Parterowa willa z lat 80. miała niewygodny układ, ale piękny ogród pełen drzew i świetną lokalizację. Właściciele domu brali pod uwagę różne scenariusze, a wśród nich także i budowę nowego domu w innej lokalizacji. Ostatecznie zdecydowali się na gruntowną przebudowę niedużej willi. Wnętrza poddano całkowitej przebudowie.

Projekt Agnieszki Deptuły z pracowni Spacelab zakładał pozostawienie jedynie fragmentów ścian, resztę wyburzono.
W starej lokalizacji pozostał kominek - „gorące serce domu”, ale i tu zaszła zmiana - teraz jest otwarty na dwie strony.
Wcześniej mało ustawna część dzienna w projekcie Spacelab zmieniła się w przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Architektom zależało na tym, by kuchnia stopiła się wizualnie z salonem.

Telewizor schowano w specjalnie na tę potrzebę zaprojektowanej zabudowie. Właśnie wtedy pojawił się pomysł stworzenia na wybranych meblach graficznych ażurowych wzorów. Ażurowe subtelne wzory zostały powtórzone w kuchni oraz na frontach garderoby w holu wejściowym. Drzwi z ukrytą ościeżnicą, zabudowy meblarskie w kolorze ścian, schowane sprzęty audio - wszystkie miały wtapiać się we wnętrze, oddając pierwszeństwo ażurowym ornamentom.
Te geometryczne, perforowane dekoracje zmieniają wygląd zależnie od oświetlenia. W nocy przy zgaszonych światłach w salonie, ale zapalonych w pomieszczeniach z tyłu, ażurowe ściany wyglądają jak wielkie lampiony.

Do geometrycznych ażurowych motywów w subtelny sposób nawiązują pikowane wzorki na obiciach krzeseł w kuchni. To model Mannequin, projekt studia Wertel & Oberfell dla polskiej marki IKER. Stół pochodzi ze skandynawskiej marki Muuto i okazało się, że razem z krzesłami tworzą idealny duet.
W holu wejściowym stoi czarny fotel RM 58 - rozsławiony przez polską markę VZÓR - niesamowity projekt Romana Modzelewskiego, który dopiero po pół wieku z okładem od powstania projektu, trafił do seryjnej produkcji. 

Lampa obok fotela oraz wiszące lampy nad stołem to modele Caravaggio marki Lightyears. W sercu domu ustawiono wygodną sofę Comforty , której towarzyszy produkowana przez markę Gubi lampa według projektu Grety Magnusson Grossman. Te ponadczasowe i ciekawe elementy wyposażenia zostały znalezione w Ipnotic Store.

Oprócz strefy dziennej zmianom poddano także sypialnie. Pokoje dzieci i rodziców, wcześniej sąsiadujące ze sobą, teraz mieszczą się w różnych częściach domu. Do pokoi dzieci prowadzi osobny korytarz, co wszystkim domownikom zapewnia jeszcze więcej prywatności.
 Łazienka rodziców jest wprawdzie mała, ale wygodna, a lustrzana ściana skutecznie optycznie powiększa przestrzeń. Nawet wiszący na ścianie grzejnik nie zakłóca odbicia obrazu wnętrza, bo sam także ma lustrzaną powierzchnię.


Po przebudowie, każdy z domowników ma swój azyl, gdzie może wyciszyć się, zawsze gdy tego potrzebuje. Ale wszyscy mają też wspólną wygodną przestrzeń, w której uwielbiają spędzać razem czas. 

GALERIA>>>>

Opracowanie: Ela Stasiak