Ósma edycja konkursu MŁODZI NA START za nami. W ostatnia niedzielę jury w składzie Małgorzata Szczepańska - nasza redaktor naczelna, Ewa Janczukowicz-Cichosz – kierownik Centrum Designu Gdynia, Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Cieszyn, Ryszard Balcerkiewicz – członek zarządu Noti, Marek Adamczewski – projektant, wykładowca akademicki, Tomasz Augustyniak – projektant wydało swój werdykt. Oto nagrodzone projekty.

Pierwsze miejsce, 10 tysięcy złotych: Stół Sneda, autor Kacper Kunicki
Stół zaprojektowany do salonu z dużymi przeszklonymi drzwiami z widokiem na ogród. Ten kontekst podyktował skośny kształt blatu i geometrię nóg, która zmienia się w ciekawy sposób w zależności od kierunku obserwacji.

Drugie miejsce, 5 tysięcy złotych, ex aequo:

90°, autorka Aleksandra Szewc  
Projekt lampy łączący właściwości folii polaryzacyjnej z technologią LED. Poprzez obrót dysku użytkownik może decydować o intensywności światła, zmieniając nastrój panujący w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki użyciu folii polaryzacyjnej. W dobie digitalizacji i coraz większego oddalenia od fizycznej interakcji z przedmiotami, 90° pozwala przywrócić zanikający kontakt użytkownika z fizycznym produktem.

Ukojenie , autorka Jagoda Nowak-Bieganowska
Ten zestaw ma każdego dnia przypominać, żeby poświęcić trochę czasu dla siebie i posłuchać własnych myśli. Rozszerzający się ku dołowi kształt przywodzi na myśl silne oparcie – karafka nie stoi spięta na baczność, jej masa spływa miękko, zgodnie z grawitacją. Wcięcie w górnej partii buduje atmosferę bliskiego kontaktu, pozwala metaforycznie dotknąć wnętrza naczynia. Dwie szklanki są powtórzeniem cech karafki. Choć różnią się kształtem, pasują do siebie, uzupełniają się. 

Nagroda specjalna - publikacja wywiadu na łamach ELLE Decoration, PiggyB 2.0., autorka Katarzyna Mazurek
Hołd złożony tradycyjnej śwince skarbonce. Niedookreślony, płynny kształt oscyluje pomiędzy dziecięcym rysunkiem a organiczną formą, przywodząc na myśl wspomnienia z dzieciństwa. PiggyB w pierwotnej wersji nie posiadała otwarcia, żeby podkreślić, że moment wydobycia zawartości jest równoznaczny ze zniszczeniem ceramicznej skarbonki. Wersja 2.0 posiada jednak otwór z zamknięciem w postaci korkowego ryjka, żeby nie łamać serc użytkowników.

Zaproszenie od firmy Noti: zestaw krzeseł IDO, autorka Kinga Pawlik
Zestaw krzeseł do restauracji zrealizowany we współpracy z firmą Fameg. Tworzą go proste krzesła wykonane z drewna bukowego. Lekka konstrukcja o łatwych do czyszczenia powierzchniach umożliwia układanie krzeseł jedno na drugim. Niewielka ilość elementów konstrukcyjnych krzesła, połączonych ze sobą w niewidoczny sposób, zapewnia jego lekkość, odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Zestaw składa się obecnie z krzeseł w wersji tapicerowanej i lakierowanej oraz fotela z podłokietnikami.