W okresie zimowym, gdy słońce zachodzi zanim zdążymy jeszcze wyjść z pracy, sposób aranżacji wnętrz w naszych domach jest szczególnie istotny. Mieszkanie powinno być przytulne, jasne, tak abyśmy z chęcią spędzali w nim długie, chłodne wieczory. Surowość stylu skandynawskiego wydaje się nie pasować do takiego wyobrażenia – stąd też liczne eksperymenty nad jego modyfikacją, w wyniku których powstał styl japandi.

Japandi to połączenie skandynawskiego minimalizmu z japońską harmonią i funkcjonalnością. Wielowiekowa kultura Japonii wprowadza do wnętrza elementy buddyzmu – równowagę i umiar. Nie ma tu miejsca na zbędne, kurzące się bibeloty. Każdy przedmiot musi pełnić jakąś funkcję. Mieszkanie powinno stanowić oazę spokoju i dlatego częstym zabiegiem jest wprowadzanie do niego dużej ilości surowców naturalnych. Ulubione materiały stylu japandi to len, wiklina, czy bambus. Jego nieodłącznym elementem są również rośliny – wiadomo przecież, że nic tak nie uspokaja jak bliskość natury.

W mieszkaniu urządzonym w stylu japandi dominują kolory ziemi – brąz, beż, cze przygaszona zieleń. Jego nieodłącznym elementem jest również drewno – w szczególności jeśli chodzi o meble. Powinny być one proste, naturalne i umieszczone we wnętrzu w konkretnym celu. Ponadto ich zakup musi być przemyślany – japandi nie ulega konsumpcjonizmowi, wybieramy więc porządne wyroby, które pozostaną z nami na dłużej. Produkty zgodne z duchem stylu japońsko-skandynawskiego oferuje polska marka take me HOME. Meble stworzone przez polskich, jak i zagranicznych projektantów służą na lata, nie przejawiają bowiem chwilowych trendów, są uniwersalne i ponadczasowe. Wśród naszych faworytów znalazły się drewniane krzesła z kolekcji Dante – połączenie współczesnego designu z duńską klasyką z lat 70 ubiegłego wieku.

Po więcej inspiracji zajrzyjcie do naszej galerii!