Wystawa „Rygalik. Istota rzeczy” rozpocznie się 4 lipca w Muzeum Miasta Gdyni jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Gdynia Design Days 2015 i będzie prezentować osiągnięcia reprezentanta młodej generacji polskiego projektowania – Tomka Rygalika. Przybliży osiągnięcia zarówno projektanta, jak i prowadzonej przez niego pracowni Studio Rygalik.

Tomek Rygalik odbywał praktykę w światowych firmach i biurach projektowych między innymi w USA, związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, realizował projekty dla europejskich instytucji. Wystawa "Rygalik. Istota rzeczy" ma na celu pokazanie najważniejszych prac projektanta – zarówno tych pochodzących ze wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiących trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki.

Obiekty będą pogrupowane wokół kilku idei, wartości, które stanowią swego rodzaju credo artystyczne projektanta. Ważnym elementem wystawy będą także prezentacje multimedialne, które wprowadzą widza w proces projektowy i powstawanie produktu. Przedstawią także zapis dokumentujący innego rodzaju twórczość Tomka Rygalika i pracowni Studio Rygalik, a mianowicie działania w przestrzeni publicznej, pracę dydaktyczną oraz eksperymenty przeprowadzane podczas różnego rodzaju warsztatów.

Tomek Rygalik – studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w Pratt Institite w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Platforma PG13). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty – wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged.

Studio Rygalik – powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 roku została w Studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu, jak również na łamach międzynarodowej prasy: „Icon”, „Interni”, „Wallpaper”, „Experimenta”, „Blueprint”, „New York Times” i „Financial Times”.