Na takie rozwiązanie miłośnicy rowerów czekali latami. Już niedługo, bo za trzy lata, ma powstać 400 kilometrowa trasa rowerowa z Raciborza ciągnąca się wzdłuż Odry aż nad sam Bałtyk do Świnoujścia. Inwestycja nazwana Blue Velo będzie przebiegała przez obszar 5 województw Polski Zachodniej. Miejscami znajdzie się także na terenie Niemiec (tuż przy rzece). Podobne trasy zlokalizowane są na przykład wzdłuż Łaby i Dunaju i cieszą się ogromną popularnością.  
Rowerzyści dostaną do swej dyspozycji bezpieczną i profesjonalnie przygotowaną trasę biegnącą w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, w sąsiedztwie Odry i terenów zielonych oraz nieopodal atrakcji turystycznych poszczególnych regionów. Będą mogli skorzystać ze specjalnej infrastruktury (punkty gastronomiczne czy serwisowe dla sprzętu). 
Niewielkie fragmenty tej trasy już istnieją. Wkrótce zaś dzięki nowym inwestycjom mają połączyć się w całość tworząc Blue Velo. Całość ma mieć spójny architektonicznie wygląd i jednolite oznakowanie. Jako miłośnicy dwóch kółek bardzo kibicujemy temu projektowi! A Wy co myślicie? Macie ochotę na rowerową przejażdżkę dobrze przygotowanym szlakiem aż nad samo morze?