Styl shabby chic

Shabby chic łączy uroki starych obiektów z nowymi. Korzysta z estetyki przedmiotów naznaczonych wyraźnym piętnem mijającego czasu. Jest romantyczny, trochę melancholijny, a łagodna mieszanka stylowa kształtuje wnętrze przytulne o ponadczasowej i niewymuszonej elegancji.

Termin shabby chic spopularyzowała angielska stylistka, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych – Rachel Ashwell w latach 90. Choć pierwsze jego zwiastuny pojawiły się już w latach 80. w magazynie The World of Interiors. Styl wciąż nie traci na swojej popularności. Źródła inspiracji czerpie m.in. z wiejskich francuskich rezydencji i angielskich chat. Przejawiają się w nim również wpływy skandynawskie, a także styl reprezentowany przez ruch Shakerów w Stanach Zjednoczonych w latach 50. minionego wieku.

Shabby chic w wystroju wnętrz

Stare drewniane i metalowe meble (lub poddane technikom postarzania), vintage’owe dodatki, rękodzielnicze przedmioty oraz naturalne materiały aranżują przestrzenie w tym stylu. Istotne są pęknięcia, porysowania, prześwitujące poprzednie warstwy odpryskującej farby, które tworzą unikalną strukturę. Nie oznacza to jednak, że przestrzeń aranżują tylko i wyłącznie stare przedmioty. Dobrze jest do wnętrza shabby wprowadzić trochę współczesności, aby w efekcie otrzymać eklektyczną mieszankę.

Kolorystyka shabby chic bazuje na rozświetlonej i lekkiej gamie. Należą do niej pastelowe odcienie różu, jasne szarości, złamane biele, a także blade barwy żółtego, błękitów i zieleni. Styl jest bardzo romantyczny i kobiecy, jednak w nadmiarze cukierkowych kolorów, wnętrze łatwo można przesłodzić. Warto połączyć więc skandynawski chłód i uproszczenie form z barwnym dekorem, który urozmaici pomieszczenie.

Dopełnieniem aranżacyjnym stylu są często botaniczne ornamenty, koronkowe motywy, lniane i bawełniane tekstylia o wyraźnej fakturze. We wnętrzach shabby znajdziemy polne kwiaty, metalowe wiaderka, drewniane pudełka i stare szklane butelki, często wykorzystywane jako wazony. Ściany zdobi skupisko ozdobnych ramek o różnej wielkości, a także lustra w ornamentalnej oprawie. Modny eklektyzm wprowadzą kryształowe żyrandole. Aranżacje są szlachetne, ale i subtelne zarazem. 

Styl shabby jest przyjazny dla budżetu i łatwy do zastosowania. Na pchlich targach i w internetowych sklepach z produktami hand-made znajdziesz mnóstwo drobiazgów, które wprowadzą klimat shabby do Twojego domu. Kilkadziesiąt udało nam się zebrać w galerii.

Zobacz inspirujące wnętrza i dodatki w stylu shabby w galerii >>> 

Tekst: Kaja Dobrzańska