Witamina C w kosmetykach do twarzy ma bardzo wszechstronne działanie odmładzające i upiększające cerę. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji anti-aging, której skuteczność została potwierdzona naukowo. Obecnie trwa prawdziwy boom na pielęgnację twarzy witaminą C – i nic dziwnego, bo ten stary, dobry składnik kosmetyczny pozwala znacznie poprawić kondycję skóry bez konieczności poddawania się drogim zabiegom w gabinecie. Co ważne, witaminę C można stosować o każdej porze roku, także latem.

Przeczytaj punkt po punkcie, jakie efekty przyniesie ci kuracja witaminą C na twarz i jak ją stosować, żeby szybko zobaczyć rezultaty.

Witamina C w kosmetykach – co to za składnik?

Witamina C to substancja od lat doskonale znana w kosmetyce. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu (m.in. wzmacnia odporność, przyspiesza gojenie się ran), ale z punktu widzenia pielęgnacyjnego najważniejsze są jej właściwości antyoksydacyjne, stymulujące produkcję kolagenu i rozjaśniające. Dzięki temu polecana jest w pielęgnacji zarówno cery młodej, która potrzebuje ochrony przed wolnymi rodnikami, jak i dojrzałej, na której widoczne są wyraźne oznaki upływu czasu.

Witaminę C można zacząć stosować już po 25. roku życia. Służy każdemu rodzajowi cery i osobom w każdym wieku.

Witamina C na twarz – jakie efekty daje?

1. Witamina C zapobiega powstawaniu zmarszczek

Witamina C stosowana rano na twarz zapewnia skórze całodzienną ochronę przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu znacznie spowalnia procesy starzenia i opóźnia powstawanie zmarszczek. To idealny element profilaktyki anti-aging i swoista „tarcza”, która ochrania cerę przed negatywnym oddziaływaniem słońca, smogu i toksyn, które nasilają procesy rozpadu składników budulcowych skóry (kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego).

2. Witamina C zwiększa syntezę kolagenu

Kolejnym efektem stosowania witaminy C na twarz jest przywrócenie gęstości skóry – a to za sprawą zwiększonej produkcji kolagenu. Po kilku tygodniach kuracji drobne zmarszczki zostają spłycone, skóra jest bardziej elastyczna, jędrna i sprężysta.

Sprawdź też: Serum przeciwzmarszczkowe – 8 najlepszych

3. Witamina C rozjaśnia przebarwienia

Wśród efektów kuracji witaminą C można wymienić też redukcję przebarwień. Dotyczy to zarówno ciemnych plamek, powstałych pod wpływem zmian hormonalnych, słońca czy trądziku, jak i czerwonych śladów pozapalnych. Skóra twarzy odzyskuje zdrowy koloryt i jest bardziej ujednolicona.

Czytaj też: Kremy na przebarwienia posłoneczne i po trądziku – ranking top 7

4. Witamina C chroni przed promieniowaniem słonecznym

Witamina C stosowana np. jako serum pod krem z filtrem, wzmacnia jego działanie anty-UV. Chroni tym samym przed objawami fotostarzenia, które jest najbardziej niszczycielskie dla skóry i którego skutki działania najtrudniej odwrócić.

5. Witamina C wspomaga walkę z trądzikiem

Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie, witamina C może łagodzić objawy trądziku pospolitego i różowatego. Warto jednak wiedzieć, że substancja ta nie wyleczy całkowicie choroby, za to może wspomóc jej terapię.

Zobacz też: Kosmetyki na trądzik – 10 najskuteczniejszych

6. Witamina C wzmacnia naczynka krwionośne

Ważnym efektem stosowania witaminy C na twarz jest też uszczelnienie drobnych naczyń krwionośnych oraz poprawa mikrocyrkulacji krwi. Dzięki temu substancja zmniejsza skłonność do rumienia oraz zapobiega pękaniu naczynek.

7. Witamina C rozpromienia cerę

Kuracja kosmetykami z witaminą C daje świetne efekty u osób, które narzekają na blady, szary koloryt cery, do którego przyczynia się m.in. palenie. Już po dwóch tygodniach codziennego nakładania serum lub kremu z tym składnikiem, skóra staje się widocznie jaśniejsza i zaczyna emanować wewnętrznym blaskiem.

