętrzu przytulności, podczas gdy zimne kolory optycznie powiększą przestrzeń i będą dobrze uzupełniać nowocześnie urządzone pomieszczenia. Unikajmy zasłon w kolorze takim samym jak ściany, chyba że wybierzemy zasłony w ciemniejszym odcieniu. Wyjątkiem mogą być wnętrza w stylu skandynawskim, gdzie często do białych ścian dobiera się białe zasłony.

Intensywne kolory ścian

W przypadku ścian o intensywnym, wyrazistym kolorze, genialnie sprawdzą się zarówno zasłony gładkie, jak i te we wzorki. W tym drugim przypadku najlepiej jest, jeśli wzór będzie zawierał elementy koloru ścian. Do ścian żółtych z powodzeniem można dobrać gładkie, szare lub białe zasłony, a jeśli nie boimy się nieco odważniejszych zestawień, możemy wybrać zasłony w kolorze niebieskim. Do ścian pomarańczowych warto wybrać jasne, rozświetlające przestrzeń zasłony (na przykład białe lub kremowe), choć w dużych, pomarańczowych pomieszczeniach niezwykle elegancko zaprezentują się również welurowe zasłony czarne. Sprawdzonym i bardzo eleganckim zestawieniem w przypadku intensywnie zielonych ścian będzie wybór brązowych zasłon. Z kolei bordowe zasłony wspaniale podkreślą mocną czerwień na ścianach, którą możemy też rozjaśnić zasłonami białymi.

Naturalne kolory ścian

Przy wyborze zasłon, które będą dobrze wyglądać ze ścianami w stonowanych, naturalnych kolorach, warto sięgnąć po żywsze, bardziej energetyzujące barwy. Przykładem są ściany w bieli, które często aż proszą się o jakieś urozmaicenie i ożywienie. Dobrym pomysłem w takim przypadku będą zasłony żółte lub te w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni. Nieźle sprawdzi się też intensywny niebieski lub kolor brzoskwiniowy. Ciekawym połączeniem ze ścianami w kolorze błękitnym okażą się szare i białe zasłony. Ciepłym i przytulnym zestawieniem jest też błękit z pastelowym, pudrowym różem. Delikatnym, jasnożółtym ścianom dynamiki dodadzą z kolei zasłony w soczystych, intensywnych kolorach, np. niebieskie, pomarańczowe, a nawet brązowe.

Zasłony gładkie czy wzorzyste?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od poziomu wyrazistości koloru naszych ścian i oczywiście naszych osobistych preferencji. W przypadku ścian o intensywnej, a nawet jaskrawej barwie dobrze sprawdzą się zasłony zarówno gładkie, jak i wzorzyste, przy czym jeśli chodzi o wzory, możemy pozwolić sobie tutaj na więcej. Ciekawą i estetyczną aranżację stworzą zasłony z wzorami wyrazistymi, o większych rozmiarach. W przypadku ścian bardziej stonowanych warto być ostrożnym – wprawdzie możemy śmiało wybrać zarówno wzorzyste, jak i gładkie zasłony, jednak wzorki powinny być delikatniejsze, aby całość nie robiła kiczowatego wrażenia. Pamiętajmy też, aby rodzaj wzoru na zasłonach był dopasowany do całej stylistyki danego pomieszczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zasłon?

Oprócz wspomnianych wyżej elementów warto również dobrać długość i kolor zasłon do rozmiaru samego okna. Im większe okno, tym lepiej będą komponować się z nim zasłony długie. Bez obaw możemy też wówczas do niego dobierać zasłony w nieco ciemniejszych barwach. Z kolei okna małe znacznie lepiej zaprezentują się z zasłonami krótszymi i jasnymi. Dobrze byłoby (choć nie jest to kwestia decydująca o udanej aranżacji), jeśli kolor zasłon będzie pasował nie tylko do ścian, ale także do mebli i innych dodatków, które znajdują się w pomieszczeniu. Powodzenia w urządzaniu wymarzonego wnętrza!