Dzisiaj zabieramy Was w okolice w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego. To tu, wśród zieleni stanął  dom zaprojektowany przez zespół młodej poznańskiej pracowni projektowej Trabendo (w składzie Łukasz Nowak, Katarzyna Stawarz-Nowak). 

Dom jednorodzinny pod Poznaniem

Forma budynku nawiązuje wprost do tradycyjnej zabudowy wielkopolskich wsi. Elewację pokrywa tu drewno i cegła. Budowla ma czytelny układ funkcjonalny. Bryła frontowa mieści strefę wejściową, kuchnię oraz pomieszczenia gospodarczo-techniczne. Bryła środkowa to przestrzeń dzienna z widokiem na horyzont wielkopolskich łąk, zaś bryła domykająca, zlokalizowana wgłębi terenu, skrywa prywatną strefę domowników - sypialnie i łazienkę, połączone bezpośrednio z prywatną częścią ogrodu. 

Ekologiczne rozwiązania

W realizacji zastosowano szereg proekologicznych rozwiązań. gruntową pompę ciepła o modulowanej mocy grzewczej, ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i z wbudowanym modułem chłodzenia pasywnego. Dodatkowo zainstalowano moduł wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zapewniający podwyższony komfort cieplny w budynku i zwiększający wydajność pompy ciepła. Energia zakumulowana w powietrzu, które wypełnia budynek, może zostać wykorzystana do regeneracji kolektora gruntowego. Dzięki zastosowanym systemom monitorowania możliwe jest sterowanie układem centralnego ogrzewania i wentylacji z dowolnego miejsca na świecie. Południowe połacie dachów wyposażono w 33 moduły fotowoltaiczne. Ciekawostka: na podstawie dotychczasowej eksploatacji można założyć, że instalacja ta całkowicie zabezpieczy roczne, całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie dom w Zaciszu Leśnym jest więc eksploatacyjnie niemal bezkosztowy.