Gorące, upalne lato i duża ilość wolnego czasu to doskonała recepta na spędzenie choć kilku dni w zaciszu domowego ogródka.  W naszym najnowszym artykule podpowiadamy, które zadaszenie tarasu i balkonu jest najlepsze i dlaczego.

Zadaszenie tarasu i balkonu - kilka ważnych porad

Wiele zależy od tego jak dużą przestrzenią dysponujesz. Jeśli jest ona niewielka warto zastanowić się nad odporną na zabrudzenia i zmieniające się warunki atmosferyczne osłoną. Do wyboru są różne materiały, wybieraj te w stonowanych neutralnych barwach ziemi. Dzięki temu zyskasz pewność, że ta opcja posłuży więcej niż na jeden sezon. Poliwęglan, drewno, sztuczne tworzywa, żakard, organtyna, len połączony z bawełną. Ilość dostępnych na rynku surowców przyprawia o zawrót głowy. Jeśli wahasz się, jaką tkaninę wybrać, zastanów się nad własnymi potrzebami i możliwościami. Zamiast plastiku zdecyduj się na organiczne, przyjazne dla środowiska materiały.

Zadaszenie tarasu i balkonu - wygodna markiza

Wsparta na metalowych wspornikach markiza to doskonałe rozwiązanie, które zadowoli najbardziej wymagające osoby. Podwieszona pod sufitem tkanina wygląda estetycznie i jest bardzo mocna. Sprawdzi się w niemal każdym klimacie, jest wygodna (wiele zadaszeń posiada wmontowane czujniki wiatru i ciepła). Dzięki temu sprzęt sam się otwiera i zamyka. Sterowane pilotem zadaszenie to świetna opcja, gdy marzysz o odpoczynku.

Zadaszenie tarasu i balkonu - komfortowa pergola

Pergola to opcja dla osób marzących o odcięciu się od zgiełku miasta i uporczywych sąsiadów. Dzięki ruchomym elementom możesz dostosowywać ilość wpadających promieni słonecznych, a także umieścić ją na najwyższych poziomach bloku. Dobrym pomysłem jest inwestycja w żaluzje segmentowe w naturalnych jasnych odcieniach złamanej bieli, beżu i szarości. Dzięki temu pomieszczenie będzie się wolniej nagrzewać.

Zadaszenie tarasu i balkonu do zadań specjalnych

Nieco inaczej wygląda sprawa z zadaszeniami "na stałe". Te dobudowane do gmachów wymagają specjalnych pozwoleń budowlanych, często także zgody spółdzielni, w której znajduje się mieszkanie. W przypadku budowli historycznych sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana - ewentualna zabudowa wymaga zezwoleń konserwatorskich. Bezproblemowa będzie osłona materiałowa. Pomyśl o zadaszeniu nie wymagającym montażu od góry. Ze względu na większe wymiary to rozwiązanie idealnie sprawdzi się w wolno stojących domach. Materiałowy daszek - żagiel i parasol to najpopularniejsza osłony, które z łatwością zmieszczą się na balkonie. Jeśli myślisz o całorocznej ochronie przed słońcem i deszczem potrzebna byłaby wiata plus odpowiednie ogrzewanie. Tego typu sprzęty mają wiele zalet, warto jednak wymierzyć wnętrze, jakim dysponujesz. Jeśli przestrzeń posiada niecodzienne wymiary zawsze możesz zamówić konkretny okap. Ryzyko, że przedmiot nie będzie pasował zmaleje wówczas do zera.