Na pierwszym planie 

Zawsze jest Filodendron Bipinnatifidum! A on, wbrew pozorom jakie sprawia swoimi rozmiarami, zdobi moje wnętrze od zaledwie tygodnia. W takim ogromnym wydaniu (a do tego w atrakcyjnej cenie) znalazłam go w sklepie OBI. Nazywa się go czasem Filodendronem podwójnie pierzastym ze względu na piękne, rozłożyste, "poszarpane" liście. Roślina ta potrzebuje dużo przestrzeni do rozrastania, dlatego najlepiej zapewnić jej wygodnie, odsunięte od ścian miejsce. W moich wnętrzach ten "ostry", nonszalancki Filodendron Bipinnatifidum stworzył piękny duet z ogromną, ciężką szafą vintage. 

Jak pielęgnować Filodendron Bipinnatifidum? Roślina lubi ciepłe stanowiska i dość wysokie temperatury. Preferuje miejsca półcieniste, wolne od przeciągów i dość wilgotne. Należy ją często zraszać miękką wodą i nawozić - w okresie wzrostu regularnie, co 7 dni. 

Malowana akwarelą

Uwielbiam ją za to, że jej liście wyglądają jakby były zdobione malarskim pędzlem. Calathea Leopardina to nie jedyny egzemplarz tego gatunku w moim domu - moje wnętrza zdobi jeszcze burgundowa Calathea Medallion i rozłożysta Orbifolia. Ich malowane liście pięknie komponują się z surowymi materiałami - cegłą i przecieranym drewnem. Są to też jedne z najmniej wymagających roślin w mojej małej, domowej dżungli, a przy okazji jedne z najbardziej zaskakujących. Calathea nazywana jest również "modlącą się rośliną" - jej liście w ciągu dnia skierowane są ku dołowi, a nocą ustawiają się pionowo.

Jak ją pielęgnować? Calathea naturalne rośnie w bardzo wilgotnych warunkach, dlatego warto ją codziennie spryskiwać odstaną wodą, ale nie należy jej często i intensywnie podlewać. Ziemia powinna być lekko wilgotna, a zawsze przed kolejnym podlaniem jej wierzchnia część powinna być sucha. Lubi ciepłe temperatury i delikatne, rozproszone światło. 

Strażnik pianina 

Taka rola przypadła jej w moim mieszkaniu, ale jestem pewna że z wrodzoną gracją przypilnuje wszystkich skarbów, jakie skrywają Wasze wnętrza. Strelicja Nicolai od kilku miesięcy była moim największym roślinkowym marzeniem. Jej pięknymi liśćmi usłane są ostatnio wszystkie wnętrzarskie profile na Instagramie i Pintereście, więc miałam wiele okazji, żeby do niej powzdychać. Naturalnie rośnie nad brzegami rzek oraz na obszarach przybrzeżnych Wschodniej Prowincji Przylądkowej Kwa-Zulu Natal. W warunkach domowych Strelicja jest w stanie osiągnąć wysokość 2 metrów (moja ma już prawie 130 cm!). Lubi mieć dużo rozproszonego światła i przestrzeni. Ja swoją wymarzoną Strelicję znalazłam w OBI - zależało mi na dużym okazie i dobrej cenie (ja za swoją zapłaciłam tylko 139 złotych). 

Jak pielęgnować Strelicję Nicolai? Po pierwsze - Strelicja lubi stać w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu, w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza i nie toleruje przeciągów. Wiosną i latem preferuje obfite, regularne podlewanie - zimą lepiej je ograniczyć. Pamiętajcie, że przed każdym podlaniem ziemia w doniczce roślinki powinna być lekko wyschnięta, aby nie doprowadzić do jej przelania. 

Wspaniała! 

​A dokładniej Medinilla wspaniała. Ma grube, ciemnozielone liście i piękne, różowe kwiaty w postaci okazałych pąków, które następnie rozwijają się w grona, a po okresie kwitnienia zamieniają w ciemne owoce. Naturalnie rośnie na Filipinach, a w warunkach domowych jest bardzo wymagająca, choć potrafi wiele wybaczyć amatorom (sama przekonałam się o tym już kilkukrotnie). Lubi stać w miejscu, do którego dociera dużo rozproszonego światła - u mnie zajęła miejsce na starej, drewnianej etażerce pod galerią zdjęć, gdzie na co dzień towarzyszy jej Roger Moore. 

Jak pielęgnować Medinillę wspaniałą? Roślina ta uwielbia słońce, wilgoć i wysoką temperaturę (do 30 stopni Celsjusza), ale tylko w okresie kwitnienia - zimą należy ograniczyć jej podlewanie do minimum i ustawić ją w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. 

Pod palmami

A dokładniej pod jedną Palmą Arecą, w moim mieszkaniu stoi gramofon. To jeden z najpiękniejszych gwiazdorskich duetów w moim mieszkaniu. Areca rośnie wolno, ma duże liście o kształcie wachlarza, a w warunkach domowych jest w stanie osiągnąć nawet 170 cm wysokości. Lubi zarówno jasne, jak i półcieniste stanowiska. Roślina nie tylko pięknie wygląda, ale także ma super moc - oczyszcza powietrze z substancji toksycznych. Moja pochodzi z OBI - w dniu, w którym ją kupiłam miała ok. 80 cm wysokości, a kosztowała mniej niż 100 złotych. 

Jak pielęgnować Palmę Arecę? Najlepiej czuje się jako singielka. Potrzebuje dużo przestrzeni, lubi ciepłe miejsca (latem możecie wystawić ją na taras lub balkon). Palma Areca musi być podlewana umiarkowane, najlepiej podsiąkowo. W celu utrzymania wilgotności powietrza, warto codziennie spryskiwać jej liście.

Pamiętajcie, żeby przed kupieniem każdej rośliny dokładnie sprawdzić jej wymagania i zestawić ją z warunkami w swoim mieszkaniu - tylko wtedy będziecie mogli cieszyć się nimi naprawdę długo.