Słynny kompleks parkowy już wkrótce będzie wyglądać zupełnie inaczej. Według planów pracowni architektonicznej WXCA, nowe Pole Mokotowskie ma mieć cztery strefy inspirowane żywiołami i mnóstwo dodatkowych atrakcji, które na pewno spodobają się odwiedzającym. 

Tematyczne Pawilony Żywiołów, oprócz oferty gastronomicznej i warsztatowo-edukacyjnej, dawać będą możliwość bezpośredniego doświadczania i zabawy z żywiołami - podkreślają twórcy projektu

Wodny pawilon (wyspa głównego stawu) ma filtrować wodę z deszczu - ta z kolei będzie częścią ochładzającego "wodospadu" i ma nawadniać rośliny w środku budowli. W części inspirowanej powietrzem, od strony Ronda Jazdy Polskiej, powstanie Pawilon Powietrza, a nad nim zainstalowane zostaną balony, badające stan zanieczyszczenia - w razie gęstego smogu na tarasie punktu włączą się oczyszczacze.

Nowym elementem będzie Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej meandrować będzie trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim.

Na Polu znajdziemy też łąkę, sawannę z placem zabaw, a zimą - górkę saneczkową przy Bibliotece Narodowej i lodowiska. Planowo pojawią się kompozycje land-artu na murawach i zostaną posadzone ozdobne drzewa. Mają też powstać czytelnie na otwartej przestrzeni (we współpracy z Biblioteką i jej zasobami), możemy liczyć na plenerową jadalnię, targ śniadaniowy, miejską farmę edukacyjną. Rewitalizacja ma też dotyczyć Domków fińskich. Poza tym powstaną m.in. sztuczna plaża miejska, ogród permakulturowy i lotniczy plac zabaw.

Na Pole Mokotowskie trafimy m.in. wysiadając na nowym przystanku tramwajowym "Park", który ma się zatrzymywać w rajskim ogrodzie, tuż obok kładki nad al. Niepodległości (według planów zamienionej w "wiszący ogród"). W kompleksie znajdziemy też tablice mówiące o florze parku, jego historii i ekologii.

GALERIA: Jak będzie wyglądać Pole Mokotowskie po zmianach? Zobaczcie wizualizacje!