CultureFORM  - kategoria Tubądzin Design Awards

CultureFORM to kategoria specjalna, która pojawiła się w tegorocznej edycji konkursu Tubądzin Design Awards. Biorący w niej udział projektanci, architekci i studenci tych kierunków mogą zgłaszać prace związane z dziedzictwem kulturowym swoich krajów, miast czy społeczności, do których przynależą. Mogą również zaprezentować projekt przestrzeni promującej kulturę krajów w jakich nie mieszkają na co dzień, proponując rozwiązane wpływające na możliwość codziennego obcowania z dziedzictwem tamtych regionów.  Ich zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni uwzględniających wyjątkowe aspekty otoczenia, które wiążą się z historią, tradycją czy wartościami danego regionu świata. 

Domki na drzewach

Drugi etap kategorii właśnie dobiegł końca. Międzynarodowe jury wyłoniło zwycięzcę. Jest nim Yi Yang Chai z Malezji, a jego praca to „Lanterns in the woods” . Projekt młodego architekta opiera się na motywie domku w koronach drzew oraz idei życia w harmonii z naturą. Kompleks składa się z domków na drzewach przywodzących na myśl azjatyckie lampiony albo tureckie lampy mozaikowe. 

- CultureFORM to wyjątkowa kategoria, która zapewnia projektantom szerokie pole dla kreatywnych działań. Wychodzące z ich kultur, tradycji i głęboko zakorzenionych wartości wizje oraz pomysły mają szansę odmienić świat, który znamy, nadać mu nieco odmiennego charakteru, a jednak wciąż bazować na tym, co znane i cenione. Już wiemy, że tworzenie pięknych przestrzeni z elementami kultury ma bezpośredni wpływ na doświadczenia estetyczne pokoleń, budowanie właściwych postaw.– wyjaśnia Ewa Kryszkiewicz, manager  działu  rozwoju i współpracy z architektami w Grupie Tubądzin. – Zwycięzca drugiego etapu kategorii w niezwykle ciekawy sposób zamienia biżuteryjne detale  na konstrukcję budynków i naturalną przestrzeń, dzięki czemu zyskuje ona wręcz symboliczny wymiar. – dodaje.

Zwycięzca otrzymał nagrodę finansową w kwocie 1000 EURO, a także zostanie zapewniona promocja jego projektu w Tubądzin Design Community. Wywiad z autorem przeczytamy w ELLE Decoration, a publikacje dotyczące jego pracy i podejścia do projektowania pojawią się w licznych mediach branżowych, na stronach partnerów konkursu, w mediach społecznościowych organizatora.

Wyróżnienia

Organizator konkursu dodatkowo wyróżnił prace:
Autor projektu: Aman Tair (Pakistan), “Darya ki oat mein”(urdu) , nazwa inwestycji: An Inhabitable Wall
Autor projektu: Farnaz Manzour (Iran), Port of cultures,