Czy są z nami miłośnicy twórczości Józefa Wilkonia? Jako fani ilustracji Mistrza (szczególnie ze Skarbu Ali Baby, Księgi dżungli Kiplinga i Tygrysa o złotym sercu Janczarskiego) i wielbiciele Arki (zobaczycie ją niedaleko pałacu w Radziejowicach) zapraszamy na wyjątkową wystawę. W Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku od 30 lipca oglądać można prace artysty na ekspozycji „Don Kichot Józefa Wilkonia w Białymstoku”.

Sam tytuł wystawy zapowiada wycieczkę po konkretnych, literackich odwołaniach obecnych w twórczości artysty. Chodzi oczywiście o kultowe dzieło Cervantesa i fascynację Wilkonia Błędnym Rycerzem.
-  Józef Wilkoń z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci autora, w latach 2015–2016, stworzył nową, niezwykle bogatą kolekcję ilustracji. Punktem odniesienia dla ponad stu malarskich komentarzy był obraz olejny zatytułowany „Don Kichote i Sanczo Pansa” z 1956 roku. Tworząc ilustracje do Don Kichota, Wilkoń zrealizował swoje życiowe marzenie. Zaprojektowana przez niego książka to wybitne osiągnięcie artystyczne, które zyskało uznanie władz Hiszpanii. Uzupełnia ją niewielka część zachowanych prac, która powstała w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia - czytamy w komunikacie prasowym na stronie Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Na wystawie zobaczymy 30 ilustracji do Don Kichota oraz podwójną rzeźbę zatytułowaną tak samo jak historyczny już obraz z 1956 roku: „Don Kichot i Sancho Pansa”. W muzealnym ogrodzie staną też rzeźby zwierzęta Józefa Wilkonia. Charakterystyczna kreska, doskonałe portrety czworonogów - jak zawsze klasa. Kuratorami wystawy są Blanka Wyszyńska-Walczak i Ryszard Saciuk. Ekspozycję można oglądać do 26 września 2021. Polecamy.