Wojciech Sadley to malarz niekonwencjonalny, eksperymentator. rysownik, twórca kolaży, witraży, architekt wnętrz, autor kompozycji przestrzennych. Słynie z tego, że do wyrażenia swojej twórczości używa najczęściej medium tekstylnego. A najbliższą mu tkaniną, na której poznanie ciężko pracował, której dźwięk – jak mówi – potrafi usłyszeć, jest jedwab. Materiał, który jak kobieta bywa nieprzewidywalny i potrafi niejednokrotnie zaskoczyć. Długoletnia relacja tych dwojga sprawiła jednak, że tkanina dała oswoić się Mistrzowi. W rezultacie powstała znacząca część oryginalnej twórczości Wojciecha Sadleya.

Tkanina jest tu niestałą, zmieniającą się materią, a to, czym nasyca ją Sadley, nadaje jej niezwykły charakter i wnętrze. W ten sposób każde z dzieł artysty otwiera dodatkową przestrzeń – ukrytą pod tym, co powierzchowne, ulotne i zniszczalne – głębię duchowości, elementu składowego każdej istoty ludzkiej. Tego, co nieśmiertelne, nieprzemijające i wieczne. Sadley odchodzi od realizmu, ale brak kształtu nie zubaża wizerunków, które tworzy. Nie pozbawia ich wyrazistości. Wyrazistość tę osiąga poprzez głębię każdego z dzieł, przez grę kolorów oraz światło, które czasem wpada do wnętrza obrazu, a czasem – odwrotnie: z tego wnętrza emanuje. Unikatowość jego twórczości wyrażona jest również w tkaninach nietkackich, które artysta nasyca swym talentem, takich jak: drewno, skóra, blacha, korale czy chociażby ptasie pióra.

Kiedy?
Wystawę będzie można oglądać od 21 września do 4 listopada. Godziny otwarcia: od czwartku do soboty w godzinach 10:00-17:00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem i podczas antraktów.
Gdzie?
Galeria Opera w Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa.