Nagrody Red Dot Awards nie bez powodu nazywana jest "Oskarami designu". Są bez wątpienia jednymi z najważniejszych w swojej dziedzinie. Stanowia gwarancję najwyższej jakości produktów i doskonałego wzornictwa.

Tegoroczne wyróżnienia są efektem oceny specjalnej komisji, w skład której wchodziło 41 niezależnych specjalistów z całego świata: freelancerów, profesorów i związanych z designem dziennikarzy. Pod uwagę wzięto następujące cechy produktów: innowacyjność, wysoką jakość, funkcjonalność i ekologiczne podejście do procesu produkcyjnego.

Oficjalna gala rozdania nagród odbędzie się 4 lipca w Essen – wszystkie nagrodzone meble zostaną zaprezentowane na wystawie "Design on Stage", której elementy po czterech tygodniach tradycyjnie staną się częścią stałej ekspozycji Red Dot Design Museum Essen.

 W tym roku do konkursu zgłoszono ponad  50 000 projektów z 57 krajów. Podobnie jak w latach ubiegłych polscy projektanci zaprezentowali bardzo wysoki poziom i zdobyli aż 15 nagród Red Dot. Oto nasi laureaci:


Wielkoformatowe płytki Star Maker proj. Massive Design Maca Stopy dla Laminam (Włochy) - Red Dot Best of the Best. To trójwymiarowaukładanka pięciokątnych gwiazd, które wpisane są w większe, sześciokątne cieniowanie. Zaawansowana geometria wzoru cieniowania powoduje możliwość uzyskania wielu wzorów ułożenia tych płyt poprzez odpowiednie ich obracanie co 90 stopni i zestawianie z płytami sąsiednimi. Mozaika drobnych elementów o zorganizowanej strukturze stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej aranżacji przestrzeni zarówno komercyjnej, jak i mieszkalnej. Pierwszym budynkie, w którym je zastosowano jest warszawski biurowiec ( w budowie) Warsaw Spire.

Laminam Star Maker, proj. Mac Stopa, fot.mat.pras.

Mozaiki ścienne Pebble Collection proj. Massive Design Maca Stopy dla Mosaico Digitale - Honourable Mention 

Kolejna nagroda dla Maca Stopy i kolejny rewolucyjny pomysł na pokrycie ścian. Kolekcja klimatem nieco przypomina tradycyjne mozaiki spotykane w krajach sródziemnomorskich. Jej elementy przypominają kolorowe kamyki, które tworzą geometryczne wzory. Można na nie naniesć dowolny nadruk. Są lekkie, trwałe, wodoodporne i bardzo wytrzymałe a poza tym bardzo efektowne.

Pabble Collection, fot.mat.pras


Fotel Tulli proj. Tomka Rygalika dla Noti (na zdjęciu poniżej) - Red Dot

Forma fotela jest jednocześnie efektowna, a zarazem nieskomplikowana. Jej charakterystycznym elementem są subtelnie rozchylone podłokietniki. To próba zachowania ciągłości polskiej myśli projektowej w meblarstwie dyskretnie odnosząc się do fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku.

Fotele Tulli, fot.mat.pras.


Kolekcja meble łazienkoweTwins od Koło - Red Dot

Prosta, funkcjonalna forma, która znajdzie zastosowanie w każdej łazience. Umywalki sa kompatybilne z  bardzo pojemnymi szafkami, które można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc ciekawe, indywidualne aranżacje. W drzwiach w łatwy sposób można przełożyć zawiasy i zmienić stronę otwierania. Dzięki temu bliźniacze modele mebli po zsunięciu, tworzą pojemną, dwudrzwiową szafkę.

.

Kolekcja Twins, Koło, fot.mat.pras


Wanna Silvia firmy Marmite (Marmite Design Team: design Marta Gębska, konstr. Zbigniew Piasecki) - Red Dot

Wanna doceniona m.in. za ergonomiczną konstrukcję, która odpowiada ludzkiemu ciału – jest szersza w ramionach i zwęża się w kierunku stóp. Dodatkowo zastosowano zintegrowany przelew, do tej pory jeszcze niedostępny w masowej produkcji, dzięki czemu można znacznie obniżyć zużycie wody z 280 l do 130 l.