Witamina C na twarz – jaką formę wybrać?

Do niedawna witamina C w kosmetykach do twarzy występowała tylko w postaci kwasu askorbinowego. Jest to najtańsza i najpowszechniejsza forma witaminy C w produktach pielęgnacyjnych, która dobrze przenika przez skórę i ma bardzo wysoką skuteczność. Efekty stosowania kwasu L-askorbinowego widać już po tygodniu kuracji w postaci bardziej rozświetlonej cery o równomiernym kolorycie. Ale ten związek ma też swoje wady. Jedną z nich jest intensywność działania, która początkowo może objawiać się szczypaniem i lekkim podrażnieniem. Te objawy powinny ustąpić po kilku dniach, ale w przypadku cer wyjątkowo wrażliwych, reaktywnych, płytko unaczynionych, lepsza może się okazać inna forma witaminy C.

Kwas askorbinowy znajdziesz w tych kosmetykach:

Dodatkowo, kosmetyki z kwasem askorbinowym mają krótką datę przydatności (muszą być zużyte do 3 miesięcy od daty produkcji i nie mogą mieć dostępu do światła). Ze względu na niską trwałość, w ostatnich latach opracowano nowocześniejsze formy witaminy C, które działają równie skutecznie jak kwas askorbinowy, za to dłużej zachowują dobroczynne właściwości i są lepiej tolerowane przez skórę. Są to:

- olejowa witamina C, czyli tetraizopalmitynian askorbylu (Ascorbyl Tetraisopalmitate) – najbardziej stabilna witamina C (trwałość do kilkunastu miesięcy), bardzo efektywna nawet w niskich stężeniach (1-3%), idealna do cery delikatnej, naczynkowej, wrażliwej, suchej. Znajdziesz ją m.in. w serum Medik8 C-Tetra, Lirene C+D Pro Vitamin Energy oraz kultowym serum Sunday Riley C.E.O. uwielbianym przez influencerki:

- glukozyd askorbylu (Ascorbyl Glucoside) – dzięki unikalnej budowie dobrze przenika do głębszych warstw skóry i pozostaje w nich aktywna dłużej niż kwas askorbinowy. Wykazuje też nieco łagodniejsze działanie, ale w przypadku skór bardzo wrażliwych może wywołać podrażnienie. Tę formę witaminy C znajdziesz np. w serum The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12%.

- etylowany kwas askorbinowy (3- O – Ethyl Ascorbic Acid) – witamina C nowej generacji, rozpuszczalna w wodzie, która jest trwalsza niż zwykły kwas askorbinowy. Dobrze wnika w głąb skóry, jest delikatna nawet dla cer wrażliwych, ale efekty kuracji pojawiają się nieco później niż przy stosowaniu tradycyjnej formy witaminy C (choć są równie dobre). Z uwagi na wysoki koszt produkcji, można ją znaleźć w nielicznych kosmetykach dostępnych na rynku. Występuje na przykład w uwielbianym przez gwiazdy serum Banana Bright OLEHNRIKSEN i Sesderma C-VIT Liposomal Serum:

Witamina C na twarz - jak stosować?

Witaminę C najlepiej aplikować rano pod krem nawilżający z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna jest w tym przypadku obowiązkowa, zwłaszcza jeśli używasz kosmetyku z kwasem askorbinowym, który działa lekko złuszczająco. Kurację witaminą C można stosować o każdej porze roku, ale przez kilka miesięcy (jesienią lub zimą) warto połączyć ją z kuracją retinolem - taki duet jest niezwykle skuteczny w redukcji zmarszczek i przebarwień. Wówczas oba składniki należy stosować w schemacie: witamina C rano, retinol na noc (nigdy nie należy aplikować ich jednocześnie lub jeden po drugim). W przypadku cery szczególnie wrażliwej, lepiej nakładać je zamiennie, co drugi dzień. 

Serum do twarzy na noc, które odmładzają skórę gdy śpisz - nasz top 7 >>>