Architekci z OFIS Arhitekti mają na swym koncie sporo imponujących realizacji. Niedawno pokazywaliśmy Wam ich zimową kabinę na górze Kanin. Dziś przyszedł czas na willę na przedmieściach Lublany, w której co i rusz powtarza się motyw kółek i krzyżyków, jak w popularnej grze. 

Oryginalna elewacja

Willa Criss Cross to trzypiętrowa bryła składająca się z kilkudziesięciu szcześcianów o wzorze koperty. Dobrze widać to na zdjęciach w naszej galerii. Cechą charakterystyczną tego budynku jest metalowa powłoka, która otacza całą konstrukcję, ukrywając tym samym okna i drzwi. Elewację pokrywają metalowe panele. Każdy z nich jest oznaczony krzyżem i dodatkowo perforowany za pomocą wzoru kropki - kółka, co sprawia, że są przezroczyste. Krzyż jest nie tylko ozdobą panelu, w oczywisty sposób wzmacnia też jego konstrukcję. 

Proste wnętrze

Wnętrze tego domu jest nie mniej ciekawe. Architekci połączyli tu żelbetową konstrukcję, minimalistyczny design z drewnem parkietu w jasnym, miodowym odcieniu od włoskiej marki Listone Giordano. Przestrzeń podzielono na trzy strefy. Parter to część wspólna dla całej rodziny, pierwsze piętro we władanie objęły dzieci, natomiast rodzicom w udziale przypadła najwyższa kondygancja. W domu nie mogło zabraknąć żywych kwiatów doniczkowych.