Wanna Silvia, fot.mat.pras.


Fotelik samochodowy Avionaut Ultralite proj. Ergo Design dla Karwala - Red Dot

Celem projektantów było stworzenie absolutnie bezpiecznego i wygodnego fotelika samochodowego dla dzieci.  Wyposażono gow system i-Size zapewniający nadzwyczajne bezpieczeństwo dla dziecka, a do tego waży mniej niż 2,5 kg! Został wykonany z nowych kompozytów i węgla dzięki czemu jest nie tylko niezwykle lekki, ale również bardzo wytrzymały i absorbujący energię.

Fotelik Avionaut Ultralite, fot.mat.pras.

Okno DEF-D U6 od Fakro - Red Dot

Łączy wysoką jakość z technologiczną doskonałością i minimalistyczną formą.

Okno DEF - Fakro, fot.mat.pras.


Listwa oświetleniowa QL002 proj. Bogumiła Zawada dla Mardom Decor - Red Dot

Listwa oświetleniowa, po zamontowaniu podwójnych źródeł światła, oświetlone zostaną jednocześnie dwie płaszczyzny np. sufit i ściana. Wykonana z materiału pokryty powłoką ułatwiającą malowanie. Jest lekka, twarda, odporna na wodę i wilgoć, odporna na zmywanie, niepalna oraz nietoksyczna.

Listwa oświetleniowa QL002, fot.mat.pras.


Pilot radiowy G3+ proj. Joanna Leciejewska oraz Piotr Kijo dla Mobilius Motor - Red Dot

To mały, trzykanałowy, dyskretny kontroler z dwukierunkową komunikacją. Wychodząc z domu można zamknąć wszystkie rolety, otworzyć bramę garażową oraz wyjazdową i otrzymać informację czy nie wystąpiła blokada któregoś z napędów.

Pilot Mobilius G3+,fot.mat.pras.Płytki podłogowe Trakt od Ceramika Paradyż - Red Dot

Kolekcja bazuje na dwóch zestawieniach kolorystycznych inspirowanych naturą w czystej postaci – łagodny beż i umbra oraz ostrzejsza nieco kompozycja trzech różnych szarości. Wszystkie jej elementy mają niepowtarzalny rysunek, dzięki czemu na ścianie lub podłodze powstaje dynamiczny wzór.

Kolekcja Trakt- ceramika Paradyż, fot.mat.pras


System mebli biurowych Play and Work proj. WertelOberfell dla Nowy Styl Group - Red Dot

Ten system meblowi biurowych łączy w sobie wszystko, co jest niezbędne do stworzenia warunków, które zapewnią najbardziej efektywną pracę zespołową. Specjalnie zaprojektowany panel o strukturze metalowej drabinki, do których można dobrać dodatkowe akcesoria oraz półki, ułatwia swobodną komunikację między członkami zespołu.
Różnorodne konfiguracje kolorystyczne pomogą podkreślić indywidualny styl. Lekkie bryły biurek na metalowych nogach o ciekawym kształcie litery U w połączeniu z nowoczesną kolorystyką to design wspierający kreatywność. Połączenie biurek z szafami pomaga zachować porządek na biurku nawet podczas codziennej twórczej pracy.

System mebli biurowych Play and Work, fot.mat.pras.


Notesy Qbook od Edica - Red Dot

Notatnik, któremu oryginalny i unikatowy wygląd nadają okładka i brzegi wypełnione taką samą, intensywną barwą. Ma minimalistyczną formą - o idealnie dopasowanych krawędziach kartek i okładki. Do jego produkcji wykorzystano najnowsze technologie i wysokiej jakości materiały dzięki swojej elastycznej oprawie może być zwijany i rolowany. Jest też odporny na zagniecenia i odkształcenia.

Notatniki Qbook, fot.mat.pras.


Telewizory Sharp od UMC Poland -  dostały aż 3 nagrody Red Dot

Fabryka Sharp w Ostaszewie, fot.mat.pras.

tekst: Anna Chwalińska