Od 19 września do 24 stycznia 2021 Teatro dell’architettura-USI w Mendrisio prezentuje wystawę „Wczesne rysunki Le Corbusiera. 1902-1916". To obszerny przegląd obejmujący ponad osiemdziesiąt wcześniej niepublikowanych, oryginalnych szkiców z publicznych i prywatnych szwajcarskich kolekcji. Do tego na wystawie obejrzeć można liczne reprodukcje rysunków z Fondation Le Corbusier w Paryżu

1902 był rokiem, w którym Le Corbusier rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Stosowanych w swoim rodzinnym mieście La Chaux-de-Fonds. Po roku 1916 architekt, urbanista i malarz przeniósł się na stałe do Paryża. Młodziutki Le Corbusier czyli Charles-Édouard Jeanneret-Gris początkowo pragnął zajmować się tylko sztuką. Miłość do architektury pojawiła się na studiach pod wpływem charyzmatycznego mistrza Charlesa L'Eplatteniera.

Zgromadzone na wystawie prace pokazują, jak wielką wagę do rysunku od najmłodszych przykładał Le Corbusier. Szkic był dla niego ważnym narzędziem poznania, analizy i badań. Oprócz rysunków w Teatro dell’architettura zgromadzono akwarele i obrazy (akty, martwe natury). Próbkę prac słynnego architekta znajdziecie w naszej galerii. Mamy tu rysunki budowli i szkic damy, w stroju, którym mogliby spokojnie wzorować się kostiumografowie Gwiezdnych Wojen.