Psy Moniki Chlebek

Monika Chlebek to absolwentka krakowskiej ASP, obecna na scenie artystycznej mniej więcej od 2009 roku. Ostatnio artystka znajduje inspirację w otaczającej ją codzienności. Bohaterami obrazów Chlebek stały się jej ulubione psy. Modele pozują z właściwym sobie wdziękiem (bez nienaturalnych ustawień) i specyficzną psią melancholią (uważne spojrzenia, przypadkowo wywinięte uszy, merdające ogony). Pierwszy psi portret Moniki Chlebek powstał jeszcze w czasie nauki autorki w liceum plastycznym. W 2020 roku podczas czasie covidowego lockdownu na płótnach znalazła się też suczka artystki Kola.

Czytaj także: Galeria Zachęta bezpłatnie udostępnia plakaty swoich wystaw od lat 50. Można je wydrukować i powiesić u siebie

Wystawa "Close up" w Miejscu Projektów Zachęty

Teraz "psie" obrazy Chlebek będzie można oglądać na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty (Warszawa, Gałczyńskiego 3). Na ekspozycji, której kuratorką jest Magda Kardasz, pojawią się obrazy z różnych okresów twórczości artystki. Będą tu zarówno bardziej klasyczne portrety, jak i charakterystyczne dla Moniki Chlebek ze względu na sposób kadrowania prace pokazujące pieski w dużych zbliżeniach (stąd właśnie tytułowy "Close up"). - Zbliżenie, tytułowe close up, z definicji koncentruje się na fragmencie, który wyostrza. Sprawia, że musimy sobie dopowiedzieć resztę, domyślić całość, zinterpretować obraz po swojemu. Niektóre portrety suczki Moniki, Koli zbliżają się do abstrakcji. Bliskość (fizyczna i psychiczna) malarki i modela udziela się również widzowi - czytamy w informacji prasowej na temat wystawy. Na obrazach pojawia się także motyw ręki zanurzonej w psiej sierści odwołujący się do międzygatunkowej przyjaźni w świecie natury. Wernisaż wystawy odbędzie się 20.01. Obrazy będzie można oglądać do 2 kwietnia 2023.