Wystawa „Słownik współczesnych łodzianizmów” jest kolejną próbą „myślenia obrazem”, które w obszarze sztuki i projektowania jest nie mniej ważne niż koncepcja i niepowtarzalny pomysł. Jest ona kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”, projektu, który powstał w 2019 roku w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. W ramach pierwszej odsłony, w której 23 polskich ilustratorów podjęło się zinterpretowania w formie graficznej (plakatu) słów i wyrażeń należących do gwary łódzkiej.

W tym roku chcemy kontynuować projekt, by słownik złożony z ilustracji mógł wzbogacić się o kolejne hasła. Wystawa, tak jak poprzednia edycja, organizowana jest przez Łódź Design Festival 2020 i Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Tym razem w Galerii Re:Medium przy ulicy Piotrkowskiej 113 zostanie zaprezentowanych 13 wielkoformatowych ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, aktualnie funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła ze słownika łódzkiego. Wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji. Urzekają oryginalnością form graficznych oraz ogromnym ładunkiem humoru. Charakteryzują się różnorodnością stylistyczną, lapidarnością i precyzją wypowiedzi, przejrzystą koncepcją, bogatą wizualnie szatą graficzną oraz ciekawą kompozycją. Ilustracje są żywe, kreowane z wdziękiem i polotem. Niektóre posiadają ukryte treści, co pozwala odbiorcy interpretować je na wielu poziomach. - mówią organizatorzy.

Autorami prac są współcześni polscy ilustratorzy z bogatym dorobkiem i sukcesami artystycznymi. Zaproszenie do projektu przyjęli: Karol Banach, Paula Dudek, Patryk Hardziej, Zuza Gadomska, Paweł Jońca, Bartosz Kosowski, Ola Niepsuj, Agata „Endo” Nowicka, Karolina Pawelczyk, Jacek Rudzki, Bożka Rydlewska, Dawid Ryski, Martyna Wójcik-Śmierska. Wszystkich twórców, którzy wzięli udział w projekcie, charakteryzuje i łączy doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego. Każdy z nich ma wypracowany własny styl i estetykę. Cel, który został przed nimi postawiony, to transformacja słów na język wizualny, ich artystyczna interpretacja. Kuratorzy wystawy to Adriana Michalska i Michał Piernikowski.

Ilustracje mają postać wielkoformatowych plakatów wykonanych w formacie 140 x 100 cm, opatrzonych wykorzystanym przez twórcę słowem/hasłem wraz z wyjaśnieniem jego znaczenia. Wśród zilustrowanych pojęć znalazły się słowa, skróty wyrazowe lub nazwy miejsc, obiektów charakterystycznych dla współczesnego języka mieszkańców Łodzi, m.in. bajaderka, plackarnia/placek, filmówka, stajnia jednorożców, Off-Piotrkowska, Manhattan, Buła, Limanka, Fala, Manu, Pietryna, Park Śledzia i Biała Fabryka. Warto podkreślić jeszcze jeden istotny aspekt projektu. Ekspozycji będzie towarzyszył bogaty program warsztatów plastycznych dla najmłodszych. Polecamy i zapraszamy. 


KIEDY i GDZIE?
04.09 – 17.10.2020
organizator: Łódź Design Festival 
miejsce ekspozycji: Miejska Galeria Sztuki – Galeria Re:Medium 113, ul. Piotrkowska 113
wernisaż: 17.09.2020, godz. 18.00 ( online)