1. Wiosenne kwiaty - krokusy

Krokusy należą do kwiatów wczesnowiosennych. Ich kwitnienie przypada na okres marca i kwietnia, można je wtedy spotkać nieopodal przebiśniegów. Kwiaty te idealnie czują się na trawnikach, skalniakach, a także pod drzewami. Krokusy występują aż w kilkudziesięciu odmianach, które różnią się od siebie chociażby kolorem. Najczęściej możemy jednak dostrzec te w liliowym oraz niebieskim odcieniu. Kiedy powinno sadzić się krokusy? Najlepiej jest zrobić to już wczesną jesienią, przy wykorzystaniu gleby próchniczej, wilgotnej, przypuszczalnej, o odczynie neutralnym lub lekko kwiatowym. Jakie miejsce będzie najlepsze dla tego typu kwiatów? Takie, które w okresie wiosennym będzie dość słoneczne, natomiast latem bardziej ocienione. Z tego względu, świetnie sprawdzi się posadzenie ich chociażby w okolicy drzew.

2. Pierwiosnki - wiosenne kwiaty zapowiadające ciepło

Pierwiosnki to wiosenne kwiaty, pochodzące z górzystych terenów. W Polsce możemy spotkać kilka odmian tej popularnej rośliny. Część z nich kwitnie już w marcu, ze względu na odporność na niskie temperatury. Zazwyczaj jednak rośliny te zaczynają pojawiać się na przełomie maja i kwietnia. Występują one w wielu wariantach kolorystycznych np.:

  • różowym
  • czerwonym
  • niebieskim
  • fioletowym
  • biały

3. Tulipany - wiosenne kwiaty idealne do bukietów i wazonów

Tulipany to bardzo popularne kwiaty tak naprawdę w całej Europie. Pięknie prezentują się jako podstawa barwnych bukietów w wazonach. Występują one w ponad stu gatunkach, które z kolei posiadają tysiące odmian. Sadzenie tulipanów wymaga odpowiednich do tego warunków. Powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i regularnie wykonywać niezbędne czynności. Tulipany sądzi się od początku września do października. Przekwitnięte kwiaty trzeba ścinać, a cebulki wykopywać po okresie kwitnienia i przechowywać je w suchym, przewiewnym miejscu.

4. Śnieżyczki przebiśniegi - pierwsze wiosenne kwiaty

Przebiśniegi są najszybciej pojawiającymi się wiosennymi kwiatami. Jest to prawdziwy zwiastun końca mroźnej zimy i początku radosnej wiosny. Występują one zazwyczaj w kępach i charakteryzują się delikatnymi kwiatkami w białym kolorze. Często można spotkać je rosnące wolno w parkach i lasach. Co więcej, są to kwiaty przebywające pod ścisłą ochroną. Możemy je śmiało sadzić w okresie późnego lata lub wczesnej jesieni. Posadzone przez nas rośliny wydadzą kwiaty już w pierwszym sezonie. Z początku potrzebują one dość sporej ilości światła, jednak późniejszą wiosną preferują bardziej zacienione miejsca.

5. Narcyzy (zwane również żonkilami)

Narcyzy to kwiaty dość łatwe w uprawie i pielęgnacji. Idealnie zatem sprawdzą się wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Występują one w białym oraz żółtym kolorze. Rośliny te uwielbiają słońce, ale mimo to nie wymagają wysokich temperatur. Są odporne na mróz, także zdadzą egzamin nawet podczas trudniejszych warunków pogodowych.

6. Szafirki - wiosenne kwiaty do ogrodu

Te malutkie, niebieskie kwiaty swoją nazwę zawdzięczają swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Szafirki wyglądają bowiem uderzająco podobnie do drogocennych kamieni. Kwiaty te mogą występować również w innych barwach. Możemy spotkać odmiany chociażby w białym, a nawet różowym kolorze. Najpopularniejsze odmiany szafirka to armeński oraz groniasty. W jakich miejscach należy je sadzić? Najlepiej wybierać miejsca, które są mocno wystawione na słońce albo w półcieniu. Nie mają one specjalnych wymagań, co do podłoża, jednak najlepsze będą dla nich lekko wilgotne gleby o dużej zawartości próchnicy i obojętnym odczynie.

7. Piwonie - majowe kwiaty wiosenne

Piwonie zaczynają kwitnąć dopiero w maju, czasem okres ich kwitnienia przedłuża się nawet do końca czerwca. Ich najpopularniejszą odmianą jest ta chińska, charakteryzująca się obszernymi różowymi lub także białymi kwiatami. Ich intensywny zapach można wyczuć ze sporej odległości. Jakiej gleby potrzebują? Najlepiej aby była dość żyzna, wilgotna i o lekko wilgotnym odcieniu. Ważne jest również to, aby chronić te rośliny przed wiatrem, który może połamać ich delikatne łodygi.

8. Bergenie - długowieczne kwiaty wiosenne

Bergenie, podobnie jak narcyzy, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji czy uprawy. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, będzie to dla niego idealne rozwiązanie. Mimo to, kwiaty te najlepiej rosną w żyznych i wilgotnych glebach, choć nie jest to warunkiem koniecznym. Ponadto, są one odporne na mróz, dlatego poradzą sobie nawet podczas gorszej pogody. Ich znak charakterystyczny? Ozdobne liście o wyjątkowo ciekawym kształcie, które zmieniają swoją barwę w zależności od pory roku.