Ciasnota, małe klatki i metalowe pręty w ZOO to już raczej przeszłość. Współcześnie placówki starają się stworzyć swoim podopiecznym jak najlepsze warunki. W tym kontekście warto rzucić okiem na projekt duńskiego studia BIG. Ich Zootopia zakłada przekształcenie funkcjonującego od lat 60 ubiegłego wieku jutlandzkiego ogrodu Givskud w prawdziwe ZOO przyszłości. 

Klasyczne wybiegi dla zwierząt zastąpią tu duże połacie terenu, po których swobodnie będą poruszały się gatunki mogące ze sobą przebywać w zgodzie. Architekci zaprojektują więc mini ekosystemy: Azję, Afrykę i Ameryki. Przewidziano między innymi sawannę, las, duże oczka wodne. Schronienia dla poszczególnych zwierząt będą szyte na miarę i tak na przykład pandy dostaną bambusowe domki, dla słoni indyjskich przewidziano ryżowe wzgórze, a dla niedźwiedzi dużo skalnych i drewnianych elementów. Co ciekawe, projektanci opracowali także wiele pomysłowych sposobów na ukrycie ludzi przez zwierzętami, tak by te nie były niepotrzebnie niepokojone. Będzie to na przykład system weneckich luster, czy bunkier zakopany pod ziemią jako obserwatorium dla odwiedzających. W Zootopii najważniejsze będą zwierzęta i ich dobrostan.

Przez teren o powierzchni 300 akrów będzie biegła czterokilometrowa ścieżka dla odwiedzających z trasą pieszą i rowerową. Dziedziniec ogrodu zostanie wpuszczony w nieckę w ziemi. Pomieści kasy, restauracje, sklepy, toalety i strefę rekreacyjną. Jak się Wam podoba ten koncept?