Zofia Nasierowska w Google Doodle

Mamy tu fanów Google Doodle? Koniecznie sprawdźcie dzisiejszą grafikę. Obrazki w logo popularnej wyszukiwarki przypominają o ważnych datach i postaciach, często bawią, albo po prostu umilają dzień. Bohaterką dzisiejszego Google Doodle, widocznego w Polsce, UK, na Islandii, w Peru, Chile i Argentynie jest polska fotografka Zofia Nasierowska. Na obrazku widzimy aparat fotograficzny z obiektywem. Z wyświetlacza delikatnie uśmiecha się do nas Zofia Nasierowska.

Zofia Nasierowska - krótkie bio

Zofia Nasierowska przyszła na świat w 1938 roku w podwarszawskich Łomiankach. Jej pierwszym nauczycielem fotografii był ojciec - Eugeniusz Nasierowski, także fotograf. Dziewczynka pierwsze zdjęcia robiła już w wieku siedmiu lat, a jako nastolatka rozpoczęła naukę w warszawskim technikum fototechnicznym. Potem przyszedł czas na studia na wydziale operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej imienia Leona Schillera w Łodzi. To właśnie wtedy poznała między innymi Jerzego Skolimowskiego, Agnieszkę Osiecką i Romana Polańskiego.

Czytaj także: Zaha Hadid w Google Doodle

Fotografie Zofii Nasierowskiej

Zofia Nasierowska fotografowała przyrodę, zdarzały się jej także reportaże, ale jej konikiem były przede wszystkim portrety. Na swoich zdjęciach uwieczniała często ludzi kultury: aktorów, reżyserów, pisarzy, muzyków. Do jej najsłynniejszych zdjęć należą portrety Beaty Tyszkiewicz, Kaliny Jędrusik, Jerzego Waldorfa, Jerzego Kawalerowicza, czy Gustawa Holoubka. Fotografie często lądowały na okładkach popularnych w PRL-u magazynów: "Przekroju", "Kobiety i życia", "Zwierciadła". Styl Nasierowskiej? Czerpiący z przedwojennej fotografii, nieco glamour, wykorzystujący wszystkie atuty światła. Prace Zofii Nasierowskiej prezentowane był także na wielu wystawach, zarówno polskich jak i zagranicznych. 

Prywatnie Zofia Nasierowska była żoną reżysera Janusza Majewskiego i mamą dwójki dzieci. Po wielu latach zawodowej aktywności fotografka zmuszona była do tego, by odłożyć aparat na półkę. Wszystko przez chorobę oczu. Nasierowska napisała też wiele książek, w tym o gotowaniu - lubiła porównywać cały proces przygotowania potraw właśnie do robienia zdjęć. Odeszła 3 października 2011 roku, jej grób znajduje się na  Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.