Górale Podhalańscy od wieków mają świadomość swojej odrębności kulturowej, a to przekłada się na kultywowanie wśród nich lokalnych tradycji: ubiorów, muzyki, sztuki, kuchni, a także charakterystycznego stylu architektonicznego, stworzonego w latach 90. XIX wieku przez Stanisława Witkiewicza. Rozkochany w podhalańskiej sztuce Witkiewicz czerpał swoje inspiracje między innymi z twórczości artystów związanych z wiedeńską Secesją, niemieckim Jugendstil oraz paryską Art Nouveau, gdyż to, co łączyło te nurty to przekonanie, że rzemiosło artystyczne jest sztuką wysokiej rangi, a przedmiot użytkowy powinien być przygotowany i przemyślany przez projektanta w każdym szczególe. W dużej mierze to właśnie dlatego styl zakopiański, który był z początku stylem stricte architektonicznym, przyjął się także w meblarstwie, tkaninach, sztuce użytkowej, instrumentach muzycznych, modzie czy ceramice. Lokalni artyści styl ten zrozumieli od razu jako ciągłość swojej ludowej tradycji, kontynuację motywu “odwiecznej chaty podhalańskiej”. Dlatego dziś, w szerszym ujęciu określenie „styl zakopiański” obejmuje wszystkie przejawy przenikania ludowej sztuki Podhala do kultury ogólnonarodowej.

Jak podaje dr. Eljasz Radzikowski w swojej książce o stylu zakopiańskim, pierwsze meble projektowane były według starych wzorów w zbiorach pp. Dembowskich w r. 1886 przez p. Andrzeykowiczównę, i wtedy też były wykonane. Stylowe, drewniane meble i sprzęty w stylu podhalańskim coraz szybciej zapełniały nie tylko domy i pensjonaty w Zakopanem, ale zaczęły też podróżować po świecie, nawet w formie adaptacji czy naśladownictwa. Kamieniem milowym w historii stylu było założenie w r. 1909 w Zakopanem Towarzystwa „Sztuka podhalańska”, grupującego miejscowych artystów.

Znaczenie stylu podhalańskiego jest nie do przecenienia, gdyż ma on podłoże zarówno artystyczne, jak i społeczne. Artystyczne – gdyż styl ten stworzył nowe artystyczne wartości, społeczne dlatego, że utrwala charakter lokalnej społeczności. Nic więc dziwnego, że rodzina Bachledów, których korzenie rodu sięgają XVII wieku, w eleganckich wnętrzach Bachleda Resort, pielęgnuje rodzime artystyczne tradycje.

Bachleda Resort to niezwykły kurort w samym sercu Zakopanego z pieczołowicie zaprojektowanymi wnętrzami, które zachwycają już od wejścia. Ciepły i klimatyczny wystrój, czerpiący z najpiękniejszych elementów lokalnego wzornictwa. Oryginalny design łączy nowoczesną funkcjonalność z ciepłem naturalnych materiałów: drewna, kamienia, skóry. Ręcznie wykonane na specjalne zamówienie elementy dekoracyjne nawiązują do tatrzańskiej roślinności i góralskiego wzornictwa. W pokojach i apartamentach dominują jasne kolory, nawiązujące do kolorów ziemi, wzbogacone eleganckimi dodatkami i regionalnymi akcentami. Dzięki dbałości o detale i wierności tradycji Grupa Bachleda wypracowała swój niepowtarzalny styl, który w nowoczesny i godny mistrza sposób łączy elementy stylu zakopiańskiego, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza z nowoczesnym designem.

Piękną bryłę i wnętrza obiektu zobaczycie w galerii.