Porcelanowe serwisy zaprojektowane w połowie XX wieku przez doskonałych, polskich projektantów nadawały spotkaniom rodzinnym i towarzyskim odświętnego charakteru. Przechowywane za szybkami serwantek i meblościanek były zastawą świąteczną, używaną na szczególne okazje. Nowoczesne, geometryczne lub organiczne bryły dzbanków, mleczników i cukiernic często pokrywały dekoracje wykonywane ręcznie: malowane, drapane, nietypowo wyzłacane. Aktualnie to obiekty kolekcjonerskie, które do dzisiaj możemy spotkać w niejednym domu naszych rodziców! To fenomen bo na wyciągnięcie naszych rąk wciąż mamy dostępne, prawdziwe działa sztuki, a nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę. Wielobarwne lub graficzne -  czarno-białe zastawy, zachwycają swoją różnorodnością i potwierdzają potencjał wyobraźni polskich projektantów współpracujących z wieloma  fabrykami. Porcelanowe serwisy do kawy polskiego mid-century modern pozwalają zastanowić się nad zmianami naszych codziennych zachowań i przyjrzeć się z uwagą odchodzącej estetyce poprzedniego, analogowego wieku, do której tak chętnie odnoszą się młodzi projektanci.

Porcelana i kawa, to dwie prawdziwe namiętności pary kolekcjonerów Beaty i Jarka Bochińskich. Nie zawsze biała porcelana i zawsze czarna kawa nadają ramy ich codziennemu życiu. Po raz pierwszy zgodzili się pokazać część swojej kolekcji na wystawie w Studio Jagi Hupało - w wyjątkowym miejscu, w którym kreatywność dotyka każdego z nas w sposób bezpośredni, prawdziwy i namacalny.

"Serwisy do kawy są przeżytkiem. W czasach ekspresów do kawy - maszyn obsługiwanych guzikami - kruche, delikatne obiekty wydają się być niepotrzebną fanaberią. Wymuszają skomplikowany rytuał parzenia kawy wymagają czasu i uwagi. Każą żyć wolniej i uważniej.

Hedonistyczna przyjemność picia dobrej kawy z porcelanowych filiżanek jest dla wielu z nas czymś co zaczyna nasz dzień, ustawia nas i świat na właściwym miejscu, wyostrza jego kontury, dodaje mu mocy, wyrazistości. Bez jej smaku życie nie ma dynamiki, a bez dobrze zaprojektowanej filiżanki, właściwych proporcji. To są ważne sprawy." - mówi kolekcjonerka i historyk designu, Beata Bochińska. "Kto dzisiaj parzy kawę w dzbankach, nalewa mleko z mleczników i podaje napar w czarkach na podstawkach? A my to lubimy. Ten moment zatrzymania, namysłu, pięknego bycia i życia razem.” - dodaje Beata Bochińska

 

Wystawa wybranych ikon polskiego wzornictwa z kolekcji Beaty Bochińskiej, autorki książki "Zacznij kochać dizajn" - polecamy!
Akademia Jagi Hupało ul. Burakowska 5/7, Wystawa w ramach Nocy Muzeów - 18.05 2019, połączona ze spotkaniem z kolekcjonerką.