Wnętrze zainspirowane sztuką

Właściciele tego mieszkania w Gdańsku z prośbą o pomoc w urządzeniu lokum zgłosili się do zaprzyjaźnionej architektki Moniki Ziętarskiej. To wnętrze zainspirowane sztuką zrodziło się wprost z upodobań klientów. W swoich zbiorach gospodarze posiadali sporą kolekcję obrazów gdańskich artystek, między innymi Magdaleny Peli i Beaty Polak- Peli. Chcieli więc, by sztuka już na etapie projektu miała w nim ważne miejsce. Tak też się stało. Barwy i desenie, które zaproponowała Monika Ziętarska naturalnie łączą się z pracami artystek. 

W klimacie lat 60.

Styl całego mieszkania czytelnie nawiązuje do klimatu lat 60. Jest miejsce na vintage i mid century modern, ale są też funkcjonalne, bardzo współczesne rozwiązania. W aneksie kuchennym dużym wyzwaniem było harmonijne ulokowanie wielu elementów o różnych kształtach: winiarki, podświetlanego barku, dwuskrzydłowej lodówki. W miętową zabudowę wpasowano sprzęt agd w czarnym kolorze. Wspomniana już wcześniej winiarka znalazła się w towarzystwie frontów o odważnym, bakłażanowym odcieniu z odrobiną złota. Do tego wpadające w oko miedziane dodatki. Na uwagę zasługują drzwiczki z rattanowymi detalami (podobne zobaczymy też w szafie na korytarzu). Wyspa kuchenna została obudowana drewnianą boazerią w formie półwałeczków, na blacie i ścianie zastosowano modne obecnie drobne lastryko.

Czytaj też: Styl mid century modern w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Tak mieszka rodzina 2+2

Jadalnia z widokiem

Rattan jest też na siedziskach dwóch krzeseł w jadalni. Przy stole są też cztery inne krzesła - kultowe "Hałasy" z granatową tapicerką. Ta sama tkanina pojawiła się także na siedzisku pod oknem tuż obok. Zrezygnowano tu z parapetu na rzecz wygodnej ławy. Stąd rozpościera się atrakcyjny panoramiczny widok. Z wysokiego piętra dobrze widać Bursztynowy Stadion, a w oddali charakterystyczne, historyczne dachy Starego Miasta.

Mid century modern w salonie

Kącik do wypoczynku pozostaje w klimacie lat 60. Mamy tu dwa legendarne już niemal fotele "Liski" (jeden na biegunach!) w kolorowych tkaninach i stolik kawowy typu patyczak. Na ścianach za welurową sofą w granatowym obiciu i obok odbiornika TV znajdziemy mocne malowane kompozycje plastyczne - nawiązujące do murali w stylu Bauhausu. Hitem jest komoda jamnik rtv - klasyk stylu mid century modern. W tej przestrzeni znalazło się też sporo kwiatów doniczkowych i podwieszana półka - bibloteczka. Jeszcze na etapie zmian deweloperskich udało się pozostawić w salonie kawałek surowego żelbetu na suficie. Wysokość mieszkania to aż 3m, a faktura surowego betonu wraz z podświetleniem dodatkowo podkreślają ten walor.

fot: Hanna Połczyńska, kroniki.studio

Czytaj także: Najpiękniejsze wnętrza w stylu mid - century modern. Charakterystyka stylu

Sypialnia z pokojem kąpielowym

Granatowy kolor z przestrzeni dziennej mamy też w wygodnej sypialni. Tapicerowany zagłówek i rama łóżka, ściana w głęboko niebieskim kolorze przywodzą na myśl rozgwieżdżone niebo i zapraszają do relaksu. Nad zagłówkiem wzrok przyciąga ciekawy obraz, żarówki na kablach zwisają nad nocnym stolikiem z drewna. Jest też toaletka i telewizor, ale hit tej przestrzeni to tak naprawdę przeszklona łazienka z wolnostojącą wanną. Granatowe kafle Monika Ziętarska zestawiła tu z wzorzystą tapetą w lilie wodne. Do tego odrobina drewna i lastryko na podłodze. Wnętrze zachęca do miłej kąpieli przed snem, lub tuż po obudzeniu.  Druga z łazienek mieszkania w klimacie lat 60. jest niewielka, ale także w mocnych kolorach. W trakcie prac projektowych pojawiła się pokusa prostego obniżenia sufitu po to, by nie tworzyć zbyt klaustrofobicznego miejsca. Jednak z tego "problemu" architektka stworzyła atut - odważnie podkreśliła wysoki
sufit kolorem i światłem. Tu uwagę zwracają ozdobne kafle w strefie pod prysznicem.

Czytaj też: O figurkach ćmielowskich z historykiem sztuki Katarzyną Rij [podcast Retrospekcja]

Co jeszcze decyduje o artystycznym stylu mieszkania w klimacie lat 60.? Na pewno przemyślane i z uwagą dobrane detale w rodzaju mosiężnych i miedzianych uchwytów, baterii, opraw lamp. Do tego porcelanowe gniazda retro i włączniki oraz ponadczasowy klasyk - podłoga ułożona we francuską jodełkę. 

Czytaj też: Mieszkanie w kamienicy na niebiesko. Zaglądamy do wnętrza, w którym płynnie łączą się